• HOME
    • DÚC
  • Prírodné atrakcie
  • Nezvyčajné múzeá
  • Zaujímavé stavby
  • Mystické / spirituálne
  • Zdravie a krása
  • Zaujímavé miesta
  • Turistické atrakcie
  • Destinácie
  • Slovensko

 

Stavkirke Heddal, Nórsko

 

Heddal Stavkirke - najväčší opevnený kostol v Nórsku.

Najväčší rímskokatolícky kostol v Nórsku postavený okolo roku 1200 a stále sa používa. Obsahuje ružové maľby zo 16. storočia, „biskupskú stoličku“ a incidenčné plavidlá zo stredoveku. Ponúka prehliadky s sprievodcom v angličtine, výstavu v stodole farnosti, jedáleň s teplými a studenými jedlami, cirkevné služby.

Heddalský kostol, majstrovské dielo z dreva, je dnes najväčším z 28 rímskokatolíckych kostolov v Nórsku. Kostol leží pozdĺž E-134 západne od Notodden, na ceste k Seljord-Haugesund. 

Okolo roku 1250 sa expandovalo s väčšou apsidou, ako to vidíme dnes. Koralová borovica z lesa v Heddale, krásne vyrezávané portály a inventár naznačuje, že v tom čase bol Heddal v rozkvete. Kostol sa v lete používa na bežné udalosti. Vedľa kostola leží farská stodola s letnou a cirkevnou výstavou. Kaviareň Olea sa nachádza na prvom poschodí a má rovnaké otváracie hodiny ako kostol. 

Heddalský kostol vyzerá ako by pochádzal z rozprávky. 

Kostol Heddal sa nachádza neďaleko Notodden, Telemark. Je to najväčší kostol v Nórsku, 25 metrov vysoký a 17 metrov široký. S 3 vežami vysokými 29 metrov má pôsobivý vzhľad ako drevená katedrála. Budova je postavená z borovicového dreva, z ktorých niektoré sa datujú okolo roku 1000, ale kostol bol postavený niekedy v 13. storočí. V katolíckych dobách bol tento kostol zasvätený Panne Márii.
Kostol Heddal je stále fungujúcim farským kostolom a počas letných mesiacov sa používa na bohoslužby, krstiny a svadby.

Kostol je zaujímavým príkladom toho, ako sa miesta bohoslužby tvorili v ranom kresťanskom období. Architektúra a rezby z dreva ukazujú pozoruhodnú kombináciu biblických motívov a predkresťanských vier.

Pozdĺž vonkajšej galérie môžete vidieť štyri fantastické drevorezby okolo štyroch vstupných dverí. Silné symboly sú navrhnuté tak, aby odradili zlé sily a pozvali ľudí do svätyne cirkvi. Jedna brána je pre mužov, jedna pre ženy, jedna pre duchovných a jedna pre sprievody. Dnes je západný vchod jediný, ktorý sa používa. Vo vonkajšej stene galérie sú tiež vyrezávané runy, domové značky a arcibiskupský kríž.

V tomto kostole došlo k niekoľkým rekonštrukciám. Posledná z rokov 1952-1954 sa snažila obnoviť vzhľad zo stredoveku. V dnešnom kostole je možné pozorovať prvky z rôznych storočí. Je tu kadidlo zo stredoveku, oltár z roku 1667, lavičky a lampy z roku 1950. Steny lode sú maľované kvetinovou výzdobou zo 17. storočia. Z vrchu stĺpov sa na zhromaždenie usmieva 23 priateľských stredovekých masiek.

V zakristii boli pôvodne umiestnené tri výrazné kusy nábytku, z ktorých všetky obsahovali motívy z legendy Sigurda Dragon Slayer. Tento mýtus fungoval ako spojenie medzi pohanskými príbehmi a kresťanským učením.
Vystavená je aj replika pôvodnej „lavičky Brugde“. Predná časť je zdobená bustami Sigurd a Brunhilde. Na zadnej strane vidíme „Gunnara v hadej jame“. Kópia bola tiež vyhotovená z takzvaného „Klokkarpulten“, veľkolepú rezbu, ktorá zobrazuje Sigurda medzi levom a drakom.

