Prvým albánskym miestom, ktoré bolo zaradené do svetového dedičstva UNESCO, bol Butrint na juhu krajiny v roku 1992. Je obývaný už od praveku a bol súčasťou gréckych a rímskych kolónií.
Neskôr zažilo obdobie prosperity pod byzantskou správou, po ktorej nasledovalo krátke obdobie benátskej vlády a opustenie mesta v neskorom stredoveku. Súčasný stav archeologického náleziska ukazuje stopy všetkých časových období, ktorými mesto prešlo.
Najstaršími objektmi nachádzajúcimi sa na archeologickom nálezisku v Butrinte sú kamenné kladivo a hriadeľ patriaci do druhej polovice druhého tisícročia pnl.
Hekateus sa prvýkrát zmienil o meste na konci šiesteho storočia pred naším letopočtom, potvrdzujúc, že mesto bolo postavené podľa Troje a že pôvod názvu sa týka obete býka Buthrotosa, ktorú poskytol trójsky kňaz Aeneas na svojej ceste do Dodony. Počas svojho skorého obdobia bol Butrint centrom kmeňov Kaonicov, neskôr sa stal súčasťou kráľovstva Epirus.
V rokoch 1926-1936 viedol taliansky archeológ Luigi Ugolini vykopávky v južnom Albánsku so zameraním na prácu v Butrint a Finiq, kde objavil krstiteľnicu, divadlo, baziliku, verejné kúpele, telocvičňu, chrám Minervy a leviu bránu, starobylých múrov a hradu, veľa domov a veľké množstvo predmetov a pieskových sôch neoceniteľnej hodnoty.
Najpozoruhodnejšie objekty objavené v butrintskom divadle sú socha Apolla, mramorové hlavy Zeusa, portrét Agrippiny, hlava Livie a mnoho latinských a gréckych epigrafov. Časti mesta boli prestavané počas piateho storočia pnl.
Ďalšími pamiatkami Butrintu sú hrad Vivari postavený počas doby Ali Pashi a benátska veža postavená v čase, keď Benátčania kontrolovali prístup do tejto oblasti.
2 500-ročné mesto Butrint tvorí 11 kilometrov štvorcových a rovnomenného národného parku o 93 kilometrov štvorcových. Národný park Butrint sa nachádza necelých 12 kilometrov od grécko-albánskej hranice.
Hlavná časť archeologického náleziska Butrint, kde sa nachádza väčšina zrúcanín, leží na vrchole zalesneného polostrova na kanáli, ktorý spája jazero Butrint s Iónskym morom. Výhľady odkiaľkoľvek na kopci sú úchvatné a ohromujúce piknikové stoly oplývajú strategicky umiestnenými drevenými lavicami a stolmi, takže si zoberte balíček na obed. Pamiatka je otvorená denne od 8:00 do západu slnka (múzeum je otvorené iba od 8:00 do 16:00). Vstupné stojí 700 albánskych lek. Zvyšok národného parku, ktorý sa nachádza mimo archeologického náleziska, si môžete bezplatne prezrieť.
Podľa gréckej mytológie bolo mesto Butrint, ktoré sa kedysi nazývalo Buthrotum, založené Andromachom a Helenusom, synom kráľa Priama, keď utiekli z horiacej Tróje. To, čo skutočne vieme, je to, že najskorší skutočný dôkaz o obsadení lokality sa datuje do roku 50 000 pred Kristom, ale až do ôsmeho storočia pred naším letopočtom, keď sem prišli a usadili sa Gréci z regiónu Epirus, sa Butrint stal prosperujúce, opevnené mesto s akropolou. Rimania prevzali vládu v roku 44 pnl, kedy sa Butrint stal kolóniou, vybudoval jeden zo svojich slávnych akvaduktov nad Vivariským kanálom a rozšíril mesto na regenerovanú bažinu. V priebehu storočí sa mesto stalo kresťanským centrom byzantskej ríše a predtým, ako bolo opustené, bolo pod franckou, benátskou a osmanskou kontrolou.
