Najväčší ostrov v Estónsku je takmer návykový: je najlepšie stráviť letnú dovolenku mimo pevniny v úplne inej scenérii a pritom zostať na farme cestovného ruchu; zatiaľ čo v zime je skvelé relaxovať v kúpeľoch.
Ostrovy Saaremaa a Muhu majú vďaka svojej miernej klíme a na vápnik bohatej pôde veľmi rozmanitú flóru a faunu. Prírodní nadšenci sú radi, keď preskúmajú študijné chodníky v prírodnej rezervácii Viidumäe a národnom parku Vilsandi, ktoré sa môžu pochváliť tisíckami sťahovavých vtákov a voľne rastúcich orchideí.
Medzi zaujímavé ciele patrí aj známe kráterové pole Kaali Meteorite (prvé vedecky dokázané krátery meteoritov v Európe) a útes Panga, ktorý je ideálny na vyhliadkové prechádzky a pláž Järve, ktorá je skvelým miestom na opaľovanie. Malé ostrovy Vilsandi, Abruka, Ruhnu a Viirelaid sú skvelými miestami na návštevu po celý rok.
Záujemcovia o miestnu kultúru určite ocenia návštevy stredovekých kamenných kostolov, zrúcaniny hradu Maas, majáka Sõrve a vojenských budov, farmárskeho múzea Mihkli a starého mesta Kuressaare. Zámok Kuressaare je jedným z najzachovalejších zariadení svojho druhu v Pobaltí. Mount Angla Windmill Mount si zaslúži návštevu, pretože obsahuje slávne veterné mlyny v regióne, kde si môžete prezrieť niektoré remeselné zručnosti.
Kuressaare, ktoré má dlhú históriu ako letovisko, má pravdepodobne najväčší počet kúpeľov na obyvateľa na svete - má jedno kúpeľné miesto na každých desať obyvateľov. Pre tých, ktorí potrebujú lekárske ošetrenie a pre tých, ktorí prišli na relaxačnú kúpeľnú dovolenku a zábavu so svojou rodinou, sú k dispozícii vhodné kúpeľné služby. Po kúpeľných procedúrach je vynikajúca prechádzka po krásnom starom meste a návšteva kaviarní a galérií.
Medzi najvýznamnejšie miesta Muhu patrí dedina Koguva s kamennými plotmi, útes Üügu a jedno z najstarších svätých miest v Estónsku - kostol sv. Kataríny s pohanskými náhrobkami. Staroveká tradícia maľovania dverí a ich zdobenia magickými symbolmi bola obnovená v Muhu. Ostrov Muhu je tiež domovom pštrosej farmy a farmy cestovného ruchu pre kone Tihuse. Slávny temný Muhu, nádherné remeselné výrobky a veľké reštaurácie sa nachádzajú v centre Liiva. Pädaste Manor vyniká svojou architektúrou a kulinárskymi zážitkami na vysokej úrovni.
Medzi najvýznamnejšie udalosti patria Kuressaare Street Festival, Saaremaa Opera Days, Kuressaare Maritime Festival, Muhu festival „Juu Jääb“, zážitkový festival „I Land Sounds“, Saaremaa Rally a posledný festival sezóny - Saaremaa Food Festival s pouličným piknikom.
Približný čas dopadu meteoritu Kaali je pred 7500 - 7600 rokmi. Pád meteoritov spôsobil veľké škody na už obývanom Saaremaa, možno ho porovnať s výbuchom atómovej bomby. Vo výške 5 - 10 km sa meteorit rozpadol a zostúpil na zem v kusoch, z ktorých najväčší vytvoril veľký kráter s priemerom 110 m a hĺbkou 22 m a 8 menších kráterov.
Okolo začiatku novej éry bola okolo jazera Kaali postavená mohutná kamenná stena. Mnohé nálezy kostí domácich zvierat dávajú dôvod veriť, že to bolo obetné miesto. Kráter Kaali je medzi svetovými obrovskými krátermi na 8. mieste. Pole meteoritových kráterov Kaali na Saaremaa je najvzácnejším prírodným zázrakom v Estónsku a zároveň je najúžasnejším v Eurázii.