Neďaleko kostola sa nachádza Låvekyrkja (kostol v stodole), ktorý obsahuje priestor pre služby, kaviareň a rôzne tematické výstavy. V pešej vzdialenosti od kostola sa tiež nachádza Heddal bygdetun, skanzen Heddal. Tam môžete vidieť a podniknúť prehliadku v budovách z 18. a 19. storočia. Skanzen je pre deti veľmi zaujímavý, majú tu zvieratá, ktoré chovajú. Skanzen je otvorený od 15. júna do 31. augusta.

Kostol Heddal v príbehu a legende

Legenda hovorí o piatich farmároch Heddalu, Raud Rygi, Stebbe Strånd, Kjeik Sem, Grut Grene a Vrang Stivi, ktorí sa spoločne rozhodli postaviť kostol. V niektorých variantoch tejto legendy sa spomínajú aj Torgjørn Hustveit a Storstakk Håberg. Jedného dňa sa Raud Rygi stretol s neznámym človekom, ktorý bol ochotný pracovať, ale stanovil tri podmienky, z ktorých jedna musí byť splnená: Raud Rygi musí buď vyniesť slnko a mesiac z neba, stratiť svoju životnú krv alebo uhádnuť meno cudzinca. Raud si myslel, že posledná podmienka by nemala byť príliš ťažká, a preto súhlasil s podmienkami cudzinca. Ale Raud dostal len málo času, aby našiel odpoveď, pretože počas prvej noci prišiel všetok stavebný materiál, veža bola postavená počas druhej a bolo jasné, že kostol bude dokončený tretí deň. Raud, obávajúc sa o svoj život prešiel cez polia a snažil sa vymyslieť meno neznámeho stolára. Keď prišiel do Svintråberget (kopec juhovýchodne od kostola), začul podivne krásnu pieseň, zreteľne počuteľnú:

  Ticho, ticho, malé dieťa,

  Zajtra Finn prinesie mesiac.

  Prináša vám slnko a kresťanské srdce,

  Pekné hračky pre moje malé dieťa na hranie...

A tak bola hádanka vyriešená. Staviteľ sa volal Finn a žil vo Svintråbergetu. Finn, známy ako Finn Jemný Vlas, nemohol vydržať zvuk zvonenia kostola, a tak sa neskôr presťahoval do Himing (v Lifjell).

Rovnako ako v prípade Finna sa hovorí, že postavil katedrálu v Trondheime, kostol Avaldsnes a katedrálu v meste Lund vo Švédsku, takže legenda bola očividne známa na mnohých miestach.

Cena vstupného

Dospelí 80,00 NK na osobu
Skupiny min. 15 os. 70,00 NK na osobu
Študenti 50,00 NK na osobu

Heddalsvegen 412, Notodden / +47 92204435, www.heddalstavkirke.no
Kostol je otvorený každý pondelok, utorok, streda, štvrtok, piatok, sobota, nedeľa: 10:00 - 17:00

 

Ako sa sem dostať?

Poznávacie zájazdy do Nórska so sprievodcom nájdete tu

Kliknite sem pre letenky, ubytovanie a miestne výlety

Samostatné letenky nájdete tu

Samostatné ubytovanie nájdete tu

 

 

 

 

 

 

 


300x250

 




Kontakt:

  Rivatour s.r.o.

 Š. Moyzesa 8 
 971 01 Prievidza 

phone  Tel: +421 918 589 838, 
+421 905 756 528

email  Email: rivatouroffice@gmal.com

www.rivatour.sk

 

 


 

 

300*600
 

 


Copyright © 2020 superlet.sk, All rights reserved

vytvorené systémom ClickEshop.sk