Šilajit / mumio je lepkavá látka nachádzajúca sa predovšetkým v skalách Himalájí. Vyvíja sa v priebehu storočí z pomalého rozkladu rastlín. Šilajit sa bežne používa v ájurvédskej medicíne. Je to účinný a bezpečný doplnok, ktorý môže mať pozitívny vplyv na vaše celkové zdravie a pohodu. Šilajit, nazývaný tiež minerálna smola, je výsledkom dlhého procesu rozkladu rastlinnej hmoty a minerálov. Je to lepkavá, čierna dechtová látka, ktorá pochádza z hornín vo vysokých pohoriach.
Šilajit sa tradične získaval v Indii a Tibete, hoci sa dnes nachádza v mnohých ďalších krajinách. Šilajit sa používa v tradičnom indickom ájurvédskom lekárstve po stáročia a zlúčeniny v ňom sa zdajú byť prospešné pre mnohé choroby. V tomto článku sa dozviete viac o výhodách a možných vedľajších účinkoch tejto prirodzene sa vyskytujúcej látky.
Mumijo je široko používaná tradičná medicína, najmä v Rusku, Altaji, Mongolsku, Iráne, v Kazachstane a v Kirgistane. Prípravky z múmia sa úspešne používajú na prevenciu a liečenie infekčných chorôb; stimuluje tiež imunitu a vykazuje antialergickú aktivitu.
Pri správnom používaní môže mať shilajit pre telo niekoľko výhod. Môže to byť čiastočne spôsobené vysokou koncentráciou kyseliny fulvovej a humínovej, ako aj mnohých minerálov. Predpokladá sa, že sa čiastočne tvorí z rozkladu určitých rastlín. Čiernohnedá živica je bohatá na minerály a obsahuje dôležitú zlúčeninu známu ako kyselina fulvová.
Shilajit je k dispozícii vo forme doplnkov výživy a používa sa v tradičnom ľudovom liečiteľstve na liečbu širokého spektra stavov od zlomenín k impotencii.
Výskum zdravotných výhod šilajitu je obmedzený. Niekoľko predbežných štúdií však naznačuje, že shilajit môže mať potenciál ponúknuť určité zdravotné výhody.
Je to bežná látka používaná v starodávnej praxi ájurvédskej medicíny, 5 000 rokov starej metódy prevencie a liečby chorôb s pôvodom v Indii, ktorá sa stále praktizuje v mnohých ázijských krajinách / preto budem uvádzať výhody podľa ayurvédy a nie podľa tradičnej ruskej medicíny - ayurvéda je uznaná WHO.
Jedným z dôvodov, prečo je shilajit taká účinná liečivá bylina, je kvôli jej vysokému obsahu kyseliny fulvovej. Kyselina fulvová má mnoho osvedčených výhod, od zlepšenia zdravia čriev po udržanie zdravej pokožky. Táto starodávna zmes obsahuje obrovské percento kyseliny fulvovej a je jedným z najbežnejších doplnkov používaných na zvýšenie príjmu tejto silnej kyseliny.
1. Poskytuje energiu a revitalizáciu
Po tisícročia lekári ajurvédskej medicíny predpisovali shilajit na zvýšenie energie a revitalizáciu tela. Vzhľadom na úroveň dôležitosti, ktorú títo prírodní lekári pripisujú tomuto doplnku, neustále rastie množstvo potvrdených vedeckých výskumov.
Jedným zo spôsobov, ako shilajit pomáha telu dodávať energiu, je spôsob, akým zvyšuje funkciu mitochondrií v tele. Mitochondrie sú organely, ktoré slúžia ako „zdroj energie“ buniek v tele, pretože prevádzajú kyslík a živiny na adenozíntrifosfát, látku, ktorá skutočne poháňa telesné bunky. Shilajit podporuje funkciu mitochondrií a pomáha im účinnejšie okysličovať. Nielen, že pomáha mitochondriálnej funkcii samo o sebe, ale zistilo sa, že vytvára silný účinok na mitochondriálnu oxygenáciu, keď sa kombinuje s doplneným CoQ10, antioxidantom prirodzene sa vyskytujúcim vo všetkých ľudských bunkách.
Pretože táto látka pomáha zvyšovať produkciu ATP, zvyšuje celkovú energiu a výdrž. V skutočnosti sa bežne používa na zvýšenie športového výkonu. Chronický únavový syndróm, porucha klasifikovaná najmenej šiestimi mesiacmi nepretržitej únavy, bola úspešne liečená suplementáciou shilajitu, čoho dôkazom je aj to, že zvyšuje mitochondriálnu funkciu.
Okrem mitochondriálnej účinnosti revitalizuje organizmus svojimi silnými antioxidačnými vlastnosťami. Bojom s voľnými radikálmi spôsobujúcimi ochorenie opravuje vnútorné poškodenie tela spôsobené chemikáliami a inými nebezpečnými látkami, ktorým ste vystavení, a znižuje hladinu tuku v krvi.
2. Podporuje zdravie mozgu
Zdá sa, že Šilajit má cielený mechanizmus ochrany mozgových buniek. Počiatočné štúdie ukazujú, že má „zreteľnú a výraznú neuroprotektívnu aktivitu“. V štúdii z roku 2013, ktorú uskutočnilo Fyziologické výskumné centrum na Kermanskej univerzite lekárskych vied v Iráne o účinkoch šilajitu na rizikové faktory po traumatickom poranení mozgu, vedci zistili, že má pozitívny vplyv na tri najpresvedčivejšie faktory: po traumatickom poranení mozgu: opuch mozgu, permeabilita hematoencefalickej bariéry a intrakraniálny tlak.
