Argos je najstaršie mesto na svete a je mesto s bohatou históriou a množstvom pamiatok a pozoruhodných zákutí. Počas staroveku bol Argos jedným z najdôležitejších miest Grécka a Homer zvykol nazývať všetkých Grékov Argaeanmi, čo je meno odvodené od slova Argos, kvôli dôležitosti tohto starobylého mesta. Všetky kráľovské domy Grécka počas týchto čias pochádzajú z Argos, ako aj od dvoch najvýznamnejších mytologických hrdinov Grécka, Herkulesa a Perseusa. Mykény sú vzdialené iba 10 km od Argosu a ovplyvňovali mesto v prastarých rokoch. Mnoho archeologických nálezov sa datuje do obdobia neskorej doby bronzovej, keď Argos už bol jedným z najdôležitejších centier mykénskej civilizácie. Dnes je mesto najväčším mestom Argolida a obchodným centrom oblasti.
Moderné mesto Argos v Peloponéze s približne 28 000 obyvateľmi sa nachádza 12 km od prístavu Nafplion, do ktorého má pravidelné autobusové spojenie (každú pol hodinu). Argos sa nachádza na úpätí takmer 300 metrov vysokej hory a je jedným z najstarších miest v Grécku. V oblasti Argos sa nachádzajú pozostatky trhu, chrámy, mestské hradby a divadlo zo 4. - 2. storočia pred naším letopočtom. K dispozícii je tiež akvadukt a kúpele z obdobia rímskeho, ktoré sa datuje od 1. do 3. storočia.
Už v období neolitu, okolo roku 3 000 pnl., sa na tomto mieste nachádzala pevnosť s akropolou a hradom na kopci, ale obyvatelia vyhnali Dorianov v roku 1100 pred Kristom. Doriani prevzali oblasť. V 8. - 7. storočí pnl, Argosu vládol dórsky tyran Pheidon, ktorý rozšíril mesto na najmocnejšie mesto v regióne Peloponéz. Pravdepodobne za vlády tohto kráľa Argos porazil svojho rivala Spartu v bitke pri Hyssae, ktorá sa konala v roku 668 pnl.
Počas prvej perzskej vojny v roku 494 pred Kristom Sparta porazila Argosa. Sparta a Argos zostali nepriatelia nepretržite a Argos nebojoval s ostatnými gréckymi štátmi proti Peržanom. V roku 451 pred Kristom bol mier uzavretý so Spartou, ale počas konfliktov si Argos často vybral strany s konkurenciou v Sparte a v Aténach. Vnútorné rozpory v Argose nakoniec viedli k politickému koncu štátu. V roku 404 pnl. Argos utrpel hlavnú porážku proti Sparte. Politickým vstupom do Korintu sa konečne skončilo ovládnutie Sparty, ale rivalita medzi týmito dvoma štátmi zostala.
Súčasný Argos je rušné mesto a obchodné centrum okresu Argolis. Žije tu hlavne poľnohospodárstvo a existuje veľa citrusových stromov a olivových hájov. Existuje veľký trh s veľkou katedrálou svätého Petra, obklopený miestami, kde si môžete dať niečo k jedlu a obchody, a v modernom Argos sa nachádza veľa pôsobivých kostolov a neoklasicistických budov. Na vrchole hory, ktorá dominuje mestu, sa nachádza veľký hrad Larissa. Stavba tohto veľkého hradu sa začala v 6. storočí nl. Argos je najväčšie mesto v oblasti Argolis a dochovalo sa veľa starobylých budov. V 4. storočí pred Kristom žilo v meste približne 30 000 ľudí.
Jednou z hlavných atrakcií Argosu je chrám Heraion, ktorý bol zasvätený bohyni Hera. Tento chrám sa nachádza 8 kilometrov od centra Argosu, pozdĺž cesty do Mykén. Ďalšou atrakciou je divadlo, ktoré je zabudované do svahu. Pochádza z obdobia 3 storočia pred naším letopočtom a neskôr ho zmenili Rimania. Divadlo so svojimi 81 radmi miest ponúklo miesto pre 20 000 návštevníkov.
Historické mesto Mykény
Severne od Argosu ležia pozostatky iného historického mesta Mycenae, mesta slávneho panovníka Agamemnona, ktorý zohral takú dôležitú úlohu v trojskej vojne. Tu sa našla zlatá „maska smrti Agamemnona“, ktorá je teraz vystavená v múzeu v Aténach. Mesto prekvitalo väčšinou medzi rokmi 1400 a 1200 pnl. Pôsobivé sú pozostatky kráľovskej pevnosti so slávnou Leviou bránou z Mykén. Hrad je obklopený 900 m dlhou a asi 6 m hrubou stenou postavenou z obrovských („cyklopean“) kamenných blokov. Brána pochádza z 13. storočia pred naším letopočtom a je najstaršou známou monumentálnou sochou Európy. Staršie (17. a 18. storočie pred Kristom) sú hroby, ktoré sa našli na mieste. Pôsobivá „pokladnica Atreus“ pochádza z 15. storočia pred naším letopočtom. Je to obrovský hrob s klenutou strechou.
Jeden z najstarších hradov v Grécku je v Argose. Miesto bolo opevnené už od praveku. Konečnou konfiguráciou hradu sa stali Frankovia.
Severne od Argosu, kde končí mesto, sú dva kopce. Vpravo na severovýchod je kopec Aspis, vyšší z nich (289 m.), je kopec Larissa, na ktorom sa nachádza hrad. Aj na kopci Aspis bol staroveký hrad, ktorý neprežil. Dva hrady spojené múrmi chránili mesto Argos v staroveku.
Hrad sa nazýva Hrad Argos alebo Larissa. Prvými ľuďmi, ktorí sa usadili v Argose, boli Pelasgiani a ich mená sú pelasgikes. „Argos“ znamená rovinu a „Larissa“ znamená citadelu.
Hrad bol postavený v praveku. Základom niektorých bodov sú balvany, ktoré nám pripomínajú cyklopeanské steny. V 5. a 6. storočí. Pred naším letopočtom Argosania opravili a dokončili múr. V severnej a západnej časti sa zachovali významné časti z tohto obdobia.
V 10. storočí. sa postavil stredoveký hrad a bol pre Byzantíncov najdôležitejším opevnením v Peloponéze. V roku 1203 spadal pod jurisdikciu pána Nafplia Leo Sgourosa.
Po páde roku 1204 hrad prežil až do roku 2012, keď ho dobyl Othon de la Roche (Otto Delaros), franský šľachtic (presne Burgundsko), ktorému bolo udelené aténske vojvodstvo. Frankovia v tom čase, v 13. storočí, prestaval hrad a dali mu jeho súčasnú podobu.
Roku 1388 získali hrad Benátčania. Benátčania si hrad udržiavali až do roku 1463, keď spadol do rúk Osmanov. Turci tu zostali dominantní až do roku 1822, s krátkou prestávkou v intervale od 1686 do 1715, keď sa nakrátko vrátili Benátčania.
Odporúčame jednu z nasledujúcich možností:
Kliknite sem pre letenky, ubytovanie a miestne výlety
Zájazdy na Peloponéz nájdete tu
Pokiaľ máte záujem detailne spoznanať Grécko, zvoľte poznávací alebo pobytový zájazd so slovensky hovoriacim sprievodcom, zájazdy autobusom a aj letecky nájdete tu. V prípade pobytového zájazdu si na mieste u delegáta môžete dokúpiť fakultatívne výlety.