V tuneli bývalých lomov boli katakomby inštalované ako skutočný labyrint v srdci podzemí Paríža. História parížskych katakomb sa začína koncom osemnásteho storočia, keď hlavné problémy verejného zdravia spojené s cintorínmi mesta viedli k rozhodnutiu preniesť ich obsah na podzemné miesto.
Parížske úrady si vybrali ľahko prístupný pozemok, ktorý sa v tom čase nachádzal mimo hlavného mesta: bývalé lomy Tombe-Issoire pod planinou Montrouge. Tieto lomy boli v prevádzke od najmenej pätnásteho storočia a potom boli opustené, ale len malú časť labyrintu, ktorý sa rozkladal pod mestom na ploche približne 800 hektárov.
Príprava miesta a organizácia presunov kostí bola zverená inšpektorovi odboru generálnej inšpekcie lomu Charles Axel Guillaumot. Poslaním tohto oddelenia, ktoré založil 4. apríla 1777 Ludovít XVI, bolo upevniť opustené lomy po veľkých kolapsoch pôdy v Paríži v polovici osemnásteho storočia.
Prvé presuny sa uskutočnili v rokoch 1785 až 1787 a týkali sa najväčšieho cintorína v Paríži, cintorína Svätých-nevinných, ktorý bol po následnom používaní takmer desať storočí zatvorený v roku 1780. Hrobky, spoločné hroby boli zbavené kostí, ktoré boli v noci prepravované, aby sa zabránilo nepriateľským reakciám parížskeho obyvateľstva a cirkvi. Kosti boli odhodené do dvoch lomovných jamiek a potom boli lomovými robotníkmi rozdelené a nahromadené do galérií. Transfery pokračovali po francúzskej revolúcii až do roku 1814 a v centre Paríža boli potlačené farské cintoríny, napríklad Saint-Eustache, Saint-Nicolas-des-Champs a Bernardinský kláštor. Začali sa znova v roku 1840, počas mestskej obnovy Louisom-Philippom a haussmannovou rekonfiguráciou mesta v rokoch 1859 až 1860. Miesto bolo vysvätené ako „Parížska mestská kostnica“ 7. apríla 1786 a odvtedy prevzalo mýtické meno „katakomby“ v súvislosti s rímskymi katakombami, ktoré fascinovali verejnosť od ich objavenia.
Počnúc rokom 1809 boli katakomby sprístupnené verejnosti na základe dohody. Na konci okruhu bol umiestnený register, kde si návštevníci mohli písať svoje dojmy. Bol naplnený veľmi rýchlo, pretože tieto návštevy sa rýchlo stali žiadanými u francúzov aj cudzincov. Ako roky plynuli, kostnica sa stala miestom odpočinku mnohých slávnych jednotlivcov. V roku 1787 gróf z Artois, budúci Karol X, navštívil miesto v spoločnosti skupiny súdnych dám; v roku 1814 sa tam vydala prehliadka rakúskeho cisára Františka I.; av roku 1860 Napoleon III. zostúpil do katakomb so svojím synom.
Počas devätnásteho storočia sa návštevnícke opatrenia neustále menili, od úplného zatvárania po mesačné alebo štvrťročné otváranie. Parížske katakomby sú teraz otvorené pre každého bez toho, aby vyžadovali povolenie a vítajú takmer 550 000 návštevníkov ročne.
Dnes je pre návštevníkov k dispozícii niečo viac ako kilometer katakomb. Verejný vchod sa nachádza v 14. Parížskom artrissemente na ulici Avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy. Prechádzka trvá asi 45 minút. Sprievodcovia sú k dispozícii, ale nevyžadujú sa - návštevníci si tiež môžu kúpiť zvukových sprievodcov za 3 eurá. Tunely sa tiahnu oveľa viac kilometrov pod mestom, ale je nezákonné navštíviť väčšinu oblastí.
Pred vstupom sa na tematické výstavy používa podzemný priestor (napr. geologickou históriou Paríža ako starovekého mora). Keď návštevníci prechádzajú do kostnice, kráčajú pod vchodom s prenasledujúcim nápisom vyššie: „Arrête, c'est ici l'empire de la mort!“ (Stop! Toto je ríša smrti!). Vo vnútri kostnice sú kosti zoskupené podľa cintorínov, z ktorých pochádzajú. Niektoré sú elegantne naskladané pozdĺž chodieb; iné usporiadané do vzorov, vytváranie krížov a iných obrázkov. Návštevníci môžu tiež vidieť sochy na koridore Port-Mahon, ktoré vytvoril lom, a veterán armády Ľudovíta XV. Hlavná socha je vzorom pevnosti Port-Mahon, veľkého ostrovného mesta, kde Tvorca knihy „Décure“ je považovaný za väzňa Angličanov počas sedemročnej vojny.
Nezabudnite si priniesť bundu - tunely sú chladné.
Otvorené denne okrem pondelka a určitých sviatkov od 9:45 do 20:30.
adresa
1 av. Colonel Henri Rol-Tanguy 75014 Paríž
ceny
14 € / 12 € (znížené sadzby)
Odporúčam jednu z nasledujúcich možností:
Kliknite sem pre letenky, ubytovanie a miestne výlety
Samostatné letenky nájdete tu
Pokiaľ máte záujem detailne spoznanať Francúzsko a vidieť katakomby zvoľte poznávací zájazd so slovensky hovoriacim sprievodcom, poznávacie zájazdy autobusom nájdete tu.