Región Mani sa nachádza v južnom Peloponéze a rozširuje sa v prefektúrach Lakonia a Messinia. Je to oblasť s veľkou históriou a krásou a ponúka návštevníkom množstvo aktivít. Južná časť krajiny, Peloponéz, ponúka niekoľko mimoriadnych trás okolo mnohých čarovných miest. Jedným z nich je polostrov Mani. Táto drsná krajina so svojimi autentickými ľuďmi, jedinečnou architektúrou a úchvatnou kombináciou mora a skál je ideálnym miestom na objavovanie.
Mani je obklopený Stredomorím a má vlastnú kultúru. Pre začiatočníkov je to jediné nezkrotné miesto v Grécku. V priebehu rokov ľudia z Mani v Peloponéze vždy rešpektovali myšlienku cti. Stále sa tiež riadia konceptom nepísaných zákonov, ktoré môžu viesť k vendetám. V dôsledku toho sú ľudia Mani skutočne hrdí.
Mani je známy aj kamennými vežami, ktoré pokrývajú jeho oblasť. Majú veľa využití (obchody, domy atď.), ale najlepšie slúžia ako ubytovanie pre tých, ktorí cestujú do regiónu. Interiér je úžasný a túto skúsenosť si určite budete pamätať aj v nasledujúcich rokoch.
Mani je jedným z polostrovov Peloponézu a jednou z najzaujímavejších oblastí, ktorú by ste mali navštíviť počas dovolenky v Peloponéze. Táto oblasť je rozdelená na dve prefektúry Peloponézu: Messinia a Lakonia.
Kedysi jednou z najchudobnejších oblastí Grécka, v súčasnosti jedna z najlepších turistických destinácií, ktorá vás zavedie do pravého Grécka a očarí vás jednoduchou a minimálnou architektúrou. Architektúra oblasti je úplne striktná kvôli divokej krajine. Kamenné domy a budovy vytvárajú malebnú destináciu, v ktorej možno nájsť pokoj a užiť si pokoj peloponézskeho prostredia.
V Mani nenájdete zhon iných oblastí. Región je ideálnym miestom na cestovanie, aby ste si mohli užiť pokojnú a odpočinkovú dovolenku v nádhernom prostredí. Krištáľovo čisté pláže, divoké hory, malé prístavy, malebné dediny robia z tohto regiónu ideálny cieľ pre vaše turné v Peloponéze. Počas cesty si môžete vybrať oblasť na zastávku alebo na oddych v jednom z letovísk na pobreží. Medzi klenotmi oblasti Mani sa môžete rozhodnúť navštíviť Areopoli, Stoupa, Itilo, Kardamyli, Gerolimenas, Limeni, Vathia, aj keď každá malá dedina si zaslúži pozornosť.
Turistický rozvoj priniesol veľa vylepšení, pričom zároveň zachoval kvalitu životného prostredia. V posledných rokoch sa infraštruktúra oblasti zlepšila a teraz je skutočne ľahké dostať sa k väčšine dedín asi za hodinu od Kalamaty alebo troch hodín od Atén. Obidve mestá sú vybavené medzinárodnými letiskami s letmi do a z celého sveta, čo ešte viac uľahčuje cestovanie do Mani.
Manioti nikdy neboli obsadení Turkami ako zvyšok Grécka. Mentalita Maniotov Turkov určite odradila. Manioti boli známi ako agresívni, konzervatívni ľudia, chránili všetkými prostriedkami svoje rodiny, pozemky, hospodárske zvieratá a spoločenstvá pred inými konkurenčnými rodinami a útočníkmi. Ťažké životné podmienky v Mani prinútili Maniotov stavať opevnené vežové domy a žiť v rámci ochrany klanov.
V Mani sú Manioti stále niektorí z najviac poverčivých Grékov, ktorí veria v čarodejnice, upírov, démonov a duchov, sú tiež niektorí z najhostinnejších obyvateľov Grécka. Rodinné spory a krčmové hádky, ktoré môžu trvať mesiace, ak nie celé roky, sú stále silné, hoci vyhlasujú prímerie na náboženských obradoch a zbere olív, keď je po všetkom, všetko sa znova vráti.
Jedna z posledných zaznamenaných vendét proti krétu bola taká divoká, že grécka polícia, armáda a námorníctvo museli kombinovať sily a zasahovať. Jediný čas, keď boli Manioti zjednotení, bolo proti Turkom! Ako zistíte, že okrem ich silnej, nezávislej povahy je niekto Maniatis? Priezvisko Maniatov končí „akos“ vo vnútornej alebo hlbokej, juhozápadnej a východnej časti Mani.
