• HOME
    • DÚC
  • Prírodné atrakcie
  • Nezvyčajné múzeá
  • Zaujímavé stavby
  • Mystické / spirituálne
  • Zdravie a krása
  • Zaujímavé miesta
  • Turistické atrakcie
  • Destinácie
  • Slovensko

 

Sodné jazero, Tanzánia

 

Jazero Natron / sodné / v Tanzánii je jedným z najkľudnejších jazier v Afrike, ale je tiež zdrojom niektorých najfantázmagorickejších fotografií, aké kedy boli zachytené - snímok, ktoré vyzerajú, akoby sa živé zvieratá okamžite zmenili na kameň.

Alkalická voda v jazere Natron má pH 10,5 a je tak leptavá, že môže spáliť pokožku a oči zvierat, ktoré nie sú na ňu prispôsobené. Alkalita vody pochádza z uhličitanu sodného a iných minerálov, ktoré prúdia do jazera z okolitých kopcov. A usadeniny uhličitanu sodného, ​​ktoré sa kedysi používali v egyptskej mumifikácii, tiež pôsobia ako fantastický druh konzervačných látok pre tie zvieratá, ktoré mali to nešťastie a uhynuli vo vodách jazera Natron. Napriek niektorým správam z médií zviera po kontakte s vodou jazera jednoducho nezomrie. Alkalické vody jazera Natron v skutočnosti podporujú prosperujúci ekosystém slaných močiarov, sladkovodných mokradí a vtákov mokradí, tilapií a rias, na ktorých sa živia veľké kŕdle plameniakov. Fotograf Nick Brandt zachytil strašidelné obrazy jazera a jeho mŕtvych v knihe s názvom „Po zničenej krajine“.

Jazero Natron sa nachádza v severnej Tanzánii na hranici s Keňou, v blízkosti národného parku Serengeti a pamiatkovej rezervácie Ngorongoro.

Jazero sa nachádza v blízkosti Ol Doinyo Lengai, ktoré je viditeľné na južnej strane. Jazero Natron pokrýva oblasť dlhú 56 km a šírku má 24 km, ale hladina vody sa v dôsledku odparovania mení. Plytké a zásadité jazero má rôzne pramene, rieku Ewaso Ng'iro a rôzne horúce pramene. Povrch jazera Natron, ktorý má vysokú koncentráciu solí, magnezitu a uhličitanu sodného, ​​je pokrytý ružovkastobielou kôrou.

Oblasť okolo jazera ponúka rôzne atrakcie, ako napríklad veľké množstvo sopečných kráterov, početné vodopády a rokliny s hniezdnymi miestami pre vtáky. K najvýznamnejším atrakciám jazera Natron patrí sopka Gelai, sopka vysoká 2 942 metrov v juhovýchodnej časti a archeologické nálezisko Peninj, kde archeológovia objavili Peninjovský mandibol - fosílne zuby Australopithecus boisei.

Niektoré z aktivít pri jazere Natron sú návšteva maasai boma alebo jednoduchý výlet na Ngorongoro Crater Highlands s početnými krátermi.

Jazero Natron na úpätí aktívnej sopky Ol Donyo Lengai, oblasť okolo jazera Natron je často popisovaná ako krajina s pustou a takmer lunárnou krásou. Jazero Natron sa nachádza v severnej časti Tanzánie. Najbližšie mestá pri jazere Natron sú Arusha v Tanzánii a Magadi v Keni. Je to najdôležitejšie miesto rozmnožovania plameniakov na svete.

Východná Afrika má 1,5 - 2,5 milióna plameniakov, čo predstavuje tri štvrtiny svetovej populácie a väčšina z nich sa vyliahla pri jazere Natron. Hniezdne miesta sú bohaté na potravu - a predovšetkým je jazero izolované a ničím nerušené. Jazero a jeho ekosystém sú zdrojom obživy pre miestne spoločenstvá.

Vysoké úrovne vyparovania zanechali natrón (dekahydrát uhličitanu sodného) a trón (dihydrát seskvikarbonátu sodného). Alkalita jazera môže niekedy dosiahnuť pH vyššie ako 12. Okolité podložie je zložené z alkalických trachytových láv s dominanciou sodíka, ktoré boli uložené počas pleistocénu. Lávy majú významné množstvo uhličitanu, ale veľmi nízke hladiny vápnika a horčíka. To umožnilo jazeru koncentrovať sa na alkalickú soľanku.