Veľkým projektom archeológov bolo nájsť Atticusovu vilu. Atticus bol Cicerovým blízkym priateľom a listy, ktoré napísal Atticusovi, predstavujú uvoľnenú korešpondenciu dvoch kultivovaných, ale veľmi zaneprázdnených pánov. Atticus mal vilu blízko Butrintu. Mohlo by sa toto miesto ešte teraz nájsť? Miesto bolo doteraz v Diaporite, na opačnej strane jazera k Butrint, 30 minút jazdy loďou na idylickom mieste. Miesto bolo pôvodne preskúmané v 20. rokoch 20. storočia, keď bol odkrytý kostol z 5. storočia. V okolí sa však vyskytli pozostatky veľkej vily a sa stala známa ako Atticusova vila. Mohlo by sa toto tvrdenie preukázať?
Počiatočné výskumy Ústavu svetovej archeológie čoskoro odhalili veľkú a luxusnú vilu, ale zvyšky pochádzajú z konca 1. a začiatku 2. storočia nášho letopočtu - príliš neskoro na to, aby to bola Atticusova vila, ktorý žil v polovici 1. storočia pred naším letopočtom. Počas tohto obdobia však existovalo množstvo dôkazov o okupácii vo forme republikánskej keramiky - to je keramika z 1. storočia pred Kristom - a v roku 2003 boli konečne odhalené zvyšky tejto staršej vily. Ležala na inom zarovnaní s neskoršou vilou a bola pomerne skromnou štruktúrou s malým náznakom okázalosti hlavnej republikánskej vily. Atticus sa uchýlil k svojmu skromnému životnému štýlu, hoci archeológovia poznamenávajú, že „protest proti jednoduchému životnému štýlu bol bežnou predstavou rímskej aristokracie, ktorá sa nemusí odraziť v skutočnosti“.
V polovici 1. storočia nášho letopočtu bola vila úplne prestavaná. Zatiaľ čo stará vila smerovala k jazeru, nová vila bola mierne naklonená, takže pri pohľade z mesta Butrint cez jazero by sa objavila tvárou v tvár. Do 3. storočia sa život vily skončil. Veľká apsidálna miestnosť kúpeľného komplexu sa zmenila na kuchyňu a do jednej z hlavných miestností sa vložila keramická pec: niektoré z jej produktov sa našli v mestských vykopávkach.
V 5. storočí bol kostol postavený bezprostredne na sever od zničenej vily s využitím dostupnej dodávky hotového kameňa. Zdá sa, že samotný kostol bol pútnickým centrom založeným na uctievaní troch hrobiek nachádzajúcich sa vo východnej apside a je možné, že malá kaplnka a priľahlá kúpelňa boli určené na využitie bohatým návštevníkom. Je pravdepodobne najstarším takýmto pútnickým centrom objaveným v tejto oblasti - bola tu nájdená minca vandalského kráľa Thrasamunda z roku 493 nl; ale zostala v prevádzke dlho. Bola to napokon obeť nepokojov, keď Slovania prešli cez Balkán, alebo iba hospodársky pokles, ktorý je taký jasný pri vykopávkach paláca?
Musíte vidieť najmä tieto pamiatky
Archeologické nálezisko Butrint je obrovské a štruktúry starodávnych nálezísk svedčia o rôznych dobách, takže vám odporúčame, aby ste si našli čas na návštevu. Nechajte si najmenej dve hodiny na najvýznamnejšie pamiatky a ešte viac, ak si chcete náležite vychutnať výhľady a pozrite sa aj na menšie pamiatky, medzi ktoré patria rímske vily, starogrécke brány a benátske veže. Ak máte málo času, tu je päť najlepších miest, ktoré by ste si mali určite navštíviť.
1. Staroveké divadlo
Tieňovaný chodník, ktorý vedie od stánku s lístkami do centra mesta, privádza návštevníkov priamo k jednej z jej najpôsobivejších pamiatok. Postavené v treťom storočí pred naším letopočtom proti svahu kopca Akropola, mohlo úžasne zachované helénistické (a neskôr rímske) divadlo pojať tisíce divákov na jeho kamenných sedadlách. Stále sa tak deje, keďže každý rok v júli sa v jeho pódiu usporadúvajú niektoré predstavenia letného festivalu Butrint.
