OSTROV SOCOTRA je súčasťou súostrovia v Indickom oceáne. Je tak izolovaný, že tretina jeho rastlinného života sa nikde inde na planéte nenachádza. Pozoruhodné sú dračie krvavé stromy, ktoré vyzerajú ako lietajúce taniere posadené na kmeňoch.
Adenium socotranum sú stromy, ktoré vyzerajú ako nohy slonov s ružovými kvetmi navrchu. Vtáky sa nikde inde na Zemi nenachádzajú. Netopiere sú na ostrove jediným pôvodným cicavcom.
V roku 2010 ruský archeologický tím objavil ruiny mesta na Socotre z 2. storočia. Niektorí z nich považujú ostrov za pôvodnú rajskú záhradu kvôli jeho izolácii, biologickej diverzite a skutočnosti, že sa nachádza na okraji Jemenského zálivu v Adene, ktorý mnohí spájajú so starými sumerskými príbehmi, raja zvaného Dilmun.
Súostrovie Socotra sa nachádza pri Africkom rohu na križovatke medzi Červeným morom a Indickým oceánom. Biosférická rezervácia zahŕňa celé súostrovie a priľahlé morské oblasti. Je uznávaný ako regionálne centrum biodiverzity s veľkolepými endemickými druhmi. 37% rastlinných druhov Socotra, 90% druhov plazov a 95% druhov suchozemských slimákov je v tejto oblasti jedinečných. Socotra má bohaté kultúrne dedičstvo, vrátane jedinečného jazyka Soqotri. Izolované od zvyšku sveta zostalo tradičné využívanie pôdy a mora až do 70. rokov 20. storočia veľmi nezmenené.
Kedysi dávno boli Socotra ostrovy súčasťou Afriky a Arábie, teraz oddelené Adenským zálivom. Jeho dlhá izolácia trvala najmenej 20 miliónov rokov a priaznivo ovplyvňovala vývoj a vznik nových druhov. Ostrovy sú domovom veľkého počtu endemických druhov. V tejto oblasti je možné stretnúť všetky suchozemské mäkkýše, 90% plazov a tretinu rastlín. Populácia endemických druhov vtákov je najväčšia na Strednom východe.
Vzhľadom na polohu v severozápadnej časti Indického oceánu, východne od vstupu do Červeného mora, sú ostrovy obývané mimoriadne veľkým množstvom rýb, koralov a iných bezstavovcov, ktoré sem prenášajú hlavné morské prúdy z blízkych a vzdialených morí.
Jedineční ľudia na Socotre boli veselí a sebestační ľudia s optimistickým prístupom k životu napriek nepriaznivým životným podmienkam. Hovoria jedinečným klasickým semitským jazykom Socotri, ktorý sa veľmi líši od modernej arabčiny.
Obyvatelia Socotrankých ostrovov, izolovaní sezónnym nepriaznivým počasím a nedostatkom pravidelnej dopravy až do posledných rokov, nemali z moderného sveta prakticky žiadny vplyv. Preto prejavovali ľudia hlboký rešpekt a porozumenie svojej krajine a mora.
Ostrovy Socotra majú globálny význam vďaka svojej evolučnej jedinečnosti, biologickej diverzite a sociálno-kultúrnemu dedičstvu. Jemenská republika s podporou Organizácie Spojených národov a alianciou vlád realizovala množstvo programov na zachovanie a trvalo udržateľný rozvoj, z ktorých jedným je Plán ochrany prírody Socotra schválený prezidentom Jemenu v roku 2002. Organizácia pre vzdelávanie, vedu a kultúru Organizácie Spojených národov (UNESCO) zapísala ako miesto svetového prírodného dedičstva v júli 2008. Európska únia podporila takýto krok a vyzvala UNESCO aj medzinárodnú organizáciu na ochranu životného prostredia, aby zaradili ostrovné súostrovie medzi environmentálne dedičstvá.
Cestovný ruch na Socotre je v ranom štádiu vývoja. Každý rok na ostrov navštevovalo v priemere nie viac ako 3 000 turistov, čo je šetrné k životnému prostrediu. Socotra je pomerne malý ostrov. Priťahuje ľudí ako osamelé miesto s bohatou krajinou, ktorá nie je pokazená svetovým pokrokom. Dúfame, že aspoň v blízkej budúcnosti Socotra nestratí svoju atraktivitu z dôvodov popísaných nižšie.
Socotra, ostrov vzdialený 300 km od pobrežia Jemenu v Adenskom zálive, bol donedávna známy svojimi dračími krvavými stromami, bielymi plážami a jedinečnou flórou a faunou, ktoré v roku 2008 získali titul svetového dedičstva UNESCO. Dnes je v centre mocenského boja medzi jemenskou medzinárodne uznávanou vládou a jej spojencom, SAE.
Obrázky a videá šírené na sociálnych médiách ukazujú ohrozené dračie stromy (Dracaena cinnabari) pochádzajúce iba z jemenského ostrova Socotra, ktoré sa nachádzajú v Abu Dhabi v Spojených arabských emirátoch.
