• HOME
    • DÚC
  • Prírodné atrakcie
  • Nezvyčajné múzeá
  • Zaujímavé stavby
  • Mystické / spirituálne
  • Zdravie a krása
  • Zaujímavé miesta
  • Turistické atrakcie
  • Destinácie
  • Slovensko

 

Je opaľovanie bezpečné? Všetko, čo potrebujete vedieť.

 

Slnko je mocná sila, prostredníctvom ktorej existuje život na Zemi. Podľa štúdií fyziológov je to to, vďaka čomu sa ľudia na jar a v lete cítia lepšie, starajú sa o svoj vzhľad. Ženy vytiahnu zo šatníka vzdušné letné šaty, šortky a topy. Nohy a ruky oslobodené od zimných kabátov zbelejú v uliciach a človeku v blúdi po hlave - je čas sa opáliť!

Čo sa deje v tele pri vystavení slnku?
Čo môže mať slnko spoločné s našou náladou a pocitmi? No veľa. Slnečné lúče ovplyvňujú množstvo hormónov, ktoré vaše telo produkuje. Jedným z nich je melatonín syntetizovaný v noci, ktorý reguluje cirkadiánne cykly vrátane cyklu spánku-bdenia. Druhým je serotonín - hormón šťastia - tvorený počas vystavenia slnečnému žiareniu. Sezónne skrátenie alebo predĺženie dňa mení rovnováhu medzi melatonínom a serotonínom a ovplyvňuje zmeny nálady. S pribúdajúcim dňom sa zlepšuje vaša pohoda. Telo sa prebúdza zo „zimného spánku“, odblokujú sa centrá, ktoré uvoľňujú pohlavné hormóny.

Čo sa stane s pokožkou po vystavení slnku?

Epiderma je tvorená bunkami, keratinocytmi spojenými tukovou medzibunkovou látkou. Na samom okraji epidermy a dermy sú nenápadné bunky s mnohými výbežkami - melanocyty. Sú to práve oni, ktorí majú schopnosť produkovať melanín - pigment, ktorého množstvo a typ určuje farbu našej pokožky, dúhovky alebo vlasov. Vďaka výčnelkom dodávajú melanocyty melanín do buniek epidermy, kde sa hromadí okolo bunkového jadra. Vďaka tomu ich ako dáždnik zakrýva a chráni genetický materiál keratinocytov pred vplyvom vonkajších faktorov a predovšetkým pred ultrafialovým žiarením. Porušenie ktoréhokoľvek zo stupňov syntézy a transportu melanínu vedie k zmene farby alebo zmene farby pokožky. Koža vystavená slnku tiež produkuje vitamín D, ktorý posilňuje kosti a imunitu, znižuje riziko rakoviny, má antidepresívny účinok a dokonca bojuje proti zubnému kazu.

Príliš veľa vystavenia ultrafialovému žiareniu môže prispieť k tvorbe mnohých chýb v DNA v koži, čo podporuje neoplastický proces. Urýchľuje tiež procesy súvisiace so starnutím pokožky, ktoré sa nazývajú fotostarnutie pokožky. Solárne ultrafialové žiarenie je jediným karcinogénom, ktorý má veľmi priaznivý vplyv na zdravie. Vyhýbajte sa teda spáleniu, ale nie slnku!

Kde nájsť úkryt pred slnkom?

Jeden by chcel povedať v tieni, ale je nemožné fungovať iba po čiarach tieňa vrhaných budovami alebo stromami. Príde vhod kozmetika, ktorá obsahuje ochranu pred slnkom. Ide o takzvané blokátory alebo filtre. Túto ochranu delíme na dva typy.

Chemické filtre
Chemické filtre absorbujú škodlivé žiarenie vrátane benzofenónov, derivátov kyseliny škoricovej alebo kyseliny para-aminobenzoovej (PABA). Sú to organické zlúčeniny, zvyčajne syntetické, ktoré absorbujú slnečné žiarenie špecifickej vlnovej dĺžky. Molekula, aby sa mohla považovať za dobrý krém na ochranu proti slnečnému žiareniu, by mala chrániť pokožku pred širokou škálou slnečného žiarenia vrátane UVA a UVB, pričom maximálna dĺžka sa považuje za najviac začervenanú / pľuzgierovú, t. j. 308 nm. Dobrý chemický filter je neprchavý alebo aspoň mierne prchavý, nerozkladá sa pod vplyvom UV žiarenia, vody a potu a je bez zápachu, netoxický, nedráždivý a nealergický.

