Vstúpte do najnebezpečnejšej záhrady sveta (ak si trúfate)
Jedovatá záhrada v anglickej záhrade Alnwick Garden je prekrásna - plná rastlín, ktoré vás môžu zabiť. Záhrada Alnwick je jednou z najkrajších atrakcií severného Anglicka, kde akre pestrofarebných rastlín pozývajú návštevníkov na prechádzky po radoch voňavých ruží, pestovaných topikúl a kaskádových fontán. Ale v Alnwicku, udržiavaných za čiernymi železnými bránami, je miesto, kde sa návštevníkom výslovne hovorí, aby nechytali a nevoňali kvety: Jedovatá záhrada, kde žije 100 neslávnych zabijakov. Inšpirovaná legendárnymi botanickými záhradami v Padove, anglická vojvodkyňa vytvorila túto záhradu určenú výlučne pre flóru, ktorá je smrtiaca a / alebo narkotická.
Za veľkými čiernymi bránami obsahuje starostlivo upravená záhrada asi 100 legendárnych zabijakov, ako je Atropa belladonna (smrtiaca), Strychnos nux-vomica (strychnine) a Conium maculatum (hemlock). Sprievodcovia vysvetľujú ich smrtiace vlastnosti a zároveň udržiavajú odstupy, ktoré nie sú pripravené pre deti a zvedavé ruky, od rastlín, varujú ich: „Nedotýkajte sa žiadnych rastlín, ani ich nevoňajte. Sú tu rastliny, ktoré ťa môžu zabiť. “
Samotná vojvodkyňa je nepravdepodobnou patrónkou. Do roku 1995 bola iba Jane Percy, matka štyroch detí. V roku 1995 sa jej manžel nečakane stal dvanástym vojvodom zo Northumberlandu po predčasnej smrti brata a ďalšiu vec, o ktorej vedeli, že má hrad, s ktorým sa musí vysporiadať. Keď kontrolovala svoje zdedené rozľahlé záhrady, z ktorých väčšinu starostlivo navrhol slávny záhradný architekt Capability Brown, narazila na zarastenú, zanedbanú časť. Rozhodla sa ju obnoviť, nie podľa svojej bývalej slávy, ale do novej modernej záhrady.
Jedovatá záhrada bola otvorená v roku 2005 ako časť ambicióznych 14-akrových nových záhrad. Vojvodkyňa, ktorá sa chcela čiastočne vrátiť do záhrad starých lekárnikov, sa vyhýbala výsadbe liečivých rastlín a namiesto toho hľadala ťažko dostupné smrtiace jedy. Do záhrad sú tiež zahrnuté narkotické rastliny, ako sú ópiové maky, konope, magické huby a tabak. Mnohé z nich si vyžadovali špeciálne vládne povolenie na rast. Pretože nebezpečenstvo, ktoré predstavujú jedovaté rastliny, je veľmi skutočné (niektoré môžu zabíjať alebo zabíjať len dotykom), niektoré rastliny sa umiestňujú do klietok a záhrada je každý večer zabezpečená bezpečnostným dohľadom.
Záhrada Alnwick sa nachádza hneď pri A1 v Alnwicku a je dobre označená. Autobusy spájajú Alnwick s okolitými mestami a Newcastle. Vlaková stanica: Alnmouth. Jedovatá záhrada môže byť navštívená iba ako súčasť prehliadky so sprievodcom. Prehliadka je bezplatná po zaplatení vstupného do zámockých záhrad. Prehliadky prebiehajú každú pol hodinu až do 17:00.
V jedovatej záhrade rastie 100 odrôd jedovatých rastlín. Keď Jane Percy vytvárala svoju záhradu, chcela sa uistiť, že tieto rastliny rozprávajú príbeh. Aby boli návštevníci lákaní dozvedieť sa o rastlinách viac. Jedna taká rastlina je obľúbená vojvodkyňou, Brugmansii alebo anjelská trúba. Tieto rastliny sa často vyskytovali v skleníkových záhradách vo viktoriánskom Anglicku. Hovorí sa, že dámy si pri konzumácii čaju nechali nektár z kvetov kvapkať do ich čaju. Dámy potom zažili pocity podobné účinku LSD.
Mnohé z rastlín, ktoré rastú v jedovatej záhrade, sa musia pestovať len so súhlasom vlády. Rastliny ako ópiové maky, huby a kanabis. Súčasťou tejto záhrady je aj cieľom Jane Percy vzdelávať deti o tom, ako môžu rastliny zabíjať a aké je drogové nebezpečenstvo.
