Osly a muly na gréckom ostrove Santorini často pracujú v neznesiteľných podmienkach.
Keď sa dovolenkové obdobie naplno začne, vyčerpané osly a muly čelia tráveniu dlhých dní na pálivom slnku, kedy nesú turistov alebo ťažké a škodlivé bremená, s malým množstvom vody alebo bez jedla alebo tieňa.
Nastal čas na zvýšenie nášho úsilia o podporu potrieb týchto usilovných somárov a mulov. Turisti v Santorini sú žiadaní, aby prehodnotili jazdu oslami, najmä aby prešli pešo 520-krokovú cestu po útesovej ceste do mesta Fira.
Boli hlásené osly trpiace poraneniami chrbtice a vyčerpaním po tom, čo boli nútení niesť záťaž, ktorá je pre nich príliš ťažká a uskutočňovať viacnásobné cesty v 30 stupňovej horúčave. V nadväznosti na verejné protesty s nadváhou turistov, ktorí používajú oslov ako taxi, podporuje väčšina cestovných kancelárií novú kampaň The Donkey Sanctuary, ktorá má za cieľ chrániť pracovné osly a muly v dovolenkových hotspotoch. Kampaň nabáda cestujúcich, aby sa zastavili a premýšľali pred jazdou na osloch alebo muliach a posúdili, či sa s nimi zaobchádza dobre.
To zahŕňa kontrolu prístupu k sladkej vode a prístrešia pred slnkom. Donkey Sanctuary tiež radí, aby zvieratá nemuseli niesť náklad presahujúci 100 kg, či už ide o batožinu alebo ľudí.
Charita však musí vyvážiť dobré životné podmienky zvierat so zabezpečením živobytia miestnych obyvateľov, ktorí si zarobia peniaze z oslov a mulíc, pričom sa musí rešpektovať skutočnosť, že je súčasťou tradičnej gréckej kultúry.
Organizácie zdieľajú víziu trvalo udržateľného cestovného ruchu v Santorini; sme presvedčení, že spolu môžeme povzbudiť turistov, aby sa správne rozhodovali a zároveň podporovali vlastníkov koní, aby si udržali svoj príjem, ktorý je tak závislý od používania pracovných oslov a mulov, poskytovaním školení o mulách a starostlivosti o somáre, manipulácii a strave.
Vďaka svojim malebným dláždeným uličkám, bielym dedinám a ohromujúcim západom slnka je Santorini už dlho považované za najznámejší a fotogenickejší ostrov v Grécku. Pokojné turistické centrum v juhovýchodnom Egejskom mori sa stalo bojiskom za najviac ohrozených druhov: somárov.
PETA kritizuje úradníkov za údajné zablokovanie svojej kampane v autobusoch a taxislužbách zobrazujúcich vyčerpaného somára vedľa slov „Donkeys Suffer for Tourists. Please Don't Ride Them.“
Obvinenia prichádzajú rok po tom, čo vláda, čelila medzinárodnej kritike a vyhlásila naliehavé opatrenia vrátane zákazu ťažkých nákladov, ktoré prenášajú osly, na ochranu ohrozených druhov pred zneužitím.
Desiatky kampaní sa roky snažili zachrániť tieto somáre. Kým kedysi boli kľúčom k poľnohospodárstvu a doprave, osly vo veľkej miere vyhynuli v snahe Grécka prijať modernosť v posledných desaťročiach. Podľa údajov univerzity v Aténach sa ich populácia v poslednom polstoročí znížila o niečo vyše 96%, z 508 000 v roku 1955 klesla na približne 12 000 v roku 2015. Z nich asi 2 000 zostáva na ostrove Santorini, čo z neho robí jedno z najväčších spoločenstiev oslov v krajine.
Osli zdobia pestrofarebné korálky a rolničky a osly dopravia stovky turistov každý deň po strmej a mučivej ceste asi 520 krokov, čím im ponúknu takzvanú autentickú grécku skúsenosť za 6 EUR. Osli sú bežne bití, aby prepravili náklad a turistov, zatiaľ čo sú bez vody, tieňa a primeraného odpočinku.
Pozrite sa pod ich sedlá, ich koža je plná otvorených rán, ich uzdy sú niekedy premočené krvou. A keď sa zrútia, nemôžu pokračovať, ich majitelia ich jednoducho zahodia ako nejaký nástroj, nechajú ich zomrieť.
Asi 40 000 turistov sa každý týždeň prepravuje do prístavu na ostrove na úpätí prudkého stúpania. Kľúčom k vyradeniu santorinskej brutálnej somárskej tradície je najprv prinútiť turistov, aby prestali podporovať tento obchod.
Neustále zneužívanie napriek novým opatreniam - podľa nových opatrení uplatňovaných v minulých rokoch sa od oslovodov vyžaduje, aby chovali osly v náležitých podmienkach, aby im umožňovali odpočívať najmenej 30 minút denne a obmedzovali prácu vo vysokých teplotách. Je tiež zakázané nakladať zvieratá s nákladmi nad 100 kilogramov alebo viac ako pätinou hmotnosti zvieraťa. Aktivisti však trvajú na tom, že toto zneužívanie naďalej pokračuje.
Osly zohrali veľmi dôležitú úlohu v minulosti Grécka a najmä v ostrovnom Grécku, ako napríklad v Santorini. Santorini má množstvo neprístupných chodníkov, nespočet schodov. Osly boli po stáročia spoľahlivým partnerom pri preprave tovaru, ako aj hlavným prostriedkom osobnej dopravy okolo ostrova. Osly a muly v Santorini sú súčasťou pôvodného kúzla ostrova.
Vždy sa uistite, že o somárika na prenájom je dobre postarané - takýto bude mať dostatok, vody, jedla, prístrešok a hlavne nebude mať otlaky, krvné podliatiny a rany po celom tele.
Je úplne v poriadku, keď chcete dopriať jazdu svojmu 20 kg dieťaťu, somárikovi to neublíži, vy nebudete musieť počúvať koooooľko schodov a budete mať zážitok. Sú to vaše peniaze, ktoré za jazdu platíte, skontrolujte či podporíte oslovoda, ktorý sa o svoje zviera stará.
Pokiaľ máte nadváhu a 150 kg živej váhy, to je vražda chudáka somára. Trochu telocviku po pár strmých schodoch vám prospeje viac ako týranie zvieraťa.
PS: Tento článok vznikol na základe osobnej skúsenosti s našou už bývalou klientkou - 165 kíl živej váhy a my sme boli najhoršia cestovka pod slnkom lebo jej nedoprajeme potešenie z týrania zvieraťa / a to sme sa snažili situáciu vysvetliť najcitlivejším možným spôsobom /. Nám to nie je jedno lebo živý tvor trpieť nemá, aj za cenu, že prídeme o klienta.