Vedľa divadla sa nachádzajú stopy svätyne venovanej Asclepiovi, gréckemu bohu medicíny. Toto je bežný pohľad na celé Stredozemie, pretože obete boha medicíny často financovali výstavbu divadiel.
2. Rímske fórum
Jediné rímske fórum, ktoré sa nachádza v Epiruse (dôležitej rímskej provincii a regióne, ktorý je teraz zdieľaný medzi Gréckom a Albánskom), pochádza z čias cisára Augusta (27 pnl - 14 nl). Fóra boli miestom, kam ste šli, keď ste chceli kúpiť alebo predať veci, zúčastniť sa na aktuálnom politickom rozhovore, stretávať sa s ľuďmi, zúčastňovať sa hier s gladiátormi alebo sa vykúpať (ak ste neboli dosť bohatí na to, aby ste vlastnili súkromné kúpacie zariadenie). Verejný kúpeľný dom, ktorý je stále k dispozícii na Butrintskom fóre, bol dokonca vybavený podlahovým kúrením.
3. Krstiteľnica
Po rozdelení Rímskej ríše na východ a na západ urobili Byzantínci Butrint dôležitým kresťanským centrom. Krstiteľnica, ktorá prežila dodnes, bola rímska stavba, ktorá sa neskôr znovu používala na cirkevné účely. Vyznačuje sa úžasnou mozaikovou podlahou, vystavením zvierat a úžasným geometrickým vzorom, ktorý je teraz smutne zakrytý ochrannou vrstvou piesku a každý rok je odkrytý iba na niekoľko dní.
4. Bazilika
Ak sa nebudete dívať na krstiteľnicu, vedzte, že na kresťanskej bazilike je ešte trochu viac pôsobivá mozaika o niečo ďalej. A túto môžete voľne vidieť. Bazilika sama o sebe je krásna, celá vyrobená z kameňa, s loďou definovanou dvoma radmi oblúkov. Bazilika je najviac impozantnou stavbou z tohto obdobia, ktoré sa doteraz v Butrinte našli.
5. Múzeum
Výstup do kopca cez silne zalesnené chodníky vás privedie na benátsky hrad zo 14. storočia, v ktorom sa nachádza malé, ale fascinujúce múzeum Butrint. Medzi najvýznamnejšie exponáty patria sochy rímskych bohov a cisárov nájdených v divadle a inde v starovekom meste, ako aj nápisy zaznamenávajúce manumisiu, oslobodenie otrokov na počesť Asclepia. V týchto nápisoch je obzvlášť zaujímavá úloha žien v starobylej Butrintskej spoločnosti, ktorá sa výrazne odlišovala od zvyšku klasického sveta; mohli nielen rozhodnúť o prepustení otrokov, ale mali nárok aj na majetok mŕtvych manželov namiesto toho, aby sa previedol na najstarších synov.
Ako sa tam dostať
Je ľahké sa dostať do Butrintu aj z gréckeho ostrova Korfu. Len za dve hodiny trajektom alebo 50 minút hydroplánom sa dostanete do mesta Sarandë, odkiaľ vás autobusy dopravia do Butrintu každú hodinu a za menej ako 30 minút. Nastúpte na autobusovú linku Sarandë - Butrint, ktorá odchádza z námestia Matky Terezy v centre mesta Saranda. Autobusový lístok stojí 100 LEK.
Odporúčam jednu z nasledujúcich možností:
Kliknite sem pre letenky, ubytovanie a miestne výlety
Samostatné letenky nájdete tu
Pokiaľ máte záujem detailne spoznanať Albánsko, zvoľte poznávací alebo pobytový zájazd so slovensky hovoriacim sprievodcom, zájazdy autobusom a aj letecky nájdete tu. V prípade pobytového zájazdu si na mieste u delegáta môžete dokúpiť fakultatívne výlety.