• HOME
    • DÚC
  • Prírodné atrakcie
  • Nezvyčajné múzeá
  • Zaujímavé stavby
  • Mystické / spirituálne
  • Zdravie a krása
  • Zaujímavé miesta
  • Turistické atrakcie
  • Destinácie
  • Slovensko

 

Múzeum zločinu, Viedeň

 

Tmavšia a temnejšia strana Viedne je k videniu v tomto jedinečnom múzeu v tzv. Seifensiederhaus, jednom z najstarších domov v okrese Leopoldstadt, pretože tu je uvedený kompletný historický záznam o zločine v meste.

Dobrý náprotivok k cisárskej dokonalosti hlavného mesta Habsburgovcov, Viedenské múzeum stredovekého zločinu, vás buď zaujme, alebo vám budú stáť vlasy hrôzou. 

Múzeum, ktoré bolo otvorené v roku 1991, ponúka prehliadku 20 miestností, ktoré nás zavedú od stredoveku do súčasnosti, a to vďaka kúskom ako sú brožúry a výstrižky z novín týkajúce sa akcií zlodejov a vrahov, fotografií z miesta činu, osobných vecí väzňov a dokonca zbraní.

Uvidíte tu tiež mumifikované hlavy niekoľkých zabitých zločincov a pravda, pokiaľ nemáte silný žalúdok, bude to silná káva.

Rozsiahle zločinecké spektrum, ktoré sa odráža v hojnom množstve v zbierke, sa pohybuje od malých zlodejov z viedenského podtriedy po slávne politické zločiny 19. storočia vrátane pokusov o atentát na členov kráľovskej rodiny alebo lynčovanie ministra, ku ktorému došlo v roku 1848 počas revolúcie.

K dispozícii je tiež vývoj metód používaných na riešenie rôznych prípadov a histórie mestskej polície.

Lebky, mučiace nástroje, krvavé rukavice, vyobrazenia vraždy, masky smrti a hrdzavé sekery - kriminálne múzeum vo Viedni v Rakúsku nie je pre slabých jedincov.

Kriminálne múzeum alebo zločinecké múzeum sleduje zločiny, tresty a vraždy od stredoveku až do súčasnosti. Nachádza sa v jednej z najstarších budov v oblasti Leopoldstadt, „Seifensiederhaus“ alebo „Dom na výrobu mydla“ a siaha až do roku 1685. Dvadsať izieb tohto viac ako 300 ročného domu je venovaných tomuto prekvapivo veľkému a veľmi divnému múzeu o zločine a vraždách.

Kriminálne múzeum je samozrejme viac ako len vražda. Existujú tu prípady venované falšovaniu peňazí, vyberaniu zámkov, bordelom a policajnému vyšetrovaniu. Priestor však väčšinou vyplňujú obrazy scén zločinu, vražedných zbraní a lebiek vrahov a ich obetí. Informačné nápisy a príšerné novinové články sú v nemčine. V Kriminalmuseum je niekedy lepšie vedieť nemecky.

Viete kto bol najhorším, najznámejším zločincom v Rakúsko-Uhorskej monarchii? Alebo inak, viete prečo nadávame darebákom do grázlov?

Z jeho priezviska sa stal výraz označujúci lumpov, zlodejov, násilníkov i vrahov. Jan Jiří Grasel sa narodil na Třebíčsku a za svoj krátky život spáchal 205 zločinov, medzi nimi najmenej dve vraždy. Jeho dolapenie vyšlo rakúskou políciu na osem tisíc zlatých. 31. januára 1818 skončil Grasel na šibenici vo veku 27 rokov.

Spoločne s ním bolo nakoniec súdených aj 66 jeho kumpánov. Dvaja z nich - Ignác Stangel a Jakub Fähding - boli popravení na dvore rossauerských kasární vo Viedni v ten istý deň ako Grasel.

Otec negramotného "slávneho lúpežníka" Thomas Grasel bol síce pôvodným povolaním súdnym sluhom, ale pre rad zločinov bol úradne označený ako "nebezpečný vagabund". Za svoje kriminálne činy si odpykal v rokoch 1792 - 1809 trest na brnenskom Špilberku. Rovnako aj jeho matka Regina bola v roku 1801 uväznená. Už ako deväťročný bolGrasel odsúdený pre drobné krádeže. Prvá väčšie vlámanie spáchal už v 16 rokoch spoločne s ďalšími zločincami v Raabs v Rakúsku. Jeho podiel z koristi bol veľmi žalostný - dve prestieradlá a modrý prehoz cez posteľ ... O šesť rokov neskôr, v júni 1812, usmrtil v Obergrünbachu hostinského Michaela Witzmanna.

  Foto: Grázel s kumpánmi v deň popravy

Sprievodným znakom všetkých zločinov, ktoré Grasel so svojimi kumpánmi spáchal, bola brutalita. Napríklad v noci na 13. mája 1814 sa vlámal spoločne s ďalším zločincom Jakobom Fähdingem do fary v Matejovciach. Keď sa farár hlukom prebudil, Grasel s Fähdingem sa na neho vrhli a surovo ho zbili päsťami do tváre. Kým Fähding farára pol hodiny držal a neustále bil, Grasel faru prehľadal a zmocnil sa jedného dukátu, vreckových hodiniek, niekoľkých kusov šiat, strieborných lyžíc a potravín. O pár dní neskôr sa Grasel vlámal v obci Zweitl do domu 66 ročnej Anny Marie Schindlerovej. Pretože mu odmietla povedať, kde má schované peniaze, ubil ju železnou tyčou.