Lokálne známe ako „Dum Al-Akhawain“ alebo „krv dvoch bratov“ sú stromy považované za jednu z najdôležitejších súčastí súostrovia Socotra.
Potvrdzujú to predchádzajúce správy, že SAE, ktorých miestni obyvatelia vnímajú ako okupačnú silu, mohli ukradnúť stromy chránené UNESCOm. Z minulého roku sa objavili aj správy o tom, že na ostrove boli vyplienené koralové útesy a odvezené vzácne vtáky. Emirátske sily začali prichádzať na ostrov v apríli 2018 bez predchádzajúcej koordinácie s jemenskou vládou.
Ikonické stromy sú známe pre svoju červenú miazgu, známu ako „emzoloh“, ktorá má širokú škálu lekárskych použití. Už v antickej dobe bola označovaná za „cinabar“ a obchoduje sa s ňou od roku 60 pred nl.
Jedno široko šírené video ukazuje muža zo SAE, ktorý predvádza jeden taký strom pri vchode do svojho domu ako dekoráciu. Je počuť, ako potvrdzuje, že pochádza zo Socotry. Ďalšie obrázky ukazujú, že stromy boli vysadené na verejných priestranstvách v Dubaji.
Podľa webovej stránky Uprising Today majú obyvatelia Jemenu dojem, že „komplex podradnosti Spojených arabských emirátov, ktorý nemá vlastnú históriu a civilizáciu, ho vedie k tomu, aby ukradol, čo môže zo starobylej civilizácie Jemenu.“
Miestny spravodajský zdroj uviedol, že obyvatelia Socotry sa obávajú, že SAE majú v úmysle vykonať prevrat proti jemenským orgánom, jeden takýto pokus bol už vykonaný. Hovorí sa, že zahraniční vojaci a úradníci sa k ostrovu správajú tak, akoby patril skôr SAE ako k Jemenu, dokonca zdvíhajú vlajky emirátov nad vládnymi budovami. Okupačná sila SAE vážne poškodzuje ekosystém na ostrove Socotra.
Podľa miestnych zdrojov, ktoré uviedla tlačová agentúra Jemenu, sú biotopy rozmnožovania rýb na súostroví Socotra vystavené úmyselným činom vandalizmu a ničenia rybárskymi plavidlami SAE. Podľa miestnych zdrojov sú biotopy chovu homára v súostroví bezohľadne ničené rybárskymi plavidlami patriacimi do okupácie SAE. Zdroje dodali, že okupačné sily SAE založili továreň na konzervovanie morských živočíchov v hodnote 90 miliónov riyálov. Poukázali na to, že táto suma nezodpovedá množstvu bohatstva, ktoré rybárske plavidlá SAE rabujú vo vodách Socotry, čo sa podľa odhadov odhaduje na miliardy, okrem vážnych budúcich škôd spôsobených nevyváženým ničením v súostroví Socotra.
Akty sabotáže prostredia morského súostrovia prichádzajú po okupácii SAE, ktoré už narúšajú zriedkavú diverzitu rastlín na ostrove Socotra zavedením odrôd exotických parazitických stromov a ich vysadením na ostrove, ako aj vykorenením ostrovných stromov, čím ohrozujú pôvodné ostrovné stromy. Hrozí zánik niektorých vzácnych rastlín, z ktorých mnohé rastú iba na Socotre!
Poznámka autora: Vo väčšine článkov zvyknem na konci uvádzať kde sa dá kúpiť zájazd, ako sa kde dostať, tu sa to nedá lebo do Jemenu sa tak skoro cestovať nebude. Idem na vás apelovať, aby ste zvážili svoju dovolenku v Spojených arabských emirátoch. Prečo? Jasné, chem vidieť napr. Dubaj. Fajn, ale nemusíme tam chodiť každú druhú zimu len kvôli fotke na Instagrame. Pokiaľ chceme na tejto planéte zachovať prírodné dedičstvo musíme ho prestať ničiť. Veď ja ho neničím, naozaj? Každou svojou dovolenkou v SAE - odnesieš tam svoje peniaze podporuješ krajinu, ktorej ľudské práva nehovoria nič a už vôbec ich nezaujíma nejaká príroda. Prachy, ropa, biznis...to je SAE... okrem hladomoru a týchto vzácnych stromov a zvierat už nemá Jemen nič! Pre porovnanie, to je akoby prišli maďari a premiestnili Spišský hrad do Maďarska. Nebuďme ľahostajní k situácii vo svete, veď prírodné pamiatky by chceli vidieť aj naši potomkovia. Preto zvážte do akej krajiny zanesiete svoje peniaze, kde strávite svoju dovolenku, veď cestovať sa dá do krajín, kde etika nie je prázdne slovo. Keď príde SAE o turistov, budú musieť niečo zmeniť a zmeniť to môžeš ty.
PS: Viem aké zájazdy do SAE predávame - all inclusive, Jumeirah Beach, obchody, zlato a výdobytky modernej techniky a stavby ... v preklade jesť, spať, opaľovať sa a zavesiť fotky na FB. Je toto cesta k šťastnému životu? Odpovie si každý sám...