Yonaguni pamätník, prírodná formácia alebo japonská Atlantída?
YONAGUNI-JIMA KAITEI CHIKEI, preložené ako „podmorská topografia ostrova Yonaguni“, je podvodné tajomstvo pri pobreží ostrovov Ryukyu v Japonsku. Masívna formácia podmorských hornín, predpokladá sa, že existovala už viac ako 10 000 rokov, ale či je táto formácia človekom vytvorená, úplne prírodná alebo či bola zmenená ľudskými rukami, je stále predmetom diskusie.
Pamätník prvýkrát objavil v roku 1986 potápač, ktorý hľadal dobré miesto na pozorovanie žralokov. Po jeho objavení, Masaaki Kimura, morský geológ na univerzite v Ryukyu, skúmal pomník takmer dve desaťročia. Kimura zostáva presvedčený, že miesto bolo vyrezané pred tisíckami rokov, keď bola zemná hmota nad vodou.
Podľa Kimury Yonaguniho početné pravouhlé uhly, strategicky umiestnené diery a estetické trojuholníky sú znakmi ľudskej ruky. Tvrdí tiež, že na pamätníku existujú rytiny, pripomínajúce skript Kaida. Verí, že v rámci štruktúry je možné identifikovať pyramídu, hrady, cesty, pamiatky a štadión - čo je pre neho dôkazom toho, že pamätník je pozostatkom strateného kontinentu Mu, japonského ekvivalentu s Atlantídou.
Yonaguni sa skladá z pieskovca a bahna, ktoré siahajú 20 miliónov rokov. Ak bol pamätník vyrezávaný ľudskými rukami, bolo to počas poslednej doby ľadovej (asi pred 10 000 rokmi), keď bol Yonaguni súčasťou pozemného mosta, ktorý spájal lokalitu s Taiwanom. Agentúra japonskej vlády pre kultúrne záležitosti a vláda Okinawskej prefektúry popierajú Yonaguni ako historické kultúrne miesto.
Za 40 rokov od objavu sa pamätník Yonaguni stal centrom medzinárodnej diskusie. Námorný geológ Prof. Masaaki Kimura z Univerzity v Ryukyu strávil viac ako desať rokov vedeckým výskumom v jeho okolí. Jeho závery: Pamätník je centrum postavené na zemi starou civilizáciou pravdepodobne na samom konci posledného obdobia ľadu asi pred 10 000 rokmi. Neskôr, keď sa globálna klíma oteplila, roztopený ľad spôsobil vzostup morí, ktoré pokrývali pamätník.
Jaskynné stalagmity, ktoré sa môžu tvoriť iba na súši, sa našli na morskom dne Ryukyu v hĺbkach rovnakých alebo vyšších ako základňa pamätníka. Toto potvrdzuje hodnotenie Kimury, že pamätník by bol na suchej zemi asi pred 10 000 rokmi. Niektorí vedci sa však domnievajú, že celá štruktúra nie je vytvorená vôbec človekom, ale iba výsledkom prírodných síl.
Keby bol Yonaguni pamätník, podobne ako Machu Picchu alebo egyptské pyramídy, postavený z kamenných blokov, ktoré boli vyrezané a úhľadne namontované na mieste, nedochádza k žiadnym sporom okolo jeho pôvodu. Problém je však v tom, že sa zdá, že všetky úhľadné schody a terasy boli vyrezané priamo zo samotného podložia. Oponenti umelej teórie poukazujú na to, že jemný pieskovec má tendenciu sa rozdeľovať pozdĺž rovinných lomových rovín a že silné prúdy pri pobreží ostrova Yonagunijima mohli pomník vytesať po tom, ako sa skaly zaplavili pod vlnami.
