Národný park Komodo sa nachádza v strede indonézskeho súostrovia medzi ostrovmi Sumbawa a Flores. Hlavným cieľom parku, ktorý bol založený v roku 1980, bolo zachovanie jedinečného komodského draka (Varanus komodoensis) a jeho biotopu. V priebehu rokov sa však ciele parku rozšírili tak, aby chránili celú biodiverzitu, suchozemskú aj morskú. V roku 1986 bol park vyhlásený za svetové dedičstvo UNESCO.
Národný park Komodo zahŕňa tri hlavné ostrovy: Komodo, Rinca a Padar, ako aj početné menšie ostrovy, ktoré vytvárajú celkovú rozlohu (morskú a pevninu) 1817 km. Park je domovom varana Komodo a poskytuje útočisko aj pre mnoho ďalších významných suchozemských druhov, ako sú krasy oranžové, endemická krysa a jeleň timorský. Park navyše zahŕňa jedno z najbohatších morských prostredí vrátane koralových útesov, mangrovníkov, morských rias a polouzatvorených zátok. Tieto biotopy obsahujú viac ako 1 000 druhov rýb, približne 260 druhov koralových útesov a 70 druhov húb, žraloky, manty, najmenej 14 druhov veľrýb, delfínov a morských korytnačiek.
Tento národný park sa nachádza na rozhraní dvoch kontinentálnych platní a predstavuje „rozpadací pás“ v biogeografickom regióne Wallacea, medzi austrálskymi a sundskými ekosystémami. Táto časť Indonézie je identifikovaná ako prioritná oblasť globálnej ochrany, ktorá pozostáva z jedinečných suchozemských a morských ekosystémov a má rozlohu 219 322 ha. Suché podnebie vyvolalo špecifické vývojové prispôsobenie v rámci suchozemskej flóry, ktoré siaha od otvorenej trávnatej lúky a savany po tropický listnatý (monzúnový) les a oblačný les. Členité svahy a suchá vegetácia vysoko kontrastujú s piesočnatými plážami a modrými koralovými vodami.
Najvýznamnejším obyvateľom národného parku Komodo je jašterica Komodo, Varanus komodoensis. Tieto obrovské jašterice, ktoré neexistujú kdekoľvek inde na svete, majú veľký vedecký význam, najmä z hľadiska ich evolučných dôsledkov. Najbežnejšie známy ako „Komodo draci“ je kvôli svojmu vzhľadu a agresívnemu správaniu najväčším žijúcim druhom jašterice, ktorého priemerná dĺžka je 2 až 3 metre. Tento druh je posledným predstaviteľom reliktnej populácie veľkých jašteríc, ktorí kedysi žili v Indonézii a Austrálii. Park je domovom draka Komodo a poskytuje útočisko aj pre mnoho ďalších významných suchozemských druhov.
Národný park Komodo, jediné miesto na Zemi, kde sa môžete stretnúť s legendárnymi komodskými drakmi, ktoré sa nachádzajú vo východnej časti Nusatenggara v Indonézii, bol nedávno vybraný časopisom National Geographic medzi 10 najlepších svetových destinácií. Špeciálne vydanie k „100 najlepších destinácií po celom svete v štyroch sezónach“ vydanie z júla 2017.
Národný park Komodo, ktorý je domovom najväčších, jedinečných a zriedkavých druhov na planéte zvaných Komodo draci (Varanuskomodoensis), sa nachádza neďaleko pobrežia niekoľko hodín od mesta Labuan Bajo vo východnej provincii Nusa Tenggara a zahŕňa tri hlavné ostrovy: Ostrovy Komodo, Rinca a Padar, ako aj početné ostrovčeky, ktoré spolu pokrývajú plochu 603 km 2. Žije tu najmenej 2 500 komodov, ktoré robia z tejto oblasti svoj biotop, ktorý zdieľajú s koňmi, divými byvolmi, jeleňmi, diviakmi, hadmi, opicami, rôznymi druhmi vtákov a inými voľne žijúcimi živočíchmi.
Okrem drakov sa v národnom parku nachádza aj vynikajúca prírodná krajina. Tu nájdete výnimočnú ružovú pláž, ktorá je jednou z mála známych na svete. Pláž ponúka okrem svojej pozoruhodnej farby pokojné prostredie a dokonalý útek od zhonu moderného mestského života. Okrem pobrežia ponúka more okolo ostrovov v tomto národnom parku žiarivé farby koralových útesov a exotického morského života. Milovníci šnorchlovania a potápači budú nadšení, pretože nekonečné húfy rýb plávajú po vodných tokoch vytekajúcich z hlbokých morských prieduchov, pod nimi je morské dno pokryté hustým kobercom žiarivých korálov a morských bezstavovcov, čo je skutočný raj pre makrofotografov.
