• HOME
    • DÚC
  • Prírodné atrakcie
  • Nezvyčajné múzeá
  • Zaujímavé stavby
  • Mystické / spirituálne
  • Zdravie a krása
  • Zaujímavé miesta
  • Turistické atrakcie
  • Destinácie
  • Slovensko

 

Silfra, Island

 

Silfra je trhlina medzi severoamerickými a euroázijskými tektonickými platňami v národnom parku Thingvellir. Trhlina bola vytvorená v roku 1789 zemetraseniami sprevádzajúcimi rozdielny pohyb dvoch tektonických platní. Miesto potápania a šnorchlovania v Silfre je presne tam, kde sa dva kontinenty stretávajú a driftujú okolo 2 cm za rok. Silfra je jediné miesto na svete, kde sa môžete potápať alebo šnorchlovať priamo v trhline medzi dvoma tektonickými doskami.

Zemetrasenia v roku 1789 otvorili niekoľko trhlín v oblasti Thingvellir, puklina Silfra vrezaná medzi podzemné pramene naplnená ľadovcovou vodou z neďalekého ľadovca Langjökull. Voda sa filtruje cez poréznu podzemnú lávu 30 - 100 rokov pred dosiahnutím prameňa, ktorý ju privádza do Silfry. 

Voda je preto v čase dosiahnutia severného konca jazera Thingvellir mimoriadne čistá a umožňuje viditeľnosť pod vodou v Silfre viac ako 100 metrov. Ľadová roztavená voda zostáva v Silfre veľmi studená, ale keďže prasklinu neustále napĺňa čerstvá voda, voda nikdy nezamrzne a po celý rok má 2 ° C - 4 ° C. Silfra má najčistejšiu vodu na svete.

Keďže Silfra leží priamo na križovatke medzi tektonickými doskami, je to veľmi „živé“ miesto na potápanie, pretože neustále prechádza zmenami, veľkými aj malými. Trhlina sa postupne rozširuje, ale počas zemetrasení, pri ktorom padajú balvany a horniny do trhliny, došlo k drastickejším zmenám hĺbkového profilu. Toto posunutie zeme vytvára nové tunely, jaskyne a podmorský terén.

Island leží na stredoatlantickom hrebeni, kde sa dve divergentné tektonické platne pomaly roztrhávajú. Pred asi 150 miliónmi rokov sa euroázijská a severoamerická začali rozbiehať, zatiaľ čo lávy pod zemskou kôrou boli vytlačené do Atlantického oceánu. Keď sa láva stretla so studenou oceánskou vodou, stvrdla a potom sa tlačila vyššie kontinuálnym prúdením magmy zdola. Tento proces vytvoril stredoatlantický hrebeň a neskôr ostrov Island.

Potápanie medzi tektonickými doskami

Jedným z pozoruhodných rysov stredoatlantického hrebeňa je skutočnosť, že na Islande je viditeľná hlboká priekopa, ktorú môžete vidieť v národnom parku Thingvellir, pretože je to jediné miesto na svete, kde sa dá vidieť takáto geologická zvláštnosť.

Silfra je trhlina, kde stojíte doslova medzi dvoma kontinentmi. Trhlina medzi dvoma tektonickými platňami na Islande spôsobuje časté sopečné činnosti, ktoré formovali rozmanitú škálu úžasných scenérií a krajiny v tejto oblasti.

Voda v Silfre je úplne čistá, jej výnimočná viditeľnosť sa môže rozšíriť až na viac ako 100 metrov. Voda Silfry pochádza z ľadovca Langjokull asi 60 km severne. Po dlhodobej ceste cez porézne podzemné lávové pole v oblasti pomaly tečie do Silfry zo zeme. Pred tým, ako roztavená voda prúdi do pukliny, lávové pole pôsobí ako prírodný filter pre ľadovcovú taveninu, ktorá filtruje všetko, čo by mohlo zhoršiť jej kryštalickú čírosť. 

Takáto vynikajúca viditeľnosť je ďalej umocnená celoročne nízkymi teplotami vody. Tieto teploty zostávajú konštantné, pretože prírodný prameň putuje pod zemou a pri zdroji nemrzne. Tečúca čistá voda sa nikdy neznečistí. Jemná sila prúdu je tiež užitočná pri šnorchlovaní na Silfre. Vytvára zážitok šnorchlovania bez námahy, pri ktorom môžete odpočívať na vode, zatiaľ čo mierny prúd vás privedie na prirodzený priebeh pozdĺž praskliny. Vďaka týmto úžasným faktorom je Silfra najlepším miestom na šnorchlovanie a potápanie na svete.

