Niekoľko kilometrov od hlavného mesta Oaxaca sa nachádza prírodná oblasť Hierve el Agua, ktorá ponúka jedinečný výhľad do údolia. Navštívte skamenené vodopády a vykúpte sa v teplej vode!
Predstavte si nasledujúcu scénu: po dlhej a kľukatej ceste (a krátkej prechádzke na slnku) konečne dorazíte do zasľúbenej krajiny, skutočného raja. Predstavte si, že otvoríte oči a ocitnete sa tvárou v tvár krajine, ktorá siaha až k obzoru, s prírodnými bazénmi, ktorých krištáľovo čistá voda volá, aby ste sa v nej ochladili a majestátnym vodopádom, ktorý sa zdá byť zastavený v čase. Táto panoráma nie je produktom sci-fi filmu. Nazýva sa Hierve el Agua a nachádza sa v Mexiku.
Hierve el Agua je tvorená radom skamenelých vodopádov, ktoré sa vyznačujú svojou bielou farbou a mohutnosťou (sú vysoké viac ako 200 metrov). Boli utvorené pred miliónmi rokov sýteným odtokom vody, ktorej prúd pochádza z prameňov v hornej časti rokliny. Tieto pramene zase vytvárajú jedinečnú panorámu: sú to teplé bazény s tyrkysovou farbou, ktoré sa používajú ako prírodné kúpele (a ako neuveriteľné prostredie na fotografovanie!).
Spočiatku môžete byť zmätený pri pohľade na tieto vodopády, pretože v španielčine znamená hierve variť. Mnohí očakávajú horúcu vodu. Namiesto toho sa zdá, že Hierve el Agua je zamrznutá a kaskádovala dolu útesom do doliny.
Pri návšteve sa dozviete, že Hierve el Agua bola vytvorená minerálnou vodou, ktorá tlačila cez krasový vápenec a ukladala ho na okraj hory. Kým sú vodopády biele, na okraji útesu nájdete dva minerálne bazény, plné uhličitanu vápenatého, horčíka a práve síry, ktorá im dodáva žltý odtieň.
Podľa výkladového slovníka znamená grécke slovo stalaktos „kapať“. V prípade podzemných jaskýň steká dažďová voda, presakuje cez vápenec a vytvára na streche vápenatú škvrnu. V prípade Hierve el Agua sa tento proces odohrával vonku, s minerálmi, ktoré prebublávali zo stredu hornín a pomaly tisíce rokov kalcifikovali do skalných útvarov, ktoré dnes vidíte. Tieto „pády“ boli pomenované pre jemný fenomén „vrenia“ nerastných ložísk na úbočí hory.
Názov je mierne zavádzajúci, pretože pramene sa v skutočnosti nevaria. Namiesto toho sú silne sýtené oxidom uhličitým a teploty sa pohybujú medzi 22 - 26 ° C. Aby sme boli spravodliví, pramene vytryskli z kameňov ako vriaca voda.
Hierve el Agua by dnes mohla byť turistickou destináciou, ale bublajúce pramene slúžiace na dodávku vody do zložitých kanálov a terás vedúcich dolu do údolia zahŕňajú jedno z najkompletnejších radových zavlažovacích miest v Mesoamerike. Archeológovia naznačujú, že systém kanálov bol opustený niekedy v roku 1300, pričom dnes zostali iba stopy kanálov.
V súčasnosti sú na návštevy určené dva bazény, väčší (zvaný cascada grande) a malý (zvaný, cascada chica), ktoré môžete navštíviť súčasne. Z vrcholu veľkého bazéna choďte ešte kúsok hore, potom doľava, aby ste videli druhý menší z druhej strany okraja skaly.
Hierve el Agua bola uznaná ako pravdepodobné posvätné miesto starovekých Zapotecov, ktoré sa tu nachádzalo pravdepodobne vďaka veľkým prírodným kontrastom. V Hierve el Agua robilo výskum množstvo archeológov, biológov a geológov, pretože je to miesto, kde bol vybudovaný komplexný zavlažovací systém pred viac ako 2 500 rokmi, z ktorého stále existujú dôležité pozostatky.
Vďaka týmto výskumom bolo možné pochopiť spôsob výstavby a prevádzky terás a kanálov, ktoré pokrývajú široké rozšírenie okolo oblasti bazénov, bolo tiež zistené, že je to staroveký zavlažovací systém, jediný svojho druhu v Mexiku, kde starí obyvatelia rozvíjali intenzívne poľnohospodárstvo zamerané na maximálne využitie vody z prameňov v teréne so strmými svahmi.
Pramenitá oblasť, ktorá sem viedla slúžila na vytvorenie veľkého bazénu, ktorý sa teraz stal prírodnými kúpeľmi s pravidelne teplou vodou.
Teplota vody je mierne vyššia ako teplota prostredia, kolísa medzi 22 a 25 ° C. Prírodná krása však nie je jedinou atrakciou Hierve el Agua, ktorá je predovšetkým dôležitým archeologickým náleziskom, ktorého dlhá história umožnila študovať rôzne aspekty kultúry a spôsobu života starodávnych obyvateľov regiónu.