Po celé stáročia ľudia v Mani používali na pohyb medzi obcami sieť ciest spevnených dláždenými kockami. Do 60. rokov 20. storočia sa preprava tovaru uskutočňovala hlavne prostredníctvom lodí a mulov. Mnoho dedín bolo prístupných iba po mori až do vybudovania niektorých ciest, vďaka ktorým bol poloostrov menej izolovaný od zvyšku Grécka. Neočakávajte však bežné cesty, väčšina ciest je malá a kľukatá.
Manioti, títo krutí bojovníci, potomkovia starodávnych Doriánov a priami potomkovia starovekých Sparťanov, o ktorých sa hovorí, že sú najkrvostrejšími zo všetkých Grékov, sú tiež považovaní za najkrutejších a najsmutnejších Grékov, ktorí sú známi pirátstvom a vendetami, ale predovšetkým Manioti sú známi svojou nezávislosťou.
Mani bol jediný región Grécka, ktorý si udržal samosprávu, keď Grécko v roku 1460 spadlo pod osmanskú vládu. Keď sa osmanská moc začala zmenšovať, o štyristo rokov neskôr, začiatkom 18. storočia, sa Mani stal pevnosťou klephtov (horských banditov), Petros Mavromichalis, „hlavný veliteľ“ Mani, vodca gréckej vojny za nezávislosť, vyhlásil revolúciu 17. marca 1821 v Areopolise.
Mavromichalis a jeho hrdinská Palikaria zohrávali hlavnú úlohu pri získavaní víťazstva nad Turkami v revolúcii, výsledkom čoho bolo, že Grécko sa stalo nezávislou, prvou helénskou republikou, ktorú riadil Ioannis Kapodistrias. Nezávislosť Grécka znamenala, že Mani stratil svoju miestnu autonómiu, ktorá nepadla dobre obyvateľom Mani, pretrvávali spory medzi Mavromichalisom a guvernérom Grécka, pri prvej príležitosti sa stalo, že Mavromichalis odmietol platiť svoje dane a uvrhli ho do väzenia. Toto bola veľká urážka hrdej rodiny Mavromichalisov, vodcov úspešného povstania proti Turkom a 27. septembra 1831 sa pomstili. Keď sa Kapodistrias chystal na slávnostný ceremoniál, v kostole svätého Spyridona v Nafplione (hlavné mesto gréckeho štátu v rokoch 1828 - 1833), brat Mavromichalisa Konstantis spolu so svojím synom Georgosom, Kapodistriasa zavraždili zakladateľa moderného Grécka na kostolných schodoch.
Zavraždenie Kapodistriasa bolo začiatkom konca Mani, v roku 1878 grécka vláda zasiahla do miestnej autonómie, ľudia opustili suchú neplodnú pôdu, aby našli lepší život inde, mnohí sa usadili v iných gréckych mestách, ale aj vyskúšali svoje šťastie ďalej v Európe a Amerike.
Mnohí Manioti utiekli na Korziku (kde sa ich predkovia usadili počas druhej polovice 17. storočia, nielen kvôli nedostatku ornej pôdy, ale aby sa vyhli plateniu daní Turkom) a založili mesto Cargese.
Mesto Vatheia, scéna toľkých rodinných sporov a vendét so svojimi izolovanými opevnenými vežami, sa stalo zrúcaninou a dnes je jedným z najfotografovanejších miest v Grécku.
Manioti, ktorí zostali, si zarábali na živobytie zo suchej, skalnatej, neplodnej zeme a sústredili sa na olivy Koroneiki, ktoré produkujú najlepší panenský olivový olej v Grécku, a byliny, ako je oregano, tymián a mäta. Pirátstvo bolo stále časté, Maniati to považovali za legitímne, ich kompenzáciu za neplodnú krajinu Mani a nedostatok prírodných zdrojov, miestni kňazi požehnali lode predtým, ako piráti vyrazili na misiu!
V sedemdesiatych rokoch, keď boli vybudované cesty a Mani už nebol prístupný iba po mori, región, hoci divoký a vzdialený, začal prosperovať, malé rybárske dediny, byzantské kostoly, piesočné pláže a samozrejme opustené veže Vatheia sa stali populárnymi turistickými atrakciami, s kaviarňami, tavernami a obchodmi so suvenírmi, ktoré vznikli, aby uspokojili davy ľudí.
Ako sa dostať do Mani:
Letecky: Najbližšie letisko k Mani je letisko v meste Kalamata.
Autom: Ak pôjdete do Messiniaki Mani (Stoupa Kardamili), z Atén sa vydáte po ceste smerom na Kalamata. Po Kalamata je cesta trochu zakrivená. Potrebujete asi 3 až 3 a pol hodiny, aby ste sa dostali do Stoupa.
