Ohromujúce jazero Okanagan zaberá 135 km (84 míľ) od severu (Vernon) na juh (Penticton). Kelowna leží asi na pol cesty a východná a západná strana jazera sú spojené úžasným 5-jazdným mostom Williama R. Bennetta.
Jazero Okanagan je známe svojimi plážami s viac ako 30 regiónmi. Mnohé pláže sú vybavené detskými ihriskami, športoviskami a kúpeľmi.
Vychutnajte si jazero zo stojacieho kajaku, člna, plachetnice, šlapadla, charterovej lode alebo kanoe - sú tu lode všetkých druhov pre vodných nadšencov. Teplota vody v Okanaganskom jazere bola v júli v priemere 19 až 23 ° C.
Jazero je príjemné a osviežujúce počas leta, má však aj tajomstvá - zvieratá, skryté zátoky a hrobky. Vyhľadajte Ogopogo, vydajte sa na Paulovu hrobovú cestu na horu Knox alebo šnorchlujte v krištáľovo čistej vode tichých odľahlých zátok.
Krásne piesočnaté / kamienkové pláže obklopené borovicou ponderosa robia z tohto parku ideálne miesto na kúpanie a vodné aktivity. Na dvoch veľkých kempingoch v parku sa k vášmu potešeniu pridajú panoramatické výhľady. Krajina cez jazero, od pláže po panorámu, je súčasťou provinčného parku Okanagan Mountain, prístupná loďou alebo cestou späť cez Kelowna.
Tento park, ktorý bol vytvorený v roku 1955, ukazuje, čo môže efektívne plánovanie parku dosiahnuť. Koncom päťdesiatych rokov boli vysadené tisíce nepôvodných stromov na pustom úbočí medzi diaľnicou a jazerom. Dnes je táto oblasť prírodným arborétom a rozsiahla stromová pokrývka je domovom rôznych druhov vtákov.
Aj keď sú oblasti kempingu pokryté zavlažovaným trávnikom a nepôvodnými stromami, park stále spadá do dvoch základných zón nachádzajúcim sa v exponovaných oblastiach v nízkych nadmorských výškach a v horných častiach porastov borovice Ponderosa a jedle Douglas. Pozdĺž náučného chodníka od rozvinutých oblastí parku je vidieť veľa kvetov. Osobitnú pozornosť majú čokoládová ľalia a kolumbijská ľalia.
Blízkosť diaľnice a oplotenia na strane do kopca bránia pohybu veľkých cicavcov, ako je jeleň. Aj keď pozorovanie veľkých cicavcov môže byť zriedkavé, park má stále k dispozícii množstvo divých zvierat. Pozdĺž horských turistických chodníkov možno vidieť neškodné hady a kolónie veveričiek. Netopiere sú dosť bežné v oblastiach hraničiacich s jazerami a možno ich vidieť v parku, hoci vo všeobecnosti uprednostňujú oblasti s menšou ľudskou prítomnosťou. V parku sa nachádza škvrnitá ropucha veľká a korytnačka, ktorá tiež poskytuje biotop pre rôzne vtáky, ako sú prepelica, blikanie severné, kolibríky a ďateľ.
Toto jazero, ktoré hraničí s oblasťami Kelowna, Vernon, Penticton a Lake Country, je obľúbené pre miestnych obyvateľov i turistov. Jazero Okanagan bolo vyrezávané opakovanými zaľadneniami a nie je neobvyklé, že sa hĺbka mení na 100 metrov (m) na jednom mieste a 10 metrov na ostatných. Keďže jazero je tvorené ľadovcom, niektoré oblasti jazera majú až 750 m výplne ľadovcového a postglaciálneho sedimentu, ktoré sa uložili počas pleistocénu.
Jazero Okanagan je domovom legendárneho jazerného monštra Ogopogo, stvorenia žijúceho v Squally Point, ktoré sa nachádza 20 km južne od Kelowny. Ogopogo bol známy prvým národom v komunite ako N'Haatik, démon jazera. Názov sa nakoniec vyvinul z piesne populárnej hudby.
Existuje toľko teórií o odvodení mena Okanagan a Okanaganské jazero. Jedným z nich je, že to znamená „stretnutie“. Jedným z pravdepodobnejších vysvetlení je, že názov pochádza z výrazu „kana“, ktorý znamená „miesto“, a „gan“, čo znamená „voda“ alebo „jazero“.
Už v 17. storočí vedeli domorodé kmene Okanaganu o vodnej šelme žijúcej v oblasti, ktorá je dnes známa ako jazero Okanagan. Nazývali stvorenie N'ha-a-itk, čo znamená „had vody“ alebo „vodný démon“ a ich domorodé povery k N'ha-a-itk vyžadovali určité tradície. Jednou z tradícií bola očividne rituálna obeta malého zvieraťa ako obetovania pre pokoj pred prechodom cez jazero. Zviazali svoje kone za svoje kanoe a vyrazili na miesto, kde verili, že had žil v jaskyni pod vodou a odovzdali svoju obeť, čím sa ubezpečili, že ich kone nebudú príšerkou vtiahnuté a utopené. Osadníci tiež hlásili pozorovania N'ha-a-itku a hliadkovali pobrežie, aby chránili svoje rodiny.
