Kláštor sa nachádza v nadmorskej výške 1570 metrov. Hora Jabal Moussa sa týči v nadmorskej výške 2298 m. Jabal Moussa je arabčina výraz pre „Mojžišovu horu“. Na horu stúpa 3 400 schodov vyrezaných mníchom (známych ako „kroky pokánia“). Cesta vedie okolo „Mojžišovho prameňa“ a kaplnky zasvätenej Panne Márii. Bližšie na vrchol je „jar Eliáša“, kde sa prorok údajne schováva, keď uteká z Jezábela.
Písmo jasne neuvádza umiestnenie hory Sinaj, a preto sa vedci veľmi rozchádzajú v mieste, kde by mala byť. Tradičné miesto, Jebel Musa, je v južnom Sinaji, ale niektorí sa domnievajú, že je to príliš ďaleko od delty Nílu, aby mohli Izraeliti cestovať v čase opísanom v Písme (uprednostňujúc miesto na severnom alebo strednom Sinaji). Iní veria, že Sinaj bol na druhej strane Akabského zálivu v dnešnej Saudskej Arábii.
Aj keď existuje niekoľko ďalších miest navrhnutých ako biblické miesto Sinaj, tiež označované ako Mount Horeb, tradičná lokalita je vrcholom v strednom južnom polostrove Sinaj. Táto lokalita a jej okolie sú bohaté na biblickú tradíciu. Všade okolo Sinaja sú miesta, ktoré boli spojené s biblickými miestami pomenovanými v Exoduse a existuje dlhá ústna tradícia ich pravosti. Neexistujú však žiadne preukázané archeologické dôkazy o tom, že toto alebo akékoľvek iné navrhované alternatívne umiestnenie hory Sinaj je skutočné miesto, o ktorom sa hovorí v Biblii. Napriek tomu táto hora priťahovala pútnikov už viac ako tisíc rokov vo viere, že je to Svätá hora a jej tradíciu ako biblického vrcholu možno vysledovať priamo do štvrtého storočia po Kr.
Bez ohľadu na to, či je hora Sinaj skutočnou svätou horou Biblie, zdá sa, že vo väčšine svojich pútnikov vyvoláva veľmi intenzívne náboženské pocity.
Tradičná hora Sinaj, ktorá sa nachádza na Sinajskom polostrove, je vlastne názvom kolekcie vrcholov, niekedy označovaných ako Sväté hory. Podľa Jozefa sa hora nazývala Sinaj alebo „hora Božia“ pravdepodobne pred časom Mojžiša. Na jej južnom konci sa nachádza hora Mousa (alebo Musa), niekedy označovaná ako Jebel Musa, Gebel Mousa, Mount Mojžiš alebo Mojžišova hora (čo v podstate znamená to isté). Tento vrchol sa tradične považuje za biblické miesto, kde Mojžiš komunikoval s Bohom a prijal desať prikázaní. Má tiež značný náboženský význam pre islam ako miesto, kde Mohamedov kôň Boraq vystúpil do neba.
Hora Musa je vysoká 2 495 metrov. Nie je to najvyšší vrchol na Sinaji. Tento rozdiel, ako aj najvyšší v Egypte, patrí k neďalekej hore Kataríny, ktorá je vysoká 2637 metrov. Návštevníci ho môžu vystúpať niekoľkými cestami. Najkratšou cestou, známou ako Siket Syidna Musa, je strmé schodisko pozostávajúce z 3 750 schodov, známe ako „kroky kajúcnosti“, ktoré vytesali mnísi kláštora sv. Kataríny na severovýchodnom úpätí pohoria.
Dlhšia, menej strmá trať, známa ako Siket El Bashait, sa môže ísť pešo alebo na ťave. Stúpanie pešo trvá v priemere asi dve a pol hodiny. Na viacerých miestach pozdĺž dlhšej trasy, často označovanej ako ťavia cesta, existujú predajcovia, u ktorých je možné kúpiť vodu, jedlo a iné predmety. Obe trasy vedú k prírodnému amfiteátru známemu ako „Sedem starších Izraela“, kde sa predpokladá, že múdri čakali, kým Boh hovoril s Mojžišom. Odtiaľ musí človek vystúpiť zvyšných 750 krokov pešo, aby sa dostal na vrchol.
Kaplnka Najsvätejšej Trojice postavená v roku 1934 (na mieste pôvodnej kaplnky postavenej v roku 363 a prestavaná Justinánom v roku 530) sa nachádza na vrchole, ale nie je prístupná verejnosti, hoci sa uvádza, že uzatvára skalu, z ktorej Boh stvoril tabuľky desiatich prikázaní. Existuje tiež malá mešita a jaskyňa, kde sa predpokladá, že Mojžiš čakal na prijatie tabliet. Hora samozrejme poskytuje prekrásny výhľad na okolité pohoria a doliny. Zatiaľ čo pamiatky na vrchole hory Musa sú dobre známe, na horách sa nachádza množstvo ďalších pamiatok a historických pamiatok, z ktorých mnohé sa nachádzajú pozdĺž schodiska a na okolitých horách.