Čo môžete vidieť v Silfre?
Niektoré z najúžasnejších podmorských prostredí na planéte sa nachádzajú v studenej vode. Zdanlivo holé skalné steny bez dna, žiarivé odtiene modrej, viacfarebné riasy a voda, ktorá je čistá ako vzduch, spolupracujú, aby ste sa cítili, akoby ste lietali!

Ako šnorchlovať v Silfre
Ak chcete zažiť pocit plávania medzi hranicami tektonických platní, musíte sa zaregistrovať na šnorchlovanie. Ja zakázené potápanie bez riadneho výstroja alebo skúseného sprievodcu. Je to nielen nezákonné, ale aj život ohrozujúce.

Šnorchlovacia trasa vždy začína vzdelávacím a bezpečnostným školením. Profesionálni sprievodcovia vysvetľujú geologickú históriu oblasti. Potom predstavia výstroj, ktorú musíte nosiť počas prehliadky, a diskutujú o bezpečnostných informáciách, ktoré musíte poznať.

Pretože voda je veľmi studená, musíte nosiť nepremokavé suché obleky, ktoré vás udržujú v suchu a vaše telo teplé. Tieto obleky sú vyrobené zo špeciálneho, hrubého materiálu, ktorý je navrhnutý tak, aby účinne odolával mrazivým teplotám. Okolo krku budete musieť nosiť gumený pásik, aby ste sa uistili, že sa voda nedostane dovnútra obleku. Toto je normálna súčasť každého obleku.

Aby ste zvýšili svoju tepelnú izoláciu a pohodlie, budete tiež nosiť (svoje vlastné) termoprádlo s dlhými rukávmi pod suchým oblekom. Oblek je naplnený vzduchom, ktorý ho udržuje úplne suchý a umožňuje vám tiež vznášať sa na hladine vody. Dostanete aj ochranné okuliare na potápanie, dýchaciu trubicu, neoprénovú kapucňu, pár neoprénových rukavíc a plutvy. Na pár minút by ste sa mohli cítiť, akoby ste nosili zvláštny skafander. Ale nebojte sa, tento nepríjemný pocit trvá iba dovtedy, kým sa nedostanete k vode. Po niekoľkých minútach sa všetci cítia aklimatizovaní. V okamihu, keď si ponoríte svoju tvár do vody a začnete sa vznášať v miernom prúde, zabudnete na všetko, čo vás o minútu skôr trápilo.

Vo vode strávite asi 30 až 40 minút. Sprievodca bude plávať vo vašom okolí, bude na vás dohliadať, bude fotografovať a bude vám k dispozícii kedykoľvek. Vedie vás trhlinou. Pre každú skupinu šiestich osôb je jeden sprievodca.

Trhlina Silfra má štyri hlavné časti: veľkú trhlinu, halu Silfra, katedrálu Silfra a lagúnu Silfra. Keď vstúpite do bazéna, budete cítiť, ako vás prúd pomaly tlačí dopredu. Ak prúd nie je dostatočne silný, môžete sa pomocou svojich plutiev poháňať.

120 metrov dlhá veľká prasklina obsahuje najhlbšie body trhliny. Toto je tiež najužšia sekcia. Najväčšia hĺbka je 42 metrov a najvyšší bod má hĺbku pol metra. Tektonické platne sú tu tak blízko, že sa ich môžete oboch dotknúť súčasne.

Ak opustíte veľkú trhlinu, dostanete sa na miesto zvané Silfra Hall. Priestor medzi stenami sa rozširuje na 8 metrov. Voda zaplavuje viac svetlých a svetlejších farieb a masívne balvany a kamene ležia na dne v hĺbke 14 metrov.

Ďalšia časť sa nazýva katedrála. Plávanie cez ne vám pripadá, akoby ste lietali nad majestátnou krajinou pukliny. Môžete vidieť 100 metrov dlhé a 23 metrov  hlboké steny, ktoré v niektorých bodoch dokonca stúpajú nad povrch. Vyzerá to ako mohutná, starobylá katedrála, ktorú tu zanechala už dávno zaniknutá civilizácia.