Akčný rádius Grasela a jeho bandy bol na vtedajšiu dobu neuveriteľne veľký. Zločiny páchal nielen v Dolnom Rakúsku, najmä v okolí Gmünd, Raabs, Zwettlu a Ober Hollabrunne, ale aj na území južných Čiech a južnej Moravy, a to medzi Chlum u Třeboně, Novou Bystřicí, Slavonicami, Dačicami a Znojmom. Okrem dvoch vrážd páchal Grasel predovšetkým krádeže vlámaním a lúpeže. Obeťami boli drobní kupci, remeselníci, mlynári a sedliaci. Najväčšieho lupu sa Grasel zmocnil u obchodníka Loidolta v Grossieghartsu v Rakúsku. Hoci mu odcudzil veľké množstvo tovaru, najmä látok v hodnote 5343 zlatých, od priekupníka dostal iba 300 zlatých, ktoré prehýril v krčmách.

U prostého obyvateľstva postupne vzbudzoval Grasel a jeho kumpáni naozajstný strach. Svedčí o tom udalosť, ktorá sa stala v Studnici u Jindřichovho Hradce v roku 1815. Keď Grasel so svojim spoločníkom Zottlom šiel do obchodu kúpiť pálenku, bol ľuďmi poznaný. Pred obchodom na neho čakal dav rozčúlených ľudí, ktorí ho chceli zadržať a odovzdať úradom. Zottl bol ľuďmi skutočne zadržaný, ale Graselovi sa podarilo utiecť.

V novembri 1815 bola po celých Čechách, na Morave a v Dolnom Rakúsku vyvesená a vybubnována vyhláška s vypísaním vysokej odmeny 4000 zlatých za jeho dolapenie. Kto oznámením jeho pobytu prispeje k zatknutiu, mal dostať odmenu 500 zlatých. Zatykač bol doplnený podrobným popisom osoby.

Najväčšiu zásluhu na dolapenie Jana Jiřího Grasel mal brnenský policajný riaditeľ von Okacz, ktorý pripravil na Grasela dômyselnú pascu. K spolupráci získal istého Davida Mayera a bývalú zlodejku Penkhartovu. Oboch nechal dopraviť do väzenia v Drosendorf, v ktorom si odpykávala svoj trest jedna z Graselových mileniek Terézie Hambergerová. Mayer zinscenoval jej útek z väzenia, čím si získal jej bezmedznú dôveru a sprostredkovala mu stretnutie s hľadaným zločincom. Za dramatických okolností a mimo stanovený plán bol Grasel zatknutý 18. novembra 1815 v krčme v rakúskom Martersdorfe. Pri zatýkaní sa bránil a Mayerovi pomáhali aj v krčme prítomní dedinčania. Potom bol Grasel umiestnený do špeciálnej klietky zo železných prútov a prevezený k trestnému súdu vo Viedni.

Vyšetrovanie jeho zločinov trvalo viac ako rok, samotný protokol o výsluchu Grasela má 568 strán. Do trestnej veci "Grasel a spol." bolo zapletených celkom 214 osôb. Niekoľko vyšetrovaných počas väzby zomrelo. Nakoniec bolo kriminálnym súdom vo Viedni odsúdených 59 zločincov na mnohoročné tresty ťažkého žalára alebo k prácam v okovách. Grasel a ďalších 7 zločincov boli súdení vojenským súdom, lebo išlo navyše o vojenského dezertéra. Traja z nich - Ján Jiří Grasel, Ignác Stangel a Jakub Fähding - boli odsúdení na trest smrti obesením.

Verejná poprava Jana Jiřího Grasel alias Johanna Georga Grasel, známeho tiež pod menom Hansjágr či Nikel a jeho dvoch komplicov sa konala v ranných hodinách 31. januára 1818. Rozsudok vojenského súdu bol vytlačený v náklade 15.000 výtlačkov. Vojnová rada dostala 1.400 výtlačkov a pred popravou bolo rozdaných 150 výtlačkov. Zvyšok bol predaný po 10 grajciarov v prospech detí po vojakoch.

David Mayer skutočne dostal vypísanú odmenu 4000 zlatých a naviac ešte 2509 zlatých za vynaložené náklady. Neskôr sa vraj stal nájomcom pivovaru vo Slavoniciach. Zlodejka Penkhartová dostala od cisárskeho dvora 400 zlatých, kanonier Vollmost, majúci najväčší podiel na premoženie Grasel v krčmovej bitke pri zatýkaní Grasela dostal 130 zlatých a štyria ďalší dedinčania potom 30 zlatých.

Meno Grasel (grázel) je dodnes známe ako synonymum pre zlo nielen v Čechách a na Morave, ale vo všetkých nemecky hovoriacich krajinách ...

 

Návšteva múzea

Kliknite sem pre letenky, ubytovanie a miestne výlety

Pokiaľ máte záujem detailne spoznanať Rakúsko,  zvoľte poznávací zájazd so slovensky hovoriacim sprievodcom, poznávacie zájazdy nájdete tu

 Wiener Kriminalmuseum 

Große Sperlgasse 24
A-1020 Wien
+ 43 664 300 56 77

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


300x250

 




Kontakt:

  Rivatour s.r.o.

 Š. Moyzesa 8 
 971 01 Prievidza 

phone  Tel: +421 918 589 838, 
+421 905 756 528

email  Email: rivatouroffice@gmal.com

www.rivatour.sk

 

 


 

 

300*600
 

 


Copyright © 2020 superlet.sk, All rights reserved

vytvorené systémom ClickEshop.sk