Prechádzky okolo jazera a k potokom a vodopádom pozdĺž neďalekého srázu vedú k fantastickému dobrodružstvu mimo vychodenej cesty. V blízkosti jazera je množstvo kempingov, ktoré sú tiež základňou pre výstup na Ol Doinyo Lengai. Nenechajte sa oklamať slanými močiarmi na okraji jazera Natron. Táto vodná plocha je jednou z najviac nehostinných oblastí na Zemi.

Zafarbené tmavočervené organizmy a riasy, ktoré milujú soľ, jazero dosahuje pekelné teploty a je takmer rovnako zásadité ako amoniak. Hoci väčšina ľudských sídiel v histórii sa utvárala okolo jazier a riek, neplodná krajina okolo jazera Natron rozpráva jasný príbeh o mieste, v ktorom by nikto nechcel žiť.

Aj keď väčšina druhov nedokáže zvládnuť 120-stupňovú jazernú vodu, cyanobaktérie urobili z Natrona ich domov a premenili vodu v jazere na jeho červenú charakteristickú farbu. Tento rast rias podporil aj vývoj hniezd plameniaka. Je úžasné, že 2,5 milióna plameniakov robí z jazera Natron svoj domov a považuje sa za jeden z ich jediných hniezdnych domovov, vďaka čomu je ochrana jazera environmentálnym problémom.

V skutočnosti by privádzanie sladkej vody výrazne narušilo ekologickú rovnováhu jazera a mnohí v Tanzánii aktívne bojovali proti privádzaniu vody z rieky Ewaso Ng’iro. Ak sa zníži slanosť jazera, cyanobaktérie sa tiež znížia a spôsobia stratu biotopu pre ohrozené plameniaky. Okrem straty vtáčieho biotopu by svet stratil aj krásny a slaný prírodný zázrak, ak sa do Natronu odkloní príliš veľa vody. Jazero je pre život väčšinou nehostinné, s výnimkou niekoľkých druhov prispôsobených jeho teplej, slanej a zásaditej vode.

Podnebie je tu suché. V roku, ktorý nie je ovplyvnený El Niño, jazero prijíma menej ako 500 milimetrov dažďa. Odparovanie zvyčajne presahuje toto množstvo, takže jazero sa spolieha na ďalšie zdroje - napríklad na rieku Ewaso Ng'iro na severnom konci - aby udržiavalo vodu v suchom období.

Ale vulkanizmus v regióne vedie k nezvyčajnej chémii jazera. Sopky, ako napríklad Ol Doinyo Lengai (asi 20 kilometrov južne), vytvárajú roztavené zmesi uhličitanu sodného a solí uhličitanu vápenatého. Zmes sa pohybuje po zemi cez systém pórov a vrtov vo viac ako 20 horúcich prameňoch, ktoré sa nakoniec vyprázdňujú do jazera.

Aj keď je prostredie pre najbežnejšie typy života príliš drsné, existujú určité druhy, ktoré ho využívajú. Malé slané bazény vody sa môžu naplniť kvetmi haloarchaea - soľ milujúcimi mikroorganizmami, ktoré dodávajú plytkej vode ružovú a červenú farbu. A keď počas sucha voda ustupuje, plameniaky uprednostňujú oblasť ako miesto hniezdenia, pretože je väčšinou chránené pred predátormi trvalými priekopami a vodnými nádržami.

 

Ako sa sem dostať?

Poznávacie a pobytové zájazdy do Tanzánie a na Zanzibar nájdete tu

Kliknite sem pre letenky, ubytovanie a miestne výlety

Samostatné letenky nájdete tu

Samostatné ubytovanie nájdete tu

 

 

 

 

 

 

 

 

 


300x250

 




Kontakt:

  Rivatour s.r.o.

 Š. Moyzesa 8 
 971 01 Prievidza 

phone  Tel: +421 918 589 838, 
+421 905 756 528

email  Email: rivatouroffice@gmal.com

www.rivatour.sk

 

 


 

 

300*600
 

 


Copyright © 2020 superlet.sk, All rights reserved

vytvorené systémom ClickEshop.sk