V tomto rozmedzí sú aj ďalšie vrcholy, z ktorých niektoré boli tiež napadnuté ako pravý vrch Sinaj. Kandidát je aj Jebel Serbal. Medzi ďalšie vrcholy v tomto rozmedzí patria Jebel Megafa a Jebel Moneiga.
Pri úpätí hory sa nachádza Kláštor sv. Kataríny postavený na tradičnom mieste horiaceho kríka, z ktorého Boh povolal Mojžiša, aby vyviedol svojho ľudu z Egypta. V bezprostrednej blízkosti je niekoľko ďalších miest spojených s udalosťami v knihe Exodus, vrátane miesta, kde Mojžiš udrel na skalu na vodu a Rovina Al-Raha, kde táborili Izraeliti a Aaron vyrobil zlaté teľa.
Navrhlo sa prinajmenšom tucet rôznych miest pre Sinaj - vrátane hôr na severe a západe Sinajského polostrova, v južnej Palestíne, Jordánsku a Saudskej Arábii. Väčšina moderných orgánov súhlasí s identifikáciou hory Sinaj s Jebel Musom v súlade s tradíciou siahajúcou do 4. storočia. Túto identifikáciu zaznamenal pútnik Egeria, ktorý ju navštívil medzi rokmi 381 a 384. Dovtedy bol na úpätí hory už založený kresťanský kláštor. Do konca 4. storočia sa tu usadili pustovníci a malé skupiny mníchov z Egypta a Palestíny. Už existoval rozptyl malých zborov a zrejme už boli organizované púte na miesta spojené s Mojžišom. Starý zákon dáva „vrchu Božiemu“ mená Sinaj a Horeb, ale tieto odkazy sa zjavne vzťahujú na tú istú horu.
Vidieť východ slnka z vrchu Sinaj je populárnou aktivitou pre pútnikov a turistov, ktorí často vystupujú na vrchol. Odporúča sa štart o 2:00 na ktorejkoľvek z dvoch trás smerom na vrchol. Neďaleko sa nachádza aj mešita z 12. storočia. Kaplnka aj mešita sú zvyčajne uzavreté.
Súvisiaca stránka:
V Písme:
Mojžiš sa stretáva s Bohom pri horiacom kríku: Exodus 3: 1-6
Boh dáva Mojžišovi desať prikázaní: Exodus 20: 1-17
Boh dáva Mojžišovi kamenné dosky: Exodus 31:18
Eliáš čaká v jaskyni: 19: 8-13
Názvy: Gebel Musa - Jebel Mousa - Jebel Musa - Mojžišova hora - Mount Sinaj - hora zákona - súradnice
UTM: WS95
Zemepisné súradnice v desatinných stupňoch (WGS84)
Zemepisná šírka: 28,534
Zemepisná dĺžka: 33,974
Zemepisné súradnice v stupňoch minúty sekundy (WGS84)
Zemepisná šírka: 28 32 '03' '
Zemepisná dĺžka: 33 58 '25' '
POZNÁMKA: Každý návštevník alebo skupina návštevníkov Sinaju teraz musí mať sprievodcu. Sprievodcovia poskytujú kmeňový rotačný systém (El Dor) a cena je 125 LE. Ťavy, ak sú potrebné, sú možné za poplatok 110 LE. Odporúčame vám zakúpenie fakultatívneho výletu na Horu Sinaj v kombinácii s Kláštorom sv. Kataríny s odvozom priamo z vášho hotela v Sharm el Sheikh.
Začiatok cesty ťavami
Ťavia cesta začína zozadu za kláštorom v blízkosti stanice na ťavách, kde beduínski ťaví jazdci jazdia na vrch Sinaj a zastavujú sa tesne pred Eliášovou kotlinou. Zvyšných 750 schodov musí byť vylezených pešo. Ťaviu cestu postavil egyptský vládca Ibrahim Abbas Pasha v rokoch 1849-54. V roku 1853 navštívil Sinaj s plánmi postaviť palác na vrchu Sinaj. Palác bol nakoniec postavený na vrchole hory Jebel Abbas Pasha, hory západne od dediny Sv. Kataríny, odkiaľ je vidieť jeho zrúcaniny. Schodisko pokánia začína asi 200 metrov napravo od ťavej stanice a je vidieť, ako sa točí nad strmou skalnatou roklinou. Pozostatky starobylých múrov je možné vidieť v kopci napravo od cesty; toto archeologické nálezisko nebolo preskúmané.
Wadi El-Deir a Wadi Isbaiyah
Vľavo na vrchu chodníka sa pozeráte na juh do širokého piesočnatého údolia Wadi Isbaiyah, ktoré bolo súčasťou starobylej obchodnej cesty spájajúcej kláštor s Palestínou a Káhirou. Karavany prešli cez priechod, označený kopou kameňov a hovorovo nazývanou Nagb'I Deir, prinášajúc jedlo a zásoby, ako aj pútnikov, vedcov a iných cestovateľov, do kláštora z prístavu El-Tur v Perzskom zálive.
