Plynový kráter Darvaza je známy ako Gates to Hell. Niektorí to nazývajú Dvere do pekla a je to jedna z najvýznamnejších prírodných lokalít v Turkménsku.
Brány do pekla sú známe v celej strednej Ázii a vo zvyšku sveta ako jeden druh. Púšť Karakum, ktorá pokrýva asi 70% (350 000 km²) oblasti Turkménska, je domovom tohto zvláštneho prírodného miesta, ktoré bolo vytvorené človekom.
Zrážky v púšti Karakum sú zriedkavé, s ročným dažďom iba 70 až 150 mm.
V srdci turkménskej púšte Karakum leží kráter ohňa veľkosti futbalového ihriska, ktorý neustále horí už takmer päťdesiat rokov. Miestni obyvatelia to vhodne nazvali „Dvere do pekla“ - oficiálne sa to nazýva Kráter plynu v Darvaze.
Na internete je veľa fotografií a videí „Dverí do pekla“ (známe tiež ako Kráter brány, Kráter ohňa, Kráter Darvaza / Darwaza / Derweze), kde môžete sledovať oheň vybuchujúci uprostred púšte. Pohľad na horiaci plameň v púšti je očarujúci a fascinujúci. Len málokto však tuší, ako sa tento zázrak objavil a nachádza sa 266 km severne od mesta Ašchabad.
V roku 1971 v púšti Karakum neďaleko dediny Darvaza (známej tiež ako Derweze), ktorá je preložená u Turkménov ako „brána“, začali sovietski geológovia vŕtať v mieste, kde sa napojili na jaskyňu naplnenú zemným plynom. Počas vŕtania sa stala nehoda, vybavenie a preprava sa prepadli vo veľkej diere. Nikto nebol zranený, ale z otvoru vychádzal plyn. Tím, ktorý sa obával, že diera povedie k uvoľneniu jedovatých plynov, sa rozhodol ju spáliť. Dúfalo sa, že v ohni sa spotrebuje všetko palivo v priebehu niekoľkých dní, ale uplynulo niekoľko týždňov, mesiacov a rokov a stále horí dodnes. V roku 2004 prezident Turkménska Gurbanguly Berdimukhamedov vydal rozkaz, aby sa dedina Darvaza z bezpečnostných dôvodov presťahovala na iné miesto. Nikto nevie, ako dlho bude kráter horieť, či už dôjde k vyčerpaniu dodávok plynu alebo či bude otvor nakoniec uzavretý, pretože plyn je cenným zdrojom a horí už niekoľko desaťročí. Tento oheň na zemný plyn však zostáva jednou z najzábavnejších pamiatok Turkménska, ktorá každý rok priťahuje množstvo turistov.
Ak v priebehu dňa narazíte na plynový kráter, nebude pôsobiť príliš ohromujúco a bude vyzerať ako diera v zemi, ale keď sa priblížite, v 20-metrovom kráteri horia tisíce ohnísk. Plyn vychádza z diery a zapaľuje sa, čím sa horúci vzduch stáva ešte teplejším. Vo večerných hodinách sú organizované výlety do kráteru Darvaza, takže si budete môcť vychutnať nádherný výhľad na západ slnka, ktorý pomaly otvára živé horiace plamene krátera. Okolo kráteru je niekoľko ďalších otvorov, jeden z nich je vyplnený tyrkysovou tekutinou. Tieto otvory sa odporúča pozorovať vo dne a obozretne, pretože sa rozpadajú na okrajoch a je možné cítiť vysokú teplotu a zápach zemného plynu.
Kráter na zemný plyn Darvaza sa líši od mnohých iných prírodných pamiatok na svete, najmä mierou a primitívnosťou. Neexistujú tu žiadne parkovacie miesta, hotely a obchody so suvenírmi v okolí, len pár stanov a jurtové tábory.
Jediné miesto na konzumáciu je v jurtovom tábore (ak tam bývate) alebo pár kilometrov od krátera na juhu. Najbližšie obchody sú v obci Erbent, ktorá je vzdialená 90 km od krátera. Je tiež dôležité vedieť, že pri plánovaní výletu ku kráteru je potrebné zapožičať si terénne vozidlo, pretože hoci hlavná cesta vedúca k kráteru je v dobrom stave, posledných niekoľko sto metrov je len piesočnatou cestou.
Poznávacie a pobytové zájazdy nájdete tu
Kliknite sem pre letenky, ubytovanie a miestne výlety
Samostatné letenky nájdete tu
Samostatné ubytovanie nájdete tu