Hrad Lichtenstein sa nachádza na okraji Švábskych Álp v nemeckom štáte Bádensko-Württembersko. Tento gotický hrad je posadený na krásnom exponovanom útese s výhľadom na zalesnené údolie, z ktorého je možné vidieť aj južnú časť mesta Lichtenstein.
Hrad Lichtenstein je často považovaný za jeden z najkrajších hradov v Nemecku. Počas jari a leta je okolitá krajina veľmi zelená a svieža, na jeseň je však vždy najlepší pohľad na hrad Lichtenstein.
Okolité kopce a doliny, plné stromov, sa menia na nádhernú oranžovú a žltú scenériu, keď sa listy zfarbia jesennými farbami. Aj v zime je v horách zachovaná určitá elegancia, aj keď medzi zasneženými kopcami je hrad zatvorený.
Zámok Lichtenstein, ktorý si ľudia často mýlia s malým európskym národom Lichtenštajnska, sa nachádza v Nemecku s výhľadom na dedinu Honau.
„Hrad“ je v skutočnosti poľovnícka chata postavená na zrúcaninách bývalého hradu a súčasná stavba bola dokončená v roku 1842. Bol postavený v pseudo-stredovekom štýle, ktorý bol v 19. storočí veľmi populárny.
V románe Lichtenštajnsko autor Wilhelm Hauff opísal stredoveký život v pôvodnom hrade tak živo, že sa miestny vládca Wilhelm Graf von Württemberg inšpiroval skutočným postavením fiktívneho hradu. Zrúcaniny pôvodného hradu, postaveného v roku 1100, sa nachádzajú hneď za hradbami existujúceho hradu.
Najvýraznejšou črtou hradu je to, že vonkajšia stena je postavená na okraji útesu, čo môže byť veľmi zastrašujúce pre každého, kto má strach z výšok!
Počas druhej svetovej vojny vystrelil americký tank prechádzajúci údolím muníciu, ktorá priamo zasiahla hlavnú vežu. Našťastie munícia nedokázala explodovať, čo zachránilo pôsobivú budovu pred zničením. Diera v omietke, kde bol hrad zasiahnutý, však zostáva dodnes.
Začiatkom 12. storočia páni Lichtenštajnska - vznešená rodina - vlastnili väčšinu pôdy a riadili dôležité zdroje v regióne. Ich rodové sídlo bolo malou pevnosťou, ktorá bola postavená na vyvýšenine nad prameňom rieky Echaz, priamo nad súčasným hradom. Táto časť je dnes známa ako starý Lichtenstein.
Nanešťastie pre nich bola ich pevnosť pod neustálym útokom občanov slobodného cisárskeho mesta Reutlingen (povesti hovoria, že páni neboli priateľskí k ľuďom, ktorí žili v neďalekom meste). Starý hrad bol zničený dvakrát, raz počas občianskej vojny v roku 1311 a potom znovu v roku 1377.
Po druhom obliehaní sa páni z Lichtenštajnska rozhodli postaviť novú a lepšie vybavenú pevnosť, ktorá by odolala početným útokom. Namiesto použitia zrúcaniny starého hradu ako základu bola nová Lichtenštajnská pevnosť postavená asi 500 metrov od starého hradu. Nový hrad bol dokončený v roku 1390 a bol jedným z najpôsobivejších opevnení neskorého stredoveku. Nová pevnosť, ktorá zahŕňala moderné vojenské prvky, ako sú skoré kasemáty, bola prakticky nedobytná a vydržala každý jeden útok. V roku 1567 však hrad stratil štatút vojvodského sídla, v dôsledku čoho začal upadať. V roku 1687 zomrel posledný člen rodiny Lichtensteinovcov počas vojny s Osmanmi a hrad prevzala tirolská línia Habsburgovcov. Vo Veľkej sieni hradu je stále erb rodiny Lichtensteinovcov - pár zlatých anjelských krídel na modrom pozadí.
V priebehu nasledujúceho storočia hrad naďalej upadal, až sa nakoniec dostal do vlastníctva kráľa Fridricha I. z Württemberska. V roku 1802 sa rozhodol demontovať celú stavbu a nahradiť ju poľovníckou chatou.
Koncom 18. storočia vzniklo v Európe významné kultúrne hnutie a vo väčšine oblastí bolo na vrchole v prvej polovici 19. storočia. Toto hnutie je známe ako romantizmus a bolo najsilnejšie stelesnené v umení, hudbe a literatúre. Jedným z hlavných dôrazov romantizmu bolo oslávenie minulosti nostalgickou túžbou po stredoveku. S romantizmom sa stredoveké cnosti, ako je rytierstvo, stali čoraz obľúbenejšie a stredoveká architektúra, predovšetkým gotický štýl bol veľmi obľúbený.
V roku 1826 nemecký básnik a spisovateľ Wilhelm Hauff publikoval svoj historický román Lichtenstein. Román sa odohráva v okolí Württemberska a hlavnú úlohu tu zohráva Lichtenštajnský hrad. Kniha bola obrovským úspechom. Gróf Wilhelm von Urach, ktorý bol bratrancom kráľa Wilhelma z Württemberska, bol knihou natoľko inšpirovaný, že sa rozhodol postaviť svoj vlastný stredoveký rytiersky hrad. Gróf Wilhelm sa veľmi zaujímal o stredovekú históriu a architektúru a bol veľkým milovníkom umenia, ale tiež mal zbierku stredovekého umenia, zbraní a brnení.