Galaktion a Episteme
Na zákrute v ťavej ceste, pri pohľade na Jebel El-Deir, vidíte uprostred hory zelený strom. Naľavo od toho je kláštor svätého Epistéma. Po pravej strane máte dobrý výhľad na spiatočnú cestu vedúcu do kaplnky Svätého Theodora na zelenej hore Jebel El-Muneijah.
Z terminálu ťavej cesty prechádzate úzkym priechodom v pohorí, ktoré bolo prerezané, aby ste pokračovali po ceste Abbasa Pashu na vrchol. Na stranách cesty sú viditeľné dôkazy o vyvŕtaných dierach. Po prejdení cesta vedie vľavo na vrchol hory Sinaj a vpravo k Eliášovej kotline. Odbočte doľava a vystúpte na posledných 750 krokov na vrchol - trvá to asi 25 minút.
Vznešený vrchol hory Sinaj; pohľad odtiaľ bol prirovnávaný k „oceánu skamenelých vĺn“. Od tohto bodu je niekedy možné vidieť hmlistý modrý záliv Suezského zálivu a Aqaba. Severnú a východnú hranicu územia Jebeliya vymedzuje tmavá sopečná kruhová hrádza a vrcholy Jebel Um Alawi.
Kresťania a moslimovia už dlho považovali tento vrch za posvätnú horu Sinaj. V ranných kresťanských časoch bol tento vrchol povolený iba zbožným, ktorí chodili na horu bosou nohou. Prax spania na vrchole na sledovanie východu slnka je nedávna, ak kempujete, prosím spite v Eliášovej kotline.
O oltári kostola Najsvätejšej Trojice sa hovorí, že je postavený na skale, kde Boh stvoril tablety zákona. S jeho severnou stenou za železným plotom je rozštiepená skála, z ktorej Mojžiš videl Božiu slávu. Mnoho ľudí verí, že stopy vnútri trhliny sú odtlačkami Mojžišovho chrbta, rúk a hlavy, kde „sa vrhol späť do skaly, zatiaľ čo sláva Pánova prešla“.
Na konci 4. storočia pútnik Etheria píše o bohoslužbách v kaplnke na vrchu Sinaj. V 6. storočí bola za cisára Justiniána postavená nová kaplnka bazilického typu s dvoma uličkami z brúsenej žuly. Bol oveľa väčší ako súčasný kostol a siahal až k okraju súčasnej mešity. Bazilika bola zničená v 11. storočí spolu s mnohými ďalšími kresťanskými svätyňami Fatimským vládcom al-Hakimom. Kláštor bol ušetrený kvôli ochrannému listu, v ktorom prorok Mohammed vyhlásil „bezpečný a pozitívny sľub“ na obranu kresťanského zriadenia, a tiež preto, že vo vnútri stien mal aj mešitu.
Rozsah kostola zo 6. storočia možno ľahko vysledovať na západnom svahu vrcholu. Oltár baziliky je považovaný za začlenený do existujúceho kostola Najsvätejšej Trojice (postavený v roku 1934). Na výstavbu existujúceho kostola sa použilo veľa veľkých ružových žulových blokov zo 6. storočia, iné ležali roztrúsené po okolí. Predpokladá sa, že tieto žulové bloky boli vyťažené z Eliášovej kotliny. Cirkulárny kresťanský kríž s kamenným reliéfom, ktorý sa nachádza na niektorých blokoch, svedčí o Justinianovej dobe.
Vedľa kostola je mešita, ktorá obsahuje aj niektoré bloky z predchádzajúceho kostola. Pod mešitou je malá jaskyňa s modlitebným výklenkom, ktorý bol pravdepodobne kryptou pôvodnej baziliky. Ani kostol, ani mešita nie sú bežne prístupné návštevníkom. Asi 40 metrov pod vrcholom sú zvyšky byzantského vodovodu, ktorý napájal nádrž medzi dvoma malými skalnými pahorkami. Na vrchu sa nachádzajú ďalšie kanály.
Návrat po schodoch: Približne 200 metrov nadol od kaplnky naľavo od schodiska a označenom prstenci skál uvidíte útvar, ktorý pripomína stopu ťavy v skale. Niektorí Jebeliya beduíni tvrdia, že je to známka She-Camel (El-Bohraq) proroka Mohameda; iní hovoria, že toto je stopa anjela She-Camel, ktorý priviedol Mojžišovi Desatoro.
Odporúčam jednu z nasledujúcich možností:
Kliknite sem pre letenky, ubytovanie a miestne výlety
Pokiaľ máte záujem detailne spoznanať Egypt, zvoľte poznávací alebo pobytový zájazd so slovensky hovoriacim sprievodcom, zájazdy letecky nájdete tu. V prípade pobytového zájazdu si na mieste u delegáta môžete dokúpiť fakultatívne výlety.