Jane Percy získala veľa inšpirácie z jedovatej záhrady Medici v Taliansku. Nachádza sa v botanickej záhrade Padova, ktorá je prvou univerzitnou botanickou záhradou na svete, ktorá bola navrhnutá na pestovanie liečivých rastlín. Výlet vojvodkyne do archeologického náleziska v Škótsku tiež posilnil jej nápad vytvoriť jedovatú záhradu.
Aj keď existuje veľa pripomenutí, aby sa nedotýkali, neochutnávali žiadne rastliny v jedovatej záhrade, nebezpečenstvo môže byť aj iba v tesnej blízkosti. V lete v roku 2014 niekoľko návštevníkov omdlelo kvôli výparom zo záhrady. Brány, ktoré strážia vstup do záhrady, jasne ukazujú, že rastliny môžu zabíjať a sú sprevádzané symbolom lebky a kríža. Z dôvodu vlastnej bezpečnosti nemôžu hostia chodiť do záhrad sami.
Niektoré z rastlín, ktoré rastú v jedovatej záhrade, sú také smrtiace, že sú držané v klietkach vrátane rastlín koky a kanabisu. Zabezpečiť, aby sa turisti nedostali dostatočne blízko na to, aby si ublížili alebo sa možno pokúsili zobrať niektoré z rastlín. Záhrada je tiež strážená 24 hodín denne.
Jedovatá záhrada môže byť najzaujímavejšou časťou hradu Alnwick, ale aj samotný hrad je známy. Hrad sa objavuje v prvom a druhom filme Harryho Pottera.
Mnohým návštevníkom jedovej záhrady príde fascinujúce to, ako môžu byť bežné rastliny, s ktorými sa stretávajú každý deň, toxické a smrtiace. Jeden príklad sa vyskytuje takmer vo všetkých anglických záhradách - vavrínový živý plot. Táto bohatá rastlina je pri požití neuveriteľne toxická a môže spôsobiť vážne ochorenie alebo dokonca smrť. Padnuté listy alebo listy, ktoré sú zvädnuté, sú najtoxickejšie a je potrebné s nimi zaobchádzať opatrne. Rezanie do vavrínového do dreva môže uvoľňovať výpary a tiež spôsobiť otravu.
Medzi najzaujímavejšie rastliny nájdené v jedovatej záhrade patria Hemlock, Digitalis, Deadly Nightshade a Strychnos nux-vomica. Mnohé z nich sú známe každémi, kto miluje tajomno vraždy. Hemlock zabil Sokrata a v starovekom Grécku sa používal na zabíjanie väzňov. Digitalis, tiež známy ako Foxglove, sa môže používať na liečbu srdcových ochorení, ale príliš veľa dobrých vecí môže byť smrteľných. Deadly Nightshade, alebo Belladona, je jednou z najtoxickejších rastlín na svete, hoci môže rastlinu jesť dobytok a králiky bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Strychnos nux-vomica je zdrojom strychnínu, ktorý môže byť pri vdýchnutí smrtiaci.
Jedovatá záhrada Alnwicku poskytuje „fascinujúci pohľad do temnej prírody“, ako sa uvádza v sprievodcovi, ktorý si môžete kúpiť v návštevníckom centre. A skutočne môžete povedať, že je jedinečným predstaviteľom toho, čo by ste mohli nazvať botanickou alebo záhradníckou časťou temnej turistiky!
Aj keď sú komentované prehliadky a sprievodcovské príbehy plné starodávnych príbehov, folklóru a mytológie, samotné záhrady sú v skutočnosti pomerne jednoduché.
Na mieste sa nachádzala menšia záhrada z polovice 19. storočia, ktorej časti sú dnes okrasnou záhradou súčasťou dnešného komplexu.
Prestavba záhrad sa začala v roku 2001 a jedovatá záhrada bola pridaná v roku 2005. To všetko bola veľká investícia. Zdá sa, že ide o najväčší nový záhradný projekt v Británii od druhej svetovej vojny. Pôdu daroval vojvoda z Northumberlandu, ktorý tiež prispel k investícii, ale záhrada je teraz vedená ako samostatná charitatívna organizácia. Záhrady Alnwick sa stali populárnou turistickou atrakciou regiónu, pravdepodobne na druhom mieste hneď vedľa zámku Alnwick.
Čo treba vidieť: Jedovatá záhrada má oplotenie okolo nej na jednej strane a vysokú stenu na druhej strane a prístup je iba cez čiernu železnú bránu, ktorá nesie veľmi jasné varovanie: „tieto rastliny môžu zabíjať“.