Šnorchlovanie končí v plytkej lagúne Silfra, kde sa v lete darí žiarivo zeleným riasam. Jedná sa o malebnú lagúnu s priemernou hĺbkou 5 metrov. Tu budete mať určitý čas na kúpanie a skúmanie okrajov lagúny.

Požiadavky na potápanie v Silfre
Ak máte osvedčenie PADI, môžete sa tiež rozhodnúť ísť na potápačskú prehliadku v trhline Silfra. Najnovšie predpisy však požadujú, aby ste v posledných dvoch rokoch mali osvedčenie o suchom obleku alebo minimálne desať ponorov v suchom obleku.

Váš potápačský sprievodca vás požiada, aby ste pred začatím prehliadky predložili dôkaz o svojej certifikácii. Potápačská prehliadka sa zvyčajne koná po tej istej trase ako šnorchlovanie, ale samozrejme v samostatnej skupine so samostatným sprievodcom. Na potápačskej prehliadke je jeden sprievodca pre troch potápačov.

V lete môžete absolvovať dva ponory po asi 30 minútach. V zime, keď teplota vzduchu klesne pod bod mrazu, urobíte iba jeden dlhší ponor na asi 45 minút. Počas celého roka je možné potápanie a šnorchlovanie! V zime sú však denné obdobia omnoho kratšie ako v lete. Od novembra do februára trvá denné svetlo iba 4 - 5 hodín, čo vedie k menšiemu počtu zájazdov denne ako v lete.

Okolitá krajina tiež vyzerá inak v závislosti od ročného obdobia. V zime je mach okolo jazera nahnedlý, sivý alebo pokrytý snehom. Zelené riasy pod vodou rastú iba v lete. Teplota vzduchu v zime je medzi -10 a + 5 ° C.

Národný park Thingvellir: svetové dedičstvo UNESCO

Táto epická trhlina sa nachádza vo vnútri najznámejšieho národného parku na slávnej islandskej turistickej trase Zlatý kruh. Thingvellir (Þingvellir) je zaslúžene svetovým dedičstvom UNESCO. Výnimočné historické, kultúrne a geologické hodnoty z neho robia jedinečný skvost. Celý park leží v údolí, ktoré je samo o sebe v podstate obrovským zlomom. Údolie obsahuje brutálnejšie trhliny, ktoré sú jasne viditeľné. Je možné chodiť medzi niektorými z týchto trhlin, zatiaľ čo iné sa tiahnu pod vodou. Silfra je najpôsobivejšia trhlina pod vodou zo všetkých.

Celá oblasť je súčasťou stredoatlantického hrebeňa, ktorý sa tiahne medzi kontinentálnymi platňami našej planéty a rozprestiera sa na neuveriteľných 16 000 kilometrov. Národný park Thingvellir je tiež miestom prvého demokratického parlamentu na svete. Althingi (Alþingi), parlament Islandského spoločenstva, bol založený na tomto mieste v roku 930 nl. Každý rok sa tu stretávali vedúci predstavitelia krajiny, aby prediskutovali a rozhodli o zákonodarstve a spravodlivosti. Tieto vonkajšie zhromaždenia boli hlavnými spoločenskými udalosťami na Islande. Preto sa na rovinách Thingvelliru zhromažďovali veľké zástupy. Ľudia stavali dočasné tábory, obchodovali, usporiadali oslavy, rozprávali príbehy z ďalekých okrajov ostrova a diskutovali o právnych sporoch. Tieto zhromaždenia boli po stáročia najväčšími spoločenskými udalosťami na Islande.

Každoročné parlamentné schôdze sa konali v priebehu storočí až do roku 1844, keď bol parlament premiestnený do Reykjavíku, kde sídli dodnes.

 

Návšteva Islandu

Odporúčam jednu z nasledujúcich možností:

Kliknite sem pre letenky, ubytovanie a miestne výlety

Samostatné letenky nájdete tu

Pokiaľ máte záujem detailne spoznanať Island, zvoľte poznávací zájazd so slovensky hovoriacim sprievodcom, poznávacie zájazdy nájdete tu.

 

 

 

 

 

 

 


300x250

 




Kontakt:

  Rivatour s.r.o.

 Š. Moyzesa 8 
 971 01 Prievidza 

phone  Tel: +421 918 589 838, 
+421 905 756 528

email  Email: rivatouroffice@gmal.com

www.rivatour.sk

 

 


 

 

300*600
 

 


Copyright © 2020 superlet.sk, All rights reserved

vytvorené systémom ClickEshop.sk