Fyzikálne filtre
Fyzické filtre sa nazývajú obrazovky, pretože fungujú ako zrkadlo, to znamená, že odrážajú UV žiarenie. Ide o anorganické látky, ako je zinok alebo oxid titaničitý. Vyrábajú sa vo forme mikropigmentov. Filtre tohto typu sú vhodné na veľmi citlivú pokožku aj na pokožku malých detí. Nestrácajú svoje vlastnosti vplyvom žiarenia alebo doby pôsobenia, takže ich nemusíte tak často nanášať. Fyzikálne filtre menej pravdepodobne dráždia pokožku a sú fotostabilnejšie ako organické filtre. Pokožka ich dobre toleruje a nereagujú s ňou. Bohužiaľ sa nemôžu použiť samostatne. S ich pomocou je veľmi ťažké dosiahnuť vysoký ochranný faktor pri príprave a použitie vysokých koncentrácií spôsobuje ich zhlukovanie a v dôsledku toho bielenie pokožky. Oxid zinočnatý je jediný medzi chemickými a fyzikálnymi filtrami, ktorý chráni pokožku pred celým rozsahom žiarenia.

Čo je to SPF?
SPF je faktor slnečnej ochrany. Určuje účinnosť slnečnej ochrany daného filtra. Kozmetika s filtrami má hodnoty SPF od 1 do 60. Odporúčaný index filtra je zvyčajne 15 - 30. Príliš vysoká koncentrácia ochrannej látky súvisí so zhoršením aplikačných vlastností prípravku, ktorého konzistencia je lepkavá a ťažko sa disperguje.

Od roku 2006 platí v Európskej únii toto rozdelenie ochrany do kategórií:

Nízky stupeň ochrany - SPF od 6 do 10.
Stredný stupeň ochrany - SPF 15, 20, 25.
Vysoký stupeň ochrany - SPF od 30 do 50.
Veľmi vysoký stupeň ochrany - SPF nad 50.

Americký úrad FDA (Food and Drug Administration) rozdelil kategórie ochrany na:

Minimálny stupeň ochrany - SPF od 2 do 12.
Stredný stupeň ochrany - SPF od 12 do 30.
Vysoký stupeň ochrany - SPF nad 30.

Je zaujímavé, že akýkoľvek výrobok s SPF vyšším ako 30 môže byť označený iba ako SPF +.

Opaľovanie - zdravé alebo škodlivé?

Opaľovanie s mierou a rozumom prináša určite viac výhod ako ublíženia. Zlepšuje náladu, kondíciu tela a ducha. Slnko predlžuje život a pomáha byť optimistickým. Je však dôležité poznamenať, že nadmerné vystavenie slnku môže viesť k vážnemu poškodeniu pokožky a zdravotným následkom. Mali by ste sa opaľovať s rozumom, používať primeranú ochranu pred slnečným žiarením, pamätať na čiapku a udržiavať telo hydratované zvnútra a to najmä na plážovej dovolenke.

Zaujímavosti o opaľovaní
Melatonín inhibuje degradačné procesy, ktoré prebiehajú pod vplyvom UV žiarenia.
Existuje chorobná entita zahŕňajúca závislosť na opaľovaní, je to tanorexia.
Používanie krémov na opaľovanie znižuje produkciu vitamínu D až o 90%.
UVA a UVB žiarenie môže pomôcť predchádzať autoimunitným ochoreniam.
Pod vplyvom ultrafialového slnečného žiarenia sa melanocyty môžu transformovať na bunky rakoviny melanómu.

 

 

 

 


300x250

 




Kontakt:

  Rivatour s.r.o.

 Š. Moyzesa 8 
 971 01 Prievidza 

phone  Tel: +421 918 589 838, 
+421 905 756 528

email  Email: rivatouroffice@gmal.com

www.rivatour.sk

 

 


 

 

300*600
 

 


Copyright © 2020 superlet.sk, All rights reserved

vytvorené systémom ClickEshop.sk