Poloha: V centre mesta Kuressaare, hlavnom meste Saaremaa, najväčšom ostrove pri západnom pobreží Estónska. Adresa: Lossihoov 1, 93815 Kuressaare.
História: Episkopálny hrad Kuressaare je jedinečný tým, že je jedinou neporušenou stredovekou pevnosťou v pobaltských krajinách. Neskorogotický zámok bol postavený z miestneho dolomitu s cieľom ubytovať biskupa, keď navštevoval Kuressaare z pevniny Haapsalu, hlavného sídla biskupa Saare-Lääne (Ösel-Wiek), nad ktorým vládol od roku 1227, keď sa starodávna župa Saaremaa vzdala nemeckým rytierom.
Budova je kláštorný zámok so štvorcovým pôdorysom okolo vnútorného nádvoria. Najstaršia časť, veža Vysokého Hermanna, sa datuje do roku 1260. Hlavná časť budovy sa pravdepodobne začala stavať okolo roku 1338 a stavba trvala 40 rokov. Hrad sa prvýkrát spomína v kronike v roku 1381. Budova má tri podlažia a dve veže - obrannú vežu a vyššiu strážnu vežu. Hrad bol obklopený pôsobivými hradbami, ktoré čiastočne prežili.
V 16. storočí biskup predal hrad Dánom, pretože vypuknutie vojny zmenilo politickú situáciu v tejto oblasti a Dáni vytvorili vodnú priekopu, čím založili pevnosť. Táto oblasť bola potom prevzatá Švédmi a Rusmi, ktorí postupne modernizovali budovu. V roku 1836 bol hrad predaný rytierovi Saaremaa, ktorý ho potom v 19. a 20. storočí obnovil.
Hrad je teraz vo vlastníctve Regionálneho múzea Saaremaa, preto sa tu nachádza niekoľko výstav o histórii regiónu, ako aj expozície dobre zrekonštruovaného interiéru hradu s jeho náboženskými a obrannými časťami a strašidelnými detailami, ako sú mučiace nástroje a dungeony.
Park a okolie hradu sú voľne prístupné a stále otvorené, vnútorný dvor a vnútro hradu sú prístupné od 1. septembra do 1. mája od stredy do nedele 11.00-19,00, inak 10.00-19.00 (vstup do 18.00) za poplatok cca. 2 EUR.
Na hrade sa nachádza múzeum s detailmi z histórie regiónu. V areáli hradu je niekoľko hotelov, kúpeľov, jachtárskych prístavov, minigolfových ihrísk, plážových a tenisových kurtov.
Ostrov Muhu
Muhu, jeden z 1500 nedotknutých ostrovov pri pobreží Estónska na pobreží Baltského mora, je pokojným úkrytom s divočinou. Jedinou nevýhodou je opustená sovietska raketová základňa, ktorá sa kedysi zameriavala na Spojené kráľovstvo a Švédsko. Dnes sa jej rozpadajúce sa bunkre a silá, ktoré boli z polovice regenerované prírodou, stávajú prechádzkou dejinami studenej vojny.
Z krásneho starého kaštieľa s výhľadom na záliv zaplavený rybami a hliadkovaného morskými orlami sa zdá, že je to jedno z najpokojnejších miest v severnej Európe. Dostanete sa k nemu príjemnou cestou zo stredovekého hlavného mesta Estónska, Tallinnu, po ktorej nasleduje malebná trajektová cesta.
Zámok Padäste zo 16. storočia bol citlivo premenený na butikový hotel, ktorý bol viac streleckou chalupou ako vidiecky dom. Jeho geniálny majiteľ z pôvodnej rodiny je teraz poslancom ostrova. Reštaurácia je pravidelne hodnotená ako najlepšia v Estónsku: v zime sa koná hostina z miestnej zveri; v lete sa čerstvé morské plody podávajú vonku.
Odporúčam jednu z nasledujúcich možností:
Kliknite sem pre letenky, ubytovanie a miestne výlety
Samostatné letenky nájdete tu
Pokiaľ máte záujem detailne spoznanať Estónsko, zvoľte poznávací alebo pobytový zájazd so slovensky hovoriacim sprievodcom, zájazdy autobusom a aj leteckou dopravou nájdete tu. V prípade pobytového zájazdu si na mieste u delegáta môžete dokúpiť fakultatívne výlety.