Koraly v národnom parku Komodo sú nedotknuté, živé s mantami, žralokmi, obrovskými korytnačkami, delfínmi, dugongmi, mnohými pelagikami až po malé pygmické morské koníky, nudibranchy, žabie ryby. Miesta sa líšia od miernych ľahkých koralových svahov po srdcové búrlivé adrenalínové jazdy, od teplých vôd Floreského mora na severe po chladnejšie vody dolu na juh v Indickom oceáne. Podvodné terény sa tiež menia s čistými skalnými stenami, vrcholkami, piesočníkmi, ploché dná, podvodné plošiny, zjazdovky, jaskyne, plavecké kanály, kanály, všetko s rôznymi farbami, veľkosťami a typmi tvrdých i mäkkých koralov, ktoré spolu robia z národného parku Komodo prekrásny zážitok, na ktorý sa ľahko nezabúda.
Národný park Komodo
Tarif pre cudzincov od januára 2020
Vstupné národný park Rinca Island (pracovné dni): 150 000 rp (11 USD) na osobu
Vstupné národný park ostrov Rinca (nedeľa a sviatky): 250 000 rp (18 USD) na osobu
Vstupné národný park ostrov Komodo (pracovné dni): 150 000 rp (11 USD) na osobu
Vstupenka Národný park Ticket Island (nedeľa a sviatky): 250 000 rp (18 USD) na osobu
Vstupenka Padar: 150 000 rp (11 USD) na osobu
Odplata za rekreáciu a šport Rinca: 100 000 rp (6,60 USD) na osobu
Odplata za rekreáciu a šport Komodo: 100 000 rp (6,60 USD) na osobu
Poplatok Ranger Rinca: 80 000 rp (5,30 USD) za skupinu do 5 osôb
Poplatok Ranger Komodo: 80 000 rp (5,30 USD) za skupinu do 5 osôb
Turistický poplatok Rinca: 5 000 rp (0,30 USD) na osobu
Turistický poplatok Komodo: 5 000 rp (0,30 USD) na osobu
Poplatok za pozorovanie divočiny Rinca: 10 000 rp (0,7 USD) na osobu
Poplatok za pozorovanie voľne žijúcich živočíchov Komodo: 10 000 rp (0,7 USD) na osobu
Poplatok za kanoe: 25 000 rp (1,15 USD) na osobu
Poplatok za potápanie: 50 000 rp (3,50 USD) na osobu
Poplatok za šnorchlovanie: 50 000 rp (3,50 USD) na osobu
Poplatok za ostrov Kanawa: 100 000 rp (6,60 USD) na osobu
Parkovací poplatok pre člny Rinca: 100 000 rp na loď
Parkovací poplatok pre lode Kanawa: 100 000 rp na loď
Vstupenky platné na jeden deň, neuplatňujú zľavy pre deti, študentov atď.
Komodo je jednou z najsuchších oblastí Indonézie a v priemere máva iba 14 centimetrov zrážok ročne, pričom väčšina z nich padá medzi decembrom a marcom, čo ostrovom parku dodáva žiarivú zelenú farbu. Od polovice januára do polovice marca má vyššiu šancu vetra zo severozápadu, hoci zvyčajne trvá iba niekoľko dní. Po niekoľkých veľmi pokojných mesiacoch sa vietor z juhovýchodu začína zvyšovať od júla do septembra. Počas tejto doby sa oblasť postupne vysuší, pretože suchá vzduchová masa vyfukujúca z austrálskeho kontinentu vedie k nedostatku dažďa.
V parku sú štyri sídliská. Jeden na Komodo, dva na Rinca, jeden na ostrove Papagaran. V roku 2001 malo obyvateľstvo približne 3134 ľudí. Ich hlavným živobytím je rybolov, hoci veľa z nich je zamestnaných orgánmi správy parku a práca súvisiaca s cestovným ruchom rastie.
Sopečné ostrovy s bujnou vegetáciou a nádhernými kopcami určite urobia nádherný pohľad. Na ostrovoch Národného parku Komodo si môžu turisti vychutnať biele piesočné pláže, brilantné modré vody, svieže zelené lesy, suchú savanu ... všetko spolu.
Avšak, v roku 2019 reálne hrozilo zatvorenie parku vládov lebo bol preťažený turistami a pre väčšiu ochranu zvierat. Ceny vstupného prudko rastú, hlavne pre cudzincov. Prosíme vás, správajte sa k prírode ako k sebe samému, neničte ju!
Poznávacie a pobytové zájazdy do Indonézie a na Bali nájdete tu
Kliknite sem pre letenky, ubytovanie a miestne výlety
Samostatné letenky nájdete tu
Samostatné ubytovanie nájdete tu