V roku 1890 kapitán Thomas Shorts splavoval jazero, keď zbadal plutvového tvora dlhého asi šestnásť metrov s hlavou podobnou baranidlu. Keď otočil svoju loď tým smerom, zviera okamžite zmizlo a keď to ohlásil, prakticky mu nikto neveril. Čoskoro nasledovali ďalšie správy, dva alebo tri roky do roka a ľudia začali jazero skúmať podrobnejšie. Miestna populácia vrúcne verila v existenciu stvorenia. Nazvali ho Ogopogo a pomenovali ostrov Ogopogo Island, ktorý sa neskôr oficiálne stal známym ostrovom Rattlesnake. Na obrázkoch Google sa našla kresba z roku 1872 - autor neznámy.
Vedecké vysvetlenia
Niektorí vedci sa domnievajú, že „obyvateľ“ jazera Okanagan musí byť formou primitívnej veľryby, Basilosaurus cetoides, prehistorickej veľryby, ktorá žila počas obdobia cenozoiky, asi pred 35 miliónmi rokov. Celkový vzhľad Basilosaurus sa takmer presne zhoduje s logickými opismi stvorenia známeho ako Ogopogo. Tvor je najčastejšie popisovaný ako priemer jednej až dvoch stôp s dĺžkou 10 až 20 metrov (30 až 60 stôp). Hlava bola opísaná rôzne ako kôň alebo koza. Uvádza sa, že je schopný sa pohybovať ohromujúcou rýchlosťou, ale v pokojnom počasí sa pozorovalo, že zviera sa zjavne živilo rybami alebo vodnými burinami. Ľudia, ktorí boli veľmi blízko, medzi 50 a 100 stôp, hlásili, že na stvorení videli plutvy alebo chodidlá.
Hoci Ogopogo ešte nie je tak svetoznámy ako Nessie, Loch Ness, Okanaganské „jazerné monštrum“ má svoj podiel na medzinárodnom tlačovom pokrytí, a to ešte viac v posledných niekoľkých rokoch. Poľovníci z celého sveta navštívili Kelownu a objavili sa početné pozorovania.
Ogopogo je často označovaný ako tmavý a viachnedý, so zelenou, čiernou, hnedou alebo sivou pokožkou. Jazero bolo prehľadané niekoľkokrát, najdôkladnejšie pri expedícii v roku 1991, ktorá hľadala monštrum s high-tech zariadeniami, vrátane diaľkovo ovládaného vozidla a miniatúrnej ponorky. Pilot vzal vozidlo do hĺbky 840 stôp pozdĺž dna jazera v najhlbšej časti jazera, ale žiadny Ogopogos nebol spozorovaný, ani ponorka neobjavila žiadne mŕtve telá alebo kosti stvorení.
Najlepší filmový dôkaz Ogopoga je asi minútu záznamu natočeného v roku 1968 mužom menom Arthur Folden. Folden si všimol „niečo veľké a živé“ vo vzdialenosti od pokojnej vody a vytiahol svoju domácu filmovú kameru, aby objekt zachytil. Vyšetrovanie v roku 2005 odhalilo, že objekt bol skutočne skutočným zvieraťom, ale jeho veľkosť bola veľmi nadhodnotená.
Čo vidia očití svedkovia? Rovnako ako u všetkých príšeriek pri jazere, neexistuje žiadne konkrétne vysvetlenie, ktoré by zodpovedalo za všetky pozorovania. Existujú zvieratá, ktoré by sa mohli považovať za podivné stvorenie, ak sa na nich pozerajú na hladine alebo v jej blízkosti. Ak je Ogopogo skutočný a existuje, čo to je? Vysvetlivky siahajú od hodnoverných (manatee, jesetera alebo oarfisha) po exotické (dinosaurus alebo druh prehistorickej veľryby zvanej zeuglodon).
Geologické vlastnosti jazera Okanagan vytvárajú dlhé, nezvyčajné vlny, ktoré môžu vyzerať presne ako monštrum. V iných prípadoch nie je pozorovanie pohybujúceho sa hrboľa vo vode vodnou optickou ilúziou, ale skôr niečo, čo je takmer také svetské: plávajúce polená.
Ogopogo môže alebo nemusí skutočne existovať v jazere Okanagan, ale určite ho nájdete, keď sa pozriete; turistické obchody pozdĺž jazera predávajú veľa klobúkov, tričiek, hrnčekov a plyšových hračiek. A jeho vyobrazenia a sochy nájdete na každom kroku.
Poznávacie a pobytové zájazdy do Kanady nájdete tu
Kliknite sem pre letenky, ubytovanie a miestne výlety
Samostatné letenky nájdete tu
Samostatné ubytovanie nájdete tu