Archeológia a antropológia majú tiež svoje slovo v diskusii. Úžasný genografický projekt National Geographic, ktorý využíva genetické mutácie v chromozómoch Y a mitochondriálnej DNA na sledovanie pohybu novodobých ľudí po celom svete, identifikoval jedinečný marker genetickej mutácie s názvom M-174. Táto Y-chromozómová mutácia je jednou z najstarších. Ľudia (Haplogroup-D), ktorí ho nosia, putovali zo severnej Afriky pozdĺž pobrežia južnej a juhovýchodnej Ázie, potom po ostrovy Ryukyu do Japonska. Dokonca aj dnes mnoho japonských mužov stále nosí túto mutáciu.
Kostrové pozostatky týchto skorých migrantov už boli objavené na ostrovoch Ryukyu. Najstarší z nich je datovaný pred 32 000 rokmi. Časový rámec pred 10 000 rokmi teda nepredstavuje žiadny problém, pokiaľ ide o prítomnosť ľudí na ostrovoch Ryukyu.
Problémom však je, že monumentálna architektúra je zvyčajne spojená iba s ekonomikami založenými na intenzívnom poľnohospodárstve. V Japonsku je teraz dokázané, že kosenie a spaľovanie na suchom poli je minimálne také staré ako stredné obdobie Jomonu (približne 10 000 pred Kristom - približne 300 pred Kristom), približne pred 6 000 rokmi, a osídlené dediny v južnom Kjúšú boli datované pred 9 000 rokmi.
Toto poľnohospodárstvo Jomon sa stále považuje za maloobjemové a je iba doplnkom k hlavnému hospodárstvu v oblasti poľovníctva, rybolovu a zhromažďovania. Intenzívne pestovanie ryže v zavlažovaných poliach sa zaviedlo až do posledných rokov Jomono obdobia a na začiatku obdobia Yayoi (cca 300 pnl.-ca 300 nl), nie pred viac ako 3 000 rokmi.
Napriek tomu mnoho štruktúr spojených s pamätníkom Yonaguni - dva obrovské monolity stojace na okraji bok po boku; cesta na základni; okrúhle otvory, ktoré môžu obsahovať drevené stĺpy; blízka skala vytesaná do toho, čo sa z niektorých uhlov podobá ľudskej tvári, sa uvádza ako dôkaz ľudskej ruky pri výrobe. Okrem toho boli vyrezané skaly v blízkosti pamätníka líniami, ktoré pripomínajú primitívne obrazové písmo, a z oblasti sa získali niektoré ľudské kamenné nástroje.
Celkovo sa zdá, že všetky tieto dôkazy sú prevažne v prospech starovekej teórie podmorského paláca. Graham Hancock, známy bádateľ a autor bestsellerov, je presvedčený, že sofistikovaná civilizácia existovala pred viac ako 10 000 rokmi, ale že jej pamiatky a mestá boli zaplavené stúpajúcimi morami.
Kritici však poukazujú na to, že každý predpokladaný dôkaz, ktorý sa vezme jeden po druhom, zostáva nepriamy a podlieha pochybnostiam alebo aspoň bližšiemu preskúmaniu. Doteraz nebol nájdený žiadny absolútne nevyvrátiteľný dôkaz ľudskej práce, ako sú kamenné bloky alebo pohrebisko.
Pamätník Yonaguni je nádherne prekrásna podmorská krajina a ostrov Yonagunijima je skvelým miestom pre potápanie a ekoturistiku. Pokiaľ ide o pôvod pamätníka, moja jediná rada je ísť a pozrieť sa a potom sa rozhodnúť!
Yonaguni Jima je ostrov ležiaci neďaleko južného cípu japonského súostrovia Ryukyu, vzdialeného asi 120 kilometrov od východného pobrežia Taiwanu. Táto časť je medzi potápačmi veľmi populárna. Yonaguni-jima Kaitei Chikei je pomerne blízko pri pobreží a vyžaduje prieskum 9 až 52 stôp, aby preskúmal dno štruktúry. Potápači by mali pamätať na to, že miesto je niekedy vystavené silným prúdom.
Poznávacie zájazdy do Japonska nájdete tu.
Kliknite sem pre letenky, ubytovanie a miestne výlety
Samostatné letenky nájdete tu
Samostatné ubytovanie nájdete tu