Čo je také zvláštne na gréckom horskom čaji (tsai tou vounou)? Je to jeho sviežosť a vlastnosti; môžete sa cítiť, akoby ste práve chodili po gréckych horách.
Sideritis známy tiež ako pastiersky čaj a horský čaj je rod kvitnúcich rastlín, ktoré sú všeobecne známe pre použitie v rastlinnej medicíne ako aj v bylinkovom čaji. Tento špeciálny čaj je historicky známy ako „pastiersky čaj“, pretože grécki pastieri z rastlín pripravovali uvarený čaj.
Tento čaj sa skladá z vybraných ručne vyberaných sušených kvetov, listov a stoniek pôvodnej rastliny Sideritis, ktorá divoko rastie v horských oblastiach Grécka. Špecifická rastlina sa nachádza na skalnatých svahoch vo veľmi vysokých nadmorských výškach (viac ako 1000 metrov). Podľa vedcov zahŕňa rod Sideritis viac ako 150 dostupných druhov. Nesmie sa zamieňať s bežným čajom bohatým na polyfenoly, kofeín. Vďaka svojmu trieslovému profilu; tento skromný čaj má sladkú, kvetinovú a zemitú príchuť.
Tieto rastliny sú veľmi populárne v Macedónsku, Albánsku, Bulharsku a Grécku, ako aj v celom východnom Stredomorí ako bylinné čajové osvieženie. Tieto byliny sa často používajú na prípravu čajov na liečenie bežného prechladnutia, na zmiernenie preťaženia dutín, bolesti, bolesti a vírusy vrátane chrípky. Ich použitie ako liečiva je založené na protizápalových a antioxidačných vlastnostiach, antimikrobiálnych účinkoch a možnej imunitnej stimulačnej aktivite.
Grécky horský čaj alebo Sideritis je tiež známy ako „pastiersky čaj“ a „železná sladina“. Sideritis sa prekladá ako „ten, kto je vyrobený alebo má železo“. Mytológia hovorí, že sa používa na liečenie rán spôsobených železom v bitkách. Podľa gréckej mytológie bol tento čaj nápojom Titanov a grécke babičky stále naliehajú na svoje vnúčatá, aby pili aspoň šálku denne, aby boli rovnako silné ako Titani.
Tento horský čaj sa vyrába eticky a udržateľne bez použitia chemikálií alebo pesticídov. Rastliny sa zbierajú ručne skoro ráno, keď je chladno; sušia sa zavesené vo zväzkoch v dobre vetraných stodolách; a sú tiež ručne zabalené, aby sa zabezpečilo, že dorazia v pôvodnom stave.
Dokonca aj v staroveku grécky filozof Hippokrates, otec modernej medicíny, chválil Sideritis za prínos pre imunitný a dýchací systém. Moderné štúdie preukázali, že má antioxidačné vlastnosti podobné vlastnostiam zeleného čaju / je 10x silnejší antioxidant ako zelený čaj, ako aj antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti. Iné štúdie preukázali kardiovaskulárne a črevné prínosy, ktoré pomáhajú znižovať krvný tlak a znižujú zápal.
Starogrécky biológ Theophrastus (372 - 287 pred Kr.), ktorý je považovaný za otca botaniky, napísal, že Sideritis bol pomenovaný kvôli svojmu pôsobeniu na hojenie rán od kovových predmetov.
Starí Gréci tak nielen verili, že sa jedná o osvieženie a liek na zimné choroby, ale aj o liek na oveľa závažnejšie zdravotné problémy, ako sú napríklad zranenia.
V modernej dobe sú prospešné vlastnosti gréckeho horského čaju známe už desaťročia vedeckými štúdiami po celom svete.
Existuje dokonca nedávna nemecká štúdia, ktorá naznačuje, že grécky horský čaj môže byť dokonca silným priateľom v našom boji proti Alzheimerovej chorobe, ktorá vedie k degenerácii mozgových buniek, vďaka svojim energeticky posilňujúcim vlastnostiam, ktoré udržujú mozog aktívny.
V tejto súvislosti je potrebné uviesť, že pojem „grécky horský čaj“ v skutočnosti neznamená, že táto odroda je výlučne grécka.
Odroda Sideritis sa nachádza vo väčšine stredomorských regiónov, od Pyrenejského polostrova až po ázijské pobrežie Stredozemného mora.
Jeho spotreba je však veľmi populárna v južných častiach Balkánskeho polostrova a v Turecku.
Počas zimy tradične Gréci dávajú prednosť horskému čaju. Používa sa hlavne ako liek a má priaznivý účinok na prechladnutia a infekcie horných dýchacích ciest. Mnohí ho tiež pijú na poruchy trávenia a gastrointestinálne poruchy. Grécky horský čaj pôsobí ako stimulátor nervového systému, ale existujú stopy teobromínu, diuretika, ktoré pôsobia na dýchací systém. Jeho čerstvé listy sú tiež dosť bohaté na vitamín C.
Na Kréte je bežný názov horského čaju malotira a takmer každá grécka oblasť má svoj názov, napríklad čaj Olympos a čaj Parnassos, ktorý odráža názov hory, na ktorej rastie. Najbežnejším anglickým názvom je Shepherd's Tea, pretože grécki pastieri používajú rastliny na prípravu vareného čaju, zatiaľ čo ich stáda sú vysoko v kopcoch.
Čaj obsahuje vysoké hladiny antioxidantov a veľké množstvo éterických olejov, flavonoidov, sterolov a ďalších fytonutrientov.
Čaj je balený ako sypaný čaj, nie ako čajové vrecká.
Kde nájdete grécky horský čaj
V Grécku sa čaj predáva v obchodoch s potravinami, lekárňach a obchodoch s bylinkami a korením, alebo ho možno zbierať čerstvý a sušiť doma. Mimo Grécka sa v špecializovaných obchodoch predáva ako „grécky horský čaj“ alebo „grécky horský pastiersky čaj“. Nájdete ho online.
Horský čaj je v Grécku nesmierne populárny a varí sa najčastejšie v zime, keď sa znižuje fyzická aktivita a na prechladnutie a bolesti. Hovorí sa, že má pozitívny vplyv na takmer všetko, čo vás trápi, ale väčšinou sa používa na boj proti prechladnutiu, dýchacím problémom, tráveniu a miernej úzkosti. Hovorí sa, že posilňuje imunitný systém a je cenený pre svoje antioxidanty, ako protizápalové látky a na zníženie horúčky.
Pozn.: Ja si ho z Grécka nosím doslova na tašky lebo naozaj skvelý a účinný. V obchodoch ho predávajú aj v okrasných baleniach, preto zvážte nákup tohto čaju namiesto kadejakých plastových suvenírov alebo magnetiek, takto budete šetriť nielen životné prostredie, ale urobíte niečo pre svoje zdravie, prípadne zdravie vašej rodiny.