Tento bizarne vyzerajúci biely chrám, ktorý sa nachádza asi päť km južne od mesta Chiang Rai, je duchovným dielom vizuálneho umelca a maliara Chalermchai Kositpipata, ktorý sa narodil v meste Chiang Rai. Prináša netradičný prístup k chrámovej architektúre, spájajúci prvky z vlastnej fantázie (bielu, ako čistú farbu stelesňujúcu posvätnosť chrámov) s ortodoxnými budhistickými učeniami o nebi, pekle, karme a pozemských hriechoch.
Chrám je plný budhistických symbolík, od jeho usporiadania, architektúry až po zdobené reliéfy a zrkadlové dekorácie. Môžete vstúpiť iba z prednej strany na ubosot (hlavnú kaplnku) cez úzky most, ktorý prechádza cez kaluž zdvihnutých, prosiacich rúk predstavujúcich trpiace duše v pekle. Od tejto chvíle sa už nemožno obracať späť, pretože jediným spôsobom je vystúpiť „z neba“ na cestu stráženú démonmi k ubosotovi.
Ako jeden z najunikátnejších a do istej miery bizarných destinácií v juhovýchodnej Ázii je Biely chrám v meste Chiang Rai, ktorý by ste nemali vynechať pri vašej ceste do Thajska! Možno ste už videli obrázky trblietavej bielej fasády, ale tu sa dozviete, čo pravdepodobne neviete o Bielom chráme.
Biely chrám bol navrhnutý a financovaný tým istým mužom. Úchvatnú architektúru a dizajn bieleho chrámu vytvoril thajský národný umelec Ajarn Chalermchai Kositpipat. Kositpipat, ktorý sa narodil v meste Chiang Rai, v ktorom je postavený chrám, zasvätil svoj život obnoveniu a ďalšiemu rozvoju bieleho chrámu, ktorý je známy ako Wat Rong Khun.
Ukázalo sa, že chrám nie je naozaj nový. Pôvodný Wat Rong Khun bol však v takom stave, že jeden z najväčších thajských umelcov - Chalermchai Kositpipat sa rozhodol kúpiť ho a zrekonštruovať svätú budovu z vlastných prostriedkov. Od roku 1997 investoval viac ako 40 mil. bahtov (1,2 mil. USD) a vytvoril tak jedinečný chrám nielen v Thajsku, ale aj celom svete!
Kto je Chalermchai Kositpipat?
Aby ste porozumeli myšlienke Bieleho chrámu Chiang Rai, musíte poznať jeho tvorcu. Chalermchai Kositpipat sa narodil v roku 1955 a počas jeho celého života ponúka kontroverziu. Jeho štýl je najlepšie opísaný ako miešanie tradičného thajského budhistického chrámu so súčasnými obrazmi. Teraz si predstavte, maľbu Budhu a Luka Skywalkera ako nástennú maľbu ...
Thajský kráľ ho však miloval a stal sa jeho klientom, a keďže thajskí ľudia obdivovali svojho kráľa, bol Chalermchai Kositpipat prijatý za jedného z najväčších súčasných umelcov Thajska. Teraz, keď už máte nejaké vedomosti o jeho tvorcovi, môžete uhádnuť, čo v skutočnosti je Wat Rong Khun. Vrcholom jeho práce Biely chrám je všetko o skrytých budhistických významoch zmiešaných s modernými modlami. Biela farba predstavuje čistotu Budhu, zatiaľ čo zrkadlené povrchy odrážajú svetlo a predstavujú Buddhovu múdrosť žiariacu cez Zem a Vesmír. Hlavnou správou, ktorú Wat Rong Khun posiela, je, že musíte uniknúť túžbe, chamtivosti a pokušeniu, aby ste dosiahli Nirvanu.
Ak sa chcete dostať do hlavnej chrámovej haly (Nirvana), musíte prejsť cez most cez jazero rúk od cyklu smrti a znovuzrodenia. Potom prichádza ďalší most strážený démonmi a končiaci najbizarnejšou chrámovou halou, akú kedy uvidíte. Nástenné maľby na stenách Wat Rong Khun majú toľko Budhu, ako majú v sebe Holywood. Tento obrovský obraz hlavy démona je pokrytý všetkými druhmi moderných modiel (Neo z Matrixu, Pokémon, Hello Kitty, Michael Jackson, atď.). Všetky predstavujú rozptýlenie, ktorému ľudia čelia pri hľadaní pravého osvietenia. Fotografovanie vo vnútri chrámu je zakázané, takže si to musíte predstaviť ...
