• HOME
    • DÚC
  • Prírodné atrakcie
  • Nezvyčajné múzeá
  • Zaujímavé stavby
  • Mystické / spirituálne
  • Zdravie a krása
  • Zaujímavé miesta
  • Turistické atrakcie
  • Destinácie
  • Slovensko

 

Egyptská hlinka

 

Galena - farba na oči (v arabčine sa nazývala kohl v arabčine od akkádskeho názvu pre kozmetiku) sa v starovekom Egypte hojne používala.
Kohl - hlinka bola populárnou kozmetikou v civilizáciách na celom svete od praveku, ale jej spojenie so starým Egyptom je najznámejšie. Všetci poznáme legendárny makeup očí Egypťanov. Vďaka Kleopatre stále inšpiruje kostýmy a vzhľad make-upu. Hoci Gréci a Rimania tiež používali kohl ako očné linky, jeho použitie v Egypte bolo oveľa viac než len kozmetické. Egypťania, z ktorých ho používali muži aj ženy zo všetkých spoločenských vrstiev, verili, že kohl má tiež dôležité liečivé, magické a náboženské vlastnosti.

Kozmetické použitie
V očiach Grékov a Rimanov patrila nadmerná ozdoba iba prostitútkam a uprednostňovali prirodzenejší make-up, pomocou hlinky sa jemne zarovnávali oči a predlžuje čelo. Egypťania však zdieľali iný názor a každý deň si rozmaznávali hlinku okolo očí. Aj keď nebola Egypťankou, Kleopatra pravdepodobne nasledovala starodávne tradície, ktoré nosili krásne prepracované očné pohľady, možno podobné našim moderným obnoveniam.

Vždy ma fascinovalo, ako staré egyptské kráľovné používali svoj makeup, najmä spôsob, akým urobili svoj dramatický očný make-up. Je úplne zrejmé, že starí Egypťania sa svojim vzhľadom pýšili a hlinka bola jednou z vecí, ktoré používali na to, aby sa uistili, že vyzerajú perfektne. 

Už v roku 4 000 pnl hlinku tradične nosili egyptské kráľovné, rovnako ako vznešené ženy aj muži. Vtedy niektoré ženy skutočne používali hlinku aj na oči novorodencov. Ale už ste niekedy premýšľali o skutočných dôvodoch tohto nadmerného používania? Bolo to len na vylepšenie ich vzhľadu? Určite nie.

Zdá sa, že starí Egypťania brali kliatbu „zlého oka“ príliš vážne. Okrem slávnych povier, o ktorých všetci vieme, ako sú tyrkysové modré kamene, Oko Horusa atď., sa verilo, že oči bez make-upu sú citlivé na kliatbu zlého oka. V dôsledku toho obe pohlavia nosili hlinku na svojich horných a spodných viečkach, aby odvrátili zlých duchov a chránili ich duše.

Nie je to len z dôvodu kliatby, pretože starí Egypťania zvykli trpieť mnohými zdravotnými problémami, ako sú napríklad infekcie očí v dôsledku púštneho prachu, baktérií z Nílu a hmyzu. Zahŕňali bylinné prírodné zložky do výroby hlinky na vyliečenie týchto očných infekcií a zlepšenie ich zraku. Okrem toho sa
k ochrane očí pred intenzívnym slnečným žiarením pridal oxid zinočnatý, ktorý je silným prírodným prostriedkom proti slnečnému žiareniu / mimochodom, sa stále pridáva do krémov na opaľovanie /.

Vďaka egyptskému vplyvu používanie hlinky neustále rástlo, kým nedosiahlo babylonskú, grécku a rímsku kultúru. Po páde Rímskej ríše sa rozšírila na zvyšok európskeho kontinentu, kde bola zneužitá a považovaná iba za kozmetiku.