Hlavnou atrakciou je podívaná, ktorú ponúkajú dva pôsobivé skamenené vodopády. Jeden vysoký 30 metrov a druhý približne 12 metrov. Tvoria odtok sýtenej vody z prameňov nachádzajúcich sa na vrchole skál. Z týchto prameňov voda vyčnieva cez útvary a vytvára nové kamenné vrstvy, ktoré vyčnievajú do rokliny hlbokej viac ako 200 metrov.
Na mieste sa nachádza niekoľko malých prírodných bazénov vykopaných v esplanade s názvom „Amfiteáter“, odkiaľ je možné obdivovať skamenené vodopády. Miesto obsahuje dve jasne diferencované plošiny, na spodnej úrovni je zavlažovací systém.
Využite príležitosť navštíviť celú oblasť predhispánskeho zavlažovacieho systému pešou alebo cyklistickou prehliadkou a pozorovať prekrásne scenérie vodopádov uprostred pohoria Sierra.
Neďaleko parkoviska sa nachádzajú šatne, ak sa potrebujete prezliecť, aby ste si zaplávali v minerálnych bazénoch a ochladili sa. Nájdete tu tiež stánky, ktoré slúžia ako obvyklé občerstvenie, ideálne pre ďalšiu časť vašej cesty: quesadily, memelasy a ďalšie.
Akonáhle zaplatíte za vstup, budete mať prístup do oblasti prameňov, kde sa nachádzajú prírodné bazény. Dva z nich sú dobrej veľkosti, ideálne na plávanie a relaxáciu s najlepším možným výhľadom.
Ak máte dobrodružného ducha a máte radi chôdzu, choďte po chodníkoch, ktoré vás dovedú k druhému vodopádu, pár metrov po ceste. Ak stále máte energiu, choďte ďalej, aby ste mohli obdivovať obrovský vodopád z inej perspektívy. Prechádzka je asi dva kilometre (20 minút hore a 20 minút dole), ale výhľad stojí za to.
Hoci Hierve el Agua je možné navštíviť kedykoľvek v priebehu roka, odporúčame vám, aby ste tak urobili v mimosezóne: týmto spôsobom sa môžete vyhnúť davom a obdivovať krajinu. Ešte lepšie je, keď tak urobíte v období dažďov, od júna do augusta, pretože sa vytvárajú nové vodopády, ktoré ešte viac skrášľujú krajinu.
Vďaka svojim teplým vodám (okolo 24 stupňov Celzia) sú kúpele ideálne pre deti. Tieto však musia byť vždy pod prísnym dohľadom, pretože miesto nemá záchranárov ani zábradlie na ochranu pred pádmi. Aj keď v Hierve el Agua nájdete rustikálne chaty na prenájom, možno je lepšou možnosťou zostať v meste Oaxaca, vzdialenom asi 70 kilometrov a prísť sem len na výlet.
Vstupné náklady
10 pesos na osobu za vstup ku bazénom a 25 za prírodný park.
Ako sa tam dostať?
Hierve el Agua sa nachádza hneď vedľa mesta Roeguía, 5 km od San Lorenzo Albarradas, čo je asi 70 km od mesta Oaxaca.
Vlastným autom
Choďte po Federálnej diaľnici č. 190 smerom na Isthmus Tehuantepec. Choďte po odbočke do Mitly a choďte po tejto ceste, kým nenájdete odbočku do San Lorenzo Albarradas. 5 kilometrov pred poľnými cestami v San Isidro Roaguía je Hierve El Agua.
Hromadnou dopravou
Ak nemáte auto, máte dve možnosti: podniknúť prehliadku so sprievodcom z Oxacy alebo sa vydať verejnou dopravou.
Prehliadky, ktoré odchádzajú z centra mesta Oaxaca, trvajú od 7 do 9 hodín a zahŕňajú kompletnú prehliadku stredísk Mitla, Teotitlán del Valle, niektorých liehovarov v Santiagu Matatlán a nakoniec Hierve el Agua, tieto vám môžme vrele doporučiť.
Ak chcete navštíviť iba Hierve el Agua (a uprednostňujete výlet bez prehliadky), choďte na autobusovú stanicu, ktorá sa nachádza hneď vedľa zásobovacieho centra, na ulici Valerio Trujano a Periférico, v centre mesta. Tam by ste sa mali opýtať na kolektívne taxíky, ktoré idú do Mitly (zvyčajne účtujú 20 až 25 pesos na osobu) a opýtajte sa vodiča, či vás za vyššiu cenu zavezie do Hierve el Agua. Je pravdepodobné, že povie áno; Ak povie nie, v meste Mitla nájdete dopravu do cieľa.
Poznámka o poplatkoch: Upozorňujeme, že v súčasnosti vedie z Oaxacy do Hierve el Agua nová diaľnica a táto nová cesta je spoplatnená 49 pesos. Okrem toho pueblo San Lorenzo Albarradas uviedlo na ceste do Hierve to, čo nazývajú mýtne za údržbu ciest, čo je ďalších 10 pesos na osobu. Vstup do prameňov sa platí zvlášť. A nakoniec, ak si prenajmete auto, parkovanie v Hierve el Agua je 50 pesos na auto.
Poznávacie a pobytové zájazdy do Mexika nájdete tu.
Kliknite sem pre letenky, ubytovanie a miestne výlety
Samostatné letenky nájdete tu
Samostatné ubytovanie nájdete tu