Nachádza sa v najväčšej chránenej oblasti v Afrike (národný park Namib-Naukluft). Sossusvlei je pravdepodobne najpozoruhodnejšou a najznámejšou atrakciou Namíbie. Charakteristická veľkými červenými dunami, ktoré ju obklopujú, je veľká, biela, soľná a ílová oblasť skvelým cieľom po celý rok. Duny v tejto oblasti patria medzi najvyššie na svete, dosahujú takmer 400 metrov a poskytujú fotografickým nadšencom nádherné obrázky v krásnom rannom a večernom svetle. Sossusvlei sa doslova prekladá do „močiara na slepej uličke“, pretože je to miesto, kde sa spájajú duny, ktoré bránia toku Tsauchabu ďalej tiecť, asi 60 km východne od Atlantického oceánu. Avšak kvôli suchým podmienkam v púšti Namib rieka zriedka tečie tak ďaleko a oblasť zostáva väčšinu rokov suchá.
Počas výnimočného dažďového obdobia vypĺňa Tsauchab kotlinu a priťahuje návštevníkov z celého sveta, aby boli svedkami tohto veľkolepého miesta. Keď sa oblasť naplní, dokáže udržať vodu až rok. Napriek drsným púštnym podmienkam v tejto oblasti je možné nájsť veľké množstvo rastlín a živočíchov, ktoré sa prispôsobili prežitiu v tejto oblasti.
Podnebie regiónu Sossusvlei
Púšť Namib je skutočná púšť, čo znamená, že ročne spadne menej ako 50 mm dažďa. Na východ od regiónu Sossusvlei sa môže ročne zrážať až 150 mm. Podnebie je typické pre púšte s veľmi horúcimi dňami v lete (viac ako 36 ° C v najteplejších mesiacoch) a chladné noci v zime s občasným mrazom.
Flóra a fauna regiónu Sossusvlei
Mnoho endemických živočíšnych a rastlinných druhov volá Namib svoj domov. Dokonale sa prispôsobili teplu. Mnoho obyvateľov púšte využíva hmlu, ktorá sa občas vynára z Atlantického oceánu. Toto je často jediný zdroj vlhkosti a životne dôležitý pre prežitie mnoho druhov.
Antilopy oryxu, ktoré sa často nachádzajú hlboko v púšti, vyvinuli jedinečný systém na svoj ochladenie. Vďaka jemnej sieti krvných ciev je mozog ochladený a zvieratá tak môžu dlhodobo zvládať telesnú teplotu vyššiu ako 40 ° C.
Uprostred Namibskej púšte v Namib Naukluft Parku sa nachádzajú dva scénické vrcholy Namíbie: Sossusvlei a Dead Vlei
Park Namib Naukluft: Táto chránená oblasť v najstaršej púšti na svete, Namib, sa nachádza pozdĺž atlantického pobrežia, pokrýva plochu takmer 50 000 km² a je najväčšou chránenou oblasťou v krajine. Park vznikol zlúčením niekoľkých regiónov (Namib, Naukluft, Sossusvlei / Sesriem a Sandwich Harbour). Dnešná veľkosť parku bola vyhlásená v roku 1979. Iba malá časť parku je prístupná pre návštevníkov: pohoria Naukluft, Sossusvlei, ako aj niektoré časti rieky Kuiseb. Obrovské chránené územie je dlhé asi 500 km a široké medzi 100 a 150 km.
Sossusvlei
Sossusvlei (vlei = panvica) je oblasť zo slaného ílu obklopená dunami. V jazyku Nama znamená Sossus niečo ako „slepá rieka“ a týka sa rieky Tsauchab, ktorá pri záplave presakuje v púšti bez toho, aby dosiahla iba 50 km ďaleko od Atlantiku.
Pred 60 000 rokmi do Atlantického oceánu pravdepodobne pretekala rieka Tsauchab. Celých 50 km k Atlantiku pozostáva z rôznych pieskov, z ktorých najznámejší je Sossusvlei. Aby sa situácia ešte znásobila, vietor vytvoril slávne až 300 metrov vysoké duny, ktoré obklopujú Vlei.
Veľmi zriedka, asi každých desať rokov po mimoriadnych dažďoch, Tsauchab naplní hlinenú panvicu vodou a vytvorí jazero, ktoré zostane nejakú dobu vďaka nepriepustným ílovitým vrstvám a ktoré svojou tyrkysovou vodou vytvára krásny kontrast k okolitej dunovej krajine.
Dead Vlei
Blízko Sossusvlei leží rovnako pôsobivý Dead Vlei. Tento Vlei bol dlho odrezaný od rieky Tsauchab veľkou piesočnou dunou. Výsledok: veľké množstvo mŕtvych stromov, ktoré boli zachované extrémne suchým podnebím, ktoré zabraňuje stromom rozkladať sa.
Na okraji Dead Vlei sa dá vyliezť na „Big Daddy“, ktorý sa tiež nazýva „Crazy Dune“, ktorý sa považuje za najvyššiu piesočnú dunu na svete. Je vhodné doraziť v skorých ranných hodinách, keď sa snažíte vyliezť dunou, pretože to trvá 1,5 až 2 hodiny a je mimoriadne namáhavé. Toto úsilie je odmenené jedným z najneuveriteľnejších výhľadov!
Bývalá dobrodružná cesta do mesta Sossusvlei bola prestavená v roku 2006. Po 45 kilometroch je dosiahnutá známa Duna 45, ktorá vyniká svojou výškou a je obľúbeným fotografickým motívom. Najlepší čas na fotografovanie je v skorých ranných hodinách a neskoro popoludní, keď nízko stojace slnko prepravuje kontrastnú hru tieňov. Päť kilometrov pred dosiahnutím cesty Sossusvlei končí asfaltová cesta. Hostia, ktorí jazdia na vozidle 4x4 a majú skúsenosti s jazdou v hustom piesku, môžu pokračovať do Vlei. Všetci ostatní musia využívať kyvadlovú dopravu.
Návštevníci musia opustiť park pred západom slnka a sú registrovaní pri vstupe do parku.
Exkurzia Sossusvlei a Deadvlei so sprievodcom
Čoskoro ráno odchod z hotela a vstúpte do parku Namib-Naukluft pri východe slnka, zatiaľ čo teplota je stále mierna a kontrasty duny sú v najlepšom svetle. Cestujete s vlastným špeciálne vyškoleným sprievodcom, ktorý sa s vami podelí o všetky svoje znalosti oblasti, zvierat, rastlinného života a ešte oveľa viac.
Pravidelné zastávky sa uskutočňujú na veľkolepej ± 60 kilometrovej ceste cez duny dole do Vlei, aby sa získali informácie alebo na vyhliadky. Na Dune 45 sa zastavuje, aby ste videli najfotografovanejšiu dunu na svete. Pre zdravých návštevníkov je ďalej nevyhnutná postupná okružná cesta do miesta Dead Vlei s dĺžkou 2,6 km. Energickejší majú možnosť vyšplhať na horný hrebeň duny Big Daddy Dune, jednej z najvyšších dún v tejto oblasti! Trávite čas skúmaním Sossusvlei a potom sa vrátite do hotela.
Poznávacie zájazdy do Namíbie nájdete tu.
Kliknite sem pre letenky, ubytovanie a miestne výlety
Samostatné letenky nájdete tu
Samostatné ubytovanie nájdete tu