Hlinka je čierna prášková látka vyrobená z galény, rudy, ktorá je zdrojom minerálneho olova. Galénska ruda sa našla pri rieke Níl v meste Asuán, v dnešnom juhovýchodnom Egypte a na brehoch Červeného mora. Egyptskí panovníci poslali výpravy, aby priniesli rudu, ktorá bola namletá na tmavý prášok a bola použitá na vytvorenie silných tmavých čiar okolo očí. Kozmetika bola dôležitou súčasťou staroegyptského kroja a bohatí aj chudobní používali hlinku na zatmenie očí. Hlinka používaná chudobnejšími pracovníkmi bola držaná v paličkách, zatiaľ čo bohatí držali svoju hlinku v ozdobených škatuliach vyrobených z drahých materiálov a často vyrezávaných v krásnych tvaroch. Z škatule sa odobralo malé množstvo prášku a zmiešalo sa so živočíšnymi tukmi, aby sa uľahčilo maľovanie na tvár, tí chudobnejší ho často miešali s vodou alebo mliekom.

Kohl mal tiež náboženský účel. Starí Egypťania používali veľké kresby oka na symbolizáciu oka boha Horusa - egyptského boha uzdravenia - a verili, že tieto kresby ich budú chrániť. Mnoho historikov si myslí, že Egypťania verili, že načrtnutie ich vlastných očí im pomôže zabezpečiť si ochranu bohov. Kohl sa stal populárnou kozmetikou opäť v 20. rokoch 20. storočia, keď v Spojených štátoch a Európe prišiel do módy egyptský vzhľad a v mnohých východných krajinách sa stále používa ako očné linky.

Hlinka na báze olova, ktorá bola nevedomky jedovatá pre starých Egypťanov, ale mala aj antimikrobiálne vlastnosti. Navyše tu bol čarovný aspekt vzývania bohov Horusa a Ra s použitím čierneho make-upu a ďalších ochranných vlastností. Tento jav hustého čierneho make-upu je však známy po celom svete a ľudia ho stále používajú v severnej Afrike a strednej Ázii.

Niektoré zložky hlinky boli pomerne zriedkavé a drahé. Hlavnou zložkou bol galén alebo sulfid olova, kovový minerál. Obsahovala tiež striebro a zlato, koraly a látky známe dnes predovšetkým ako kadidlo, obsahovala tiež liečivé byliny neem, šafran a fenikel.
Dôkazy o jej použití boli objavené na miestach starovekých civilizácií v severnej Afrike, strednej Ázii, Stredomorí a východnej Ázii. Je to neuveriteľne starý produkt, ktorý tu bol prítomný od doby bronzovej (3500 - 1100 pred n.l.) A jej použitie sa spomínalo už v Starom zákone, s dvoma narážkami v Knihe kráľov II. 9:30 a Ezechiela 23:40 : „maľované oči“. 

Arabi a ľudia v modernom Egypte to stále nazývajú kohl, zatiaľ čo starí Rimania a Gréci to nazývali kollurion a moderný Indo-Pakistanci ho nazývajú surma.

Tento kozmetický produkt bol jedovatý
52 vzoriek starovekej hlinky bolo podrobenej skúmaniu a našli sa štyri typy olova, vrátane galény a laurionitu. V Egypte sa laurionit ani iný chlorid olovnatý, fosgenit, prirodzene nevyskytujú. To znamená, že boli dovezené na výrobu oxidu olova a kohlu. V staroveku nebolo olovo známe ako jed. Ale aj keď bolo prítomné v hlinke, make-up poskytol antibakteriálnu ochranu a tiež mohol mať vplyv na znížený katarakt, slepotu a zjazvenie očí aktiváciou imunitnej reakcie a usmrtením zlých baktérií, aby sa zabránilo infekciám.

 

V dnešnej egyptskej hlinke už olovo nenájdete, ale to neznamená, že sa musíte pomaľovať ako Kleopatra, aj v tomto prípade platí, že menej je niekedy viac.

Každá druhá žena si ako suvenír z Egypta dovezie práve hlinku a my to len chválime, veď byť pekná ešte nie je hriech a je ozaj lepší a užitočnejší suvenír ako magnetka na chladničku, prípadne v extrémnom prípade krádež koralu.

Ak ešte nemáte dostatočné zásoby egyptskej hlinky, tak šup - šup do Egypta, dovolenky s najlepšou cenou nájdete tu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


300x250

 




Kontakt:

  Rivatour s.r.o.

 Š. Moyzesa 8 
 971 01 Prievidza 

phone  Tel: +421 918 589 838, 
+421 905 756 528

email  Email: rivatouroffice@gmal.com

www.rivatour.sk

 

 


 

 

300*600
 

 


Copyright © 2020 superlet.sk, All rights reserved

vytvorené systémom ClickEshop.sk