Medzi ďalšie divné veci okolo chrámu patrí opičí kráľ-ironman sediaci na lavičke ako Ronald McDonald, dravec, ktorý sa potopil do zeme, rybník, ktorý si praje naplniť svoje želanie a zlaté toalety, kde je všetko ... zlaté. Prečo zlaté? Kým snehovobiela farba Wat Rong Khun predstavuje čistotu mysle, zlatá farba toaliet predstavuje to, ako sa ľudia sústreďujú na svetské túžby a peniaze (inými slovami - ich telá).
Biely chrám má trojstupňovú strechu
Návštevníci si to nemusia všimnúť na prvý pohľad, ale Biely chrám má viac ako jednu strechu. Budova je inšpirovaná tradičným dizajnom budhistických chrámov v Thajsku a má trojstupňovú strechu. Je ozdobená neobvykle zložitými hadmi Naga a vytvára z diaľky neuveriteľný pohľad.
Biela farba symbolizuje čistotu Budhu
Chrámy v Thajsku sú často ozdobené alebo ozdobené zlatým lemom, ale tvorca sa namiesto toho rozhodol použiť bielu farbu. Takmer všetko v chráme zobrazuje náboženské alebo symbolické posolstvo. Okrem výberu čisto bielej farby, veľa zo štrukturálnych rozhodnutí, mýtických tvorov a pozícií strážcov a božstiev Bieleho chrámu zobrazuje náboženský alebo symbolický význam. Spoločnou témou chrámu je uniknúť chamtivosti a túžbe a postupovať k osvieteniu prostredníctvom Buddhovho učenia.
Budova toalety je považovaná za najzdobenejšiu a najkrajšiu svojho druhu v Thajsku. Návštevníci sa môžu tešiť na návštevu kúpeľní umiestnených v úplne zlatej budove s ozdobenými vonkajšími dekoráciami.
Aj keď sa stavba chrámu začala v roku 1997, budovy a okolité záhrady sa neustále menia. Umelec pokračuje v malých úpravách a úpravách deviatich budov, ktoré tvoria jeden celok. V skutočnosti sa odhaduje, že jeho práca nebude dokončená po niekoľko ďalších desaťročí a budú v nej pokračovať aj iní.
V interiéroch hlavného chrámu sú slávni ľudia, superhrdinovia a karikatúry
Výrazným kontrastom k tradičnej thajskej štruktúre a krásnym budhistickým motívom sú maľby s ikonickými ľuďmi a modernými výtvormi na vnútorných stenách hlavnej budovy. V histórii sú znázornené postavy Spidermana, Darth Vadera, Michaela Jacksona, Hello Kitty a dokonca aj postavy Angry Birds premiešané s plameňmi, démonmi a tragickými scénami.
Samostatná prehliadka bieleho chrámu
Nie je ťažké zariadiť si výlet do Bieleho chrámu do itineráru, plánujte si najmenej 40 minút, aby ste preskúmali areál a rôzne budovy, ktoré tvoria celý komplex Bielych chrámov.
Ako sa tam dostať?
- Biely chrám sa nachádza asi 15 km od mesta Chiang Rai. Najjednoduchší spôsob, ako sa tam doviezť, je taxi. Cena by sa mala pohybovať okolo 300 bahtov (9 USD) a cesta by mala trvať približne 20 minút.
Vstupné
- Wat Rong Khun je pre thajských občanov bezplatný, zatiaľ čo zahraniční návštevníci si musia kúpiť lístok v hodnote 50 bahtov (1,60 USD).
- Biely chrám Chiang Rai sa otvára každý deň o 06:30 a zatvára sa o 18:00.
- Galéria je otvorená pondelok až piatok: 8:00 až 17:30
Letecká doprava
Predpokladajme, že váš východiskový bod je v Bangkoku, môžete odletieť z letiska Don Mueang alebo z letiska Suvarnabhumi. Na letisko Chiang Rai je to iba hodinu a pol letu.
Poznávacie a pobytové zájazdy do Thajska nájdete tu
Kliknite sem pre letenky, ubytovanie a miestne výlety
Samostatné letenky nájdete tu
Samostatné ubytovanie nájdete tu