Aby ste sa dostali cez bránu a do záhrady s jedmi, musíte byť na prehliadke. Nestojí nič navyše, ale musíte počkať pred bránou, kým nezačne vaša prehliadka. Ak je rušný deň, možno budete musieť chvíľu stáť v rade. Kým budete čakať, môžete nahliadnuť do malej chaty pri bráne - je to ako domček čarodejnice, plný bizarných artefaktov usporiadaných okolo ústredného krbu, napr. lebky, taxidermické vrany a malé sklenené fľaše (z jedovatých lektvarov?).
Prvá rastlina, pri ktorej sme sa zastavili, bola rebarbora. Áno, záhradná rebarbora. Nájsť ju tu bolo celkom prekvapenie. Vysvetlenie: červené stonky používané na výrobu potravín sú jemné, ale listy sú jedovaté, v skutočnosti veľmi jedovaté. O to viac škandalózny bol príbeh, že keď sa v prvej svetovej vojne podporovalo domáce pestovanie jedla, ľuďom sa odporúčalo používať listy rebarbory ako náhradu za špenát. Až po smrti niekoľkých ľudí sa toto smrteľne nesprávne vládne odporúčanie zmenilo!
Medzi ďalšie jedovaté rastliny boli prekvapujúco zaradené legendárne mandarinky alebo mandragory. Folklór a mystika ich sem dostali. Korene údajne vyzerajú ako muž - s dvoma nohami a chlpatým vrchom (hlavou), hoci v skutočnosti to môže vyzerať ako obyčajný koreň paštrnáka.
Legenda hovorí, že tento koreň v tvare človeka kričí, keď ho vytiahnete - a to je ten výkrik, ktorý zabíja osobu, ktorá koreň ťahala. V skutočnosti však bola v hlavách ľudí zakorenená legenda pravdepodobne zámerne, aby sa zabránilo krádeži vzácnej rastliny (ktorá bola cenená ako zložka v stredovekých anestetikách a aj ako údajné afrodiziakum).
Ďalšie jedovaté rastliny, ktoré sa objavili na zájazde, boli oveľa bližšie k nebezpečenstvám, ktoré dnes predstavujú pre ľudí.
Nakoniec sme prišli k tomu, čo nám bolo predstavené ako najotrávnejšia rastlina pôvodná na britských ostrovoch: tisový strom, ktorého všetky časti sú smrteľné, s výnimkou bobúľ (aj keď - semená sú toxické!). Spôsob, ktorým toxín pri požití zabíja, je mimoriadne zákerný. Zatiaľ čo u niektorých sa môže vyskytnúť zvýšený srdcový rytmus a cítiť sa trochu chorý, na prvý pohľad sa neobjavujú žiadne príznaky okrem veľkej únavy. Keď však intoxikovaná osoba spí, nikdy sa nezobudí. Ak je otrava nezistená a nelieči sa, môže za pár hodín zabiť.
Na záhrade okrem jedovatých rastlín sú dva pekné tunely brečtanu, lavička s plaketou, ktorá zaznamenala návštevu princa z Walesu, ako aj dve sochy.
Zvyšok záhrad Alnwick neobsahuje toxické rastliny, existujú však aj menšie riziká, a to vo forme vodných prvkov v rybníkoch veľkej kaskády. Niektoré z nich sa náhle rozbehnú bez varovania a pošlú chrlič vody cez spevnené cesty za nimi. Takže nič netušiaci návštevníci sa môžu namočiť. Zdá sa však, že deti to milujú.
Poloha: na východnom konci hlavného trávnika, ktorý sa rozprestiera pred návštevníckym centrom komplexu Alnwick Gardens, v Alnwick, Northumberland, Veľká Británia.
Aby ste sa dostali k vchodu do záhrady z mesta Alnwick, choďte po Greenwell Road, ktorá odbočuje z hlavnej cesty (B6346) hneď za starou vežou Hotspur na Bondgate (zvyšok bývalých stredovekých mestských hradieb). Tam, kde sa cesta ohýba na západ, odbočte doprava a choďte po pešej ceste okolo vyšperkovanej brány z tepaného železa a znova odbočte doprava. Cesta vedie k vchodu, návštevníckemu centru a záhradnému obchodu. Vstupné stánky sú na východnej strane.
Vstup do záhrad Alnwick Gardens v lete je 12,10 GBP za lístok pre dospelých, ak sa zakúpi pri hlavnej bráne. Ak si však zakúpite lístok v predstihu online, získate 5% zľavu, musíte však uviesť presný dátum.
Odporúčam jednu z nasledujúcich možností:
Kliknite sem pre letenky, ubytovanie a miestne výlety
Samostatné letenky nájdete tu
Pokiaľ máte záujem detailne spoznanať Veľkú Brizániu, zvoľte poznávací zájazd so slovensky hovoriacim sprievodcom, poznávacie zájazdy nájdete tu.