Kúpil panstvo od svojho bratranca - v tom čase sa už stará poľovnícka chata rýchlo rozpadala - a po odmietnutí niekoľkých plánov projektu konečne prijal architekta Carla Alexandra Heideloffa. Celú rekonštrukciu výrazne ovplyvnil gróf Wilhelm, ktorý bol podľa súčasných správ srdcom a dušou celého procesu.
Stavba využíla starodávne základy hradu z roku 1390. Komplex dotváralo nádvorie a niekoľko priľahlých budov a zariadení. V roku 1857 boli k stavbe pripojené barbakány a vonkajší nosník.
Gróf Wilhelm zariadil izby samotného hradu. Hrad vyzdobil norimberský maliar, ktorý bol zodpovedný za vnútorné i vonkajšie ozdoby. Romantický novogotický hrad bol slávnostne otvorený v roku 1842 za prítomnosti kráľa. V roku 1869 sa stal oficiálnym bydliskom vojvodov.
Po revolúcii v roku 1848 sa gróf Wilhelm stal prvým vojvodom Uráchovským. Rozhodol sa vylepšiť obranu hradu, a tak začal stavať kamufláže (druh obrannej štruktúry v opevnení) v štýle cisárskej pevnosti Ulm (v tom čase najväčšej pevnosti v Nemecku). Príkop pozdĺž pevnosti bol tiež skonštruovaný tak, aby odradil útoky. Neskôr boli do bašt na stenách umiestnené kanóny.
V roku 1901 boli dokončené posledné dve budovy súčasnej stavby (Dukalský palác a dom starého kováča). V roku 1911 bola k hradu navrhnutá lanovka. Projekt však nebol nikdy dokončený, pretože sa verilo, že to zničí krásu komplexu.
Po roku 1980 bol hrad obnovený do dnešnej podoby. Veža a vonkajšie steny boli obnovené v roku 1980, nasledovalo druhé poschodie spolu s ďalšími cennými historickými objektmi. Horné poschodia a strecha boli obnovené v roku 2002. Na obnove hradu sa podieľali miestne neziskové organizácie ako Nadácia Wüstenrot a Komunitný fond na ochranu hradu Lichtenstein.
Dnes je hrad stále vo vlastníctve vojvodov. Hrad Lichtenstein je jedným z najkrajších hradov v Nemecku. Vďaka gotickému vzhľadu a jeho pozoruhodnému umiestneniu - posadenom na exponovanom útese, s vonkajšou stenou postavenou priamo na okraji útesu - sa z neho stáva dokonalý rozprávkový hrad.
Hrad Lichtenstein Adresa: Schloß Lichtenstein 1, 72805 Lichtenstein, Nemecko
Čas jazdy na hrad Lichtenstein:
Stuttgart: 50 minút
Heidelburg: 1 hodina 45 minút
Norimberg: 2 h 45 min
Frankfurt 3 h 2 min
PARKOVANIE: K dispozícii je platené parkovisko za cenu 2 eur
TURISTICKÝ VÝLET: Jedinou cestou do hradu je prehliadka hradu, ktorá stojí 8 eur na osobu. Sprievodca bude na prehliadke hovoriť po nemecky, ale je k dispozícii brožúra venujúca sa prehliadke v angličtine.
Nádvorie hradu je otvorené na prehliadku za 2 eurá počas otváracích hodín a ponúka skvelé výhľady a na stene môžete vidieť ukážky strelných zbraní. Vzhľadom k tomu, že hrad slúži ako stredoveké múzeum s kompletne vybavenou zbrojnicou a brneniami, je obľúbeným miestom mladých ľudí.
Hrad je otvorený každý deň od 9:00 do 17:30 od apríla do októbra. Vo februári, marci a novembri je hrad zatvorený počas týždňa a v sobotu a nedeľu otvorený od 10:00 do 16:00.
Otváracie hodiny:
Apríl - október: pondelok - nedeľa 9:00 - 17:30
Február, marec, november: sobota a nedeľa, len 10:00 - 16:00
December a január: zatvorené
Jediný spôsob, ako sa dostať dovnútra hradu, je prehliadka so sprievodcom hradu. Prehliadka trvá 30 minút a vedie vás cez prvé a druhé poschodie.
Na prvom poschodí sa zastavíte v zbrojnici lemovanej brneniami a závesnými zbraňami. Potom prehliadka pokračuje do kaplnky. Na poschodí sú dve miestnosti, do ktorých vstupujete, lemované stredovekým nábytkom a erbmi, ktoré vás vedú do rytierskej sály. V rytierskej sále sa nachádza maľba gotického štýlu na strope a ďalší vystavený stredoveký nábytok a umenie. Prehliadka končí schodiskom, na ktorom je vystavený slávny obraz „Archer of Lichtenstein“ od Schutze vom Lichtenstein.
Poznávacie zájazdy do Nemecka so sprievodcom nájdete tu
Kliknite sem pre letenky, ubytovanie a miestne výlety
Samostatné letenky nájdete tu
Samostatné ubytovanie nájdete tu