Ak sa chystáte do Lakoniki Mani (Oitilo, Areopoli), potom z Atén, choďte po ceste smerom k Sparte. Asi za 3 a pol hodiny budete v Areopoli.
Dobrou správou je, že cesty do Kalamaty a Sparty sú nové, ale so značným mýtom (v každom prípade sa očakáva, že zaplatíte okolo 20 eur).
Vzdialenosť z Atén do Kalamaty je asi 235 kilometrov.
Polostrov Mani sa všeobecne delí na tri regióny: Outer Mani (tiež nazývaný Ekso Mani), Dolné Mani a Hlboké Mani. Mani patrí medzi regionálne jednotky Messinia a Laconia.
Mesiánsky Mani - Vonkajší Mani
Outer Mani je severozápadná časť polostrova Mani, ktorá smeruje z mesta Kalamata a patrí do regiónu Messinia. Je to najznámejšia turistická oblasť s miestami ako Kardamili, Agios Nikolaos a Stoupa. Nie je to drsná a divoká krajina ako ostatné časti Mani, namiesto toho sa stretnete s mnohými olivovými hájmi a poľami s kvetmi. Je to vynikajúci priestor pre pešiu turistiku po turistických trasách pohoria Taygetos a pre návštevu malých horských dedín.
Dolné Mani s hlavným mestom Githion
Dolné Mani sa nachádza na východnej strane polostrova. Jeho najdôležitejším mestom je Githion (tiež napísané Gytheio alebo Githio), ktoré je hlavným mestom Mani.
Hlboké Mani
Hlboké Mani je jedným z najizolovanejších gréckych regiónov. Je to oblasť na juhu polostrova Mani a označuje sa aj ako „skutočný“ Mani. Tu nájdete miesta ako Areopoli, Pyrgos Dirou, Gerolimena, Vathia, Marmari a najjužnejšiu časť pevniny Grécka, Cape Tenaro, tiež nazývaná Cape Matapan. „Skutočný“ Mani má začať v Areopolise na západnej strane polostrova a po plážach Githio na východnej strane.
Väčšina turistov sa nikdy nedostane k Hlbokému Mani okrem návštevy jaskýň Diros, ktoré sú stále veľmi blízko Areopoli. Po plavbe loďou v jaskyniach sa vracajú do dovolenkových dedín v Outer Mani, ako Kardamili, Stoupa a Agios Nikolaos.
Taygetos
Hora Taygetos sa tiahne naprieč polostrovom Mani, počínajúc od stredu Peloponézu po Cape Tenaro a pohorie je dlhé asi 100 km. V Outer Mani sú hory omnoho zelenšie ako v ostatných častiach Mani. V Hlbokom Mani sa Taygetos nazýva pohorie Sangias a skladá sa hlavne z holých hornín. Najvyššia časť pohoria Taygetus je nad Outer Mani, neďaleko dediny Kardamili. Jeho vrchol dosahuje 2407 metrov a nazýva sa Profitis Ilias. Dosiahnuť ho trvá jeden deň, hoci je to len 12 km od mesta Kardamili.
Limeni
Je to malebná rybárska dedina s vynikajúcimi rybími tavernami a krásnymi vežovými domami. Tu môžete obdivovať vežový dom rodiny Mavromichalisovcov, ktorý zohral významnú úlohu v gréckej vojne za nezávislosť. Obec je ideálna aj na kúpanie. Hoci nemá primeranú pláž, pár krokov vedie k tyrkysovým morským vodám.
Areopoli
Areopoli znamená mesto Aresa, starovekého gréckeho boha vojny. Je hlavným mestom oblasti a bolo vyhlásené za tradičné osídlenie. V centre mesta sa nachádza veľké námestie so sochou Mavromichalisa. Okolo námestia sú krásne kamenné uličky s mnohými zachovanými vežovými domami, kostolmi, obchodmi, tavernami a barmi.
Gerolimenas
V dávnych dobách to bol najdôležitejší prístav oblasti. Teraz je to tradičná rybárska dedina s krásnymi reštauráciami a kamienkovou plážou.
Vathia
Tradičná osada Vathia sa nachádza na vrchole kopca s neuveriteľným výhľadom. Je to malebná dedina s približne 70 vežovými domami, ktoré sú všetky opustené. Počas 19. storočia to bola komunita plná života. Vathia patrí medzi obľúbené miesta v Mani
Jaskyne Diros
Je to ideálne miesto na návštevu s deťmi; Budú to milovať. Existujú tri jaskyne, ale iba jedna, jaskyňa Vlyhada je otvorená pre verejnosť. Je to jedna z najpôsobivejších jaskýň na svete. Je plná pôsobivých stalagmitov a stalaktitov. Veľkú časť trasy idú návštevníci loďou a menšiu časť pešo.
Cena vstupeniek: Dospelý: 12 € a deti: 8 €
Cape Tainaron
Cape Tainaron alebo Cape Matapan je najjužnejším bodom kontinentálneho Grécka. Podľa legendy je jaskyňa, ktorú dnes môžete vidieť, brána do podsvetia a domov Hádesa, Boha mŕtvych. Starí Sparťania postavili v tejto oblasti veľa chrámov, z ktorých najdôležitejším bol chrám Poseidona, boha mora. Môžete sa tiež prejsť k majáku na konci mysu; ten sa teraz už nepoužíva.
Gythio
Je to očarujúce mesto amfiteátricky postavené s mnohými neoklasicistickými budovami. Až do zničenia v 4. storočí nášho letopočtu to bol prístav starej Sparty. Teraz je to najväčšie mesto v Mani. Na nábreží nájdete niekoľko vynikajúcich taverien a z prístavu sa môžete dostať trajektom na ostrov Kithira alebo na Krétu (niekoľkokrát týždenne).
Archeologické nálezisko Mystras
Hradné mesto Mystras je najdôležitejšou byzantskou pamiatkou v Grécku. UNESCO ho tiež vyhlásilo za stredisko svetového dedičstva. Mesto Mystras bolo postavené okolo hradu v roku 1249. Dobývali ho Byzantínčania, Benátčania a Turci až do jeho opustenia v roku 1953. Vo vnútri archeologického náleziska stojí za videnie mnoho byzantských kostolov, ktoré stoja za videnie spolu s Akropolou a mestom.
Vstupenky: Dospelý: 12 €, Deti 6 €.
Mezapos
Malá rybárska zátoka Mezapos nie je známa; je to kúsok tajného Grécka s dvoma úžasnými plážami s bielymi kamienkami, Chalikia a Alonaki. V lete vás miestni rybári privedú na mys Tigani, v gréčtine, „panvico skalu“, rovnú skalu v tvare panvice, kde sa nachádzajú zrúcaniny hradu, o ktorom sa hovorí, že je starou pevnosťou Frankish, niektorí hovoria, že je starší.
Hradné mesto Monemvasia
Aj keď to nie je príliš blízko a pravdepodobne budete potrebovať 1 až 2 hodiny jazdy v závislosti od toho, kde máte ubytovanie, hradné mesto Monemvasia znamená perfektný výlet.
Stoupa
Stoupa je pôvabná dedinka a obľúbená turistická destinácia. V obci Kalogria a na pláži Stoupa sa nachádzajú dve krásne pláže. V okolí nájdete aj množstvo reštaurácií, barov, obchodov a hotelov. Stoupa je tiež obľúbeným cieľom pre rodiny. V opačnom zálive je pôsobivý hrad Koroni, ktorý úplne odporúčame navštíviť.
Kardamili
Podľa nášho názoru je to jedna z najmalebnejších dedín v tejto oblasti, plná kamenných domov s oranžovými strechami, plná olivových hájov, tradičných obchodov a vynikajúcich reštaurácií. V tejto oblasti boli tiež nasnímané scény z filmu „Pred polnocou“.
Pláže v Mani na Peloponéze:
Tu je zoznam mojich obľúbených pláží v oblasti Mani:
Pláž Kalogria: Jedna z obľúbených, ale počas hlavnej sezóny je vždy preplnená. Je organizovaná, z bieleho piesku a krištáľovej vody. Ideálne pre rodiny s deťmi.
Pláž Stoupa: Nachádza sa oproti hlavnej pešej ceste Stoupa, plnej reštaurácií a obchodov. Je to organizovaná pláž, ktorú preferujú rodiny.
Pláž Delfinia: Ďalšie obľúbené menej preplnené miesto s malými kamienkami a peknými vodami. Nie je organizovaná, takže by ste mali so sebou nosiť všetko, čo potrebujete.
Odporúčam jednu z nasledujúcich možností:
Kliknite sem pre letenky, ubytovanie a miestne výlety
Zájazdy na Peloponéz nájdete tu
Pokiaľ máte záujem detailne spoznanať Grécko, zvoľte poznávací alebo pobytový zájazd so slovensky hovoriacim sprievodcom, zájazdy autobusom a aj letecky nájdete tu. V prípade pobytového zájazdu si na mieste u delegáta môžete dokúpiť fakultatívne výlety.