Táto neuveriteľná živina môže tiež predstavovať novú možnosť liečby pre pacientov trpiacich miernymi prípadmi Alzheimerovej choroby. Prítomnosť kyseliny fulvovej a liečebný protokol vrátane podávania s vitamínmi komplexu B ukázali sľubné výsledky v pilotných štúdiách.
Okrem toho má shilajit antiepileptické vlastnosti a potenciálne antipsychotické účinky, pretože upravuje hladiny GABA (prirodzene sa vyskytujúca kyselina v mozgu) na normálne.
3. Reguluje hormóny a imunitný systém
Ďalšou dôležitou funkciou shilajitu je spôsob, akým reguluje rôzne telesné systémy, napríklad imunitný systém a rovnováhu hormónov.
Šilajit ovplyvňuje najmä funkcie reprodukčných hormónov. U zdravých mužov suplementácia zvyšuje hladinu testosterónu v krvi a podporuje produkciu spermií.
4. Zmierňuje bolesť
Ajurvédska medicína dlho chválila šilajit za schopnosť znižovať úroveň bolesti, ale výskum bol obmedzený až do posledných niekoľkých rokov. Vďaka svojej interakcii s hladinami GABA v mozgu má táto živina výrazný vplyv na orofaciálnu bolesť (bolesť tváre, úst alebo čeľustí), ktorá pôsobí ako „sedatívum“.
5. Môže pomôcť pri diabetes
Ľudia s cukrovkou môžu mať záujem vedieť, že shilajit môže pomôcť znížiť hladinu glukózy v krvi a lipidové profily u pacientov s cukrovkou, najmä ak sa užívajú v spojení s liekmi na cukrovku.
6. Pomáha predchádzať rakovine a chrániť pred rakovinou
Je fascinujúce, že shilajit je toxický pre rôzne typy rakoviny, vrátane rakoviny pľúc, prsníka, hrubého čreva, vaječníkov a pečene. Niektorí vedci pripisujú toxicitu týmto rakovinám prítomnosti a kombinácii ťažkých kovov v látke, čím sa stáva potenciálnou prírodnou liečbou rakoviny.
7. Bojuje so zápalom a vírusmi
V rámci diéty určenej na boj proti zápalom spôsobujúcim choroby možno budete chcieť zvážiť použitie shilajitu. Výskum zistil, že je účinný pri liečení a prevencii žalúdočných vredov a pri znižovaní zápalu, ktorý sa ich týka. Pomáha nielen zmierňovať zápal, ale má aj „široké, ale špecifické“ antivírusové vlastnosti. Jedna talianska laboratórna štúdia zistila významnú antivírusovú aktivitu proti viacerým vírusom spojeným s herpesom a HRSV, vírusu, ktorý spôsobuje infekcie dýchacích ciest, najmä u detí.
8. Podporuje zdravie kostí
Shilajit môže dokonca zlepšiť zdravie vášho kostrového systému. Existujú počiatočné dôkazy o tom, že pomáha kostiam regenerovať, chrániť pred procesom osteoporózy a spomaľovať ho.
9. Dobré pre srdce a krv
Ukázalo sa, že cvičením antioxidačných „svalov“ chráni shilajit srdce pred poškodením v dôsledku poškodenia spôsobeného drogami. Je tiež účinné pri liečení anémie z dôvodu vysokej prítomnosti železa nájdeného v jednej dávke.
Predbežný výskum tiež naznačuje, že shilajit môže v určitých dávkach pomôcť regulovať srdcový rytmus. V menších dávkach môže znížiť rýchlosť srdca. Vo veľkých dávkach však môže mať opačný účinok. Ak máte problémy s nepravidelným srdcovým rytmom alebo inými problémami súvisiacimi so srdcom, je dobré sa poradiť so svojím lekárom skôr, ako začnete užívať múmio.
10. Pri prekonávaní závislostí
Vďaka svojej jedinečnej interakcii s inými liečivými látkami má shilajit hlboký vplyv na proces prerušenia závislosti. Znižuje skutočnú závislosť a minimalizuje abstinenčné príznaky, v mnohých prípadoch lepšie ako bežné lieky na odstránenie závislosti.
Podobne znižuje závislosť od alkoholu a výrazne znižuje abstinenčné príznaky u alkoholikov, ktorí prestávajú piť. Nie je preto prekvapujúce, že východná medicína odporučala jeho používanie na zastavenie závislosti po stáročia.
Nie je jasné, či je shilajit čisto biologická alebo geologická látka, pretože má vysokú prítomnosť živín v oboch kategóriách. Medzi najčastejšie uznávané živiny patria kyselina fulvová, humínová kyselina a dibenzo alfa pyróny.
Aj keď je pravdepodobné, že rôzne typy a značky obsahujú rôzne koncentrácie niektorých vitamínov a minerálov, toto rozloženie výživového obsahu jednej značky pomáha dať východiskový bod pre množstvo bežných minerálov, ktoré môžete nájsť. Všeobecne sa uvádza, že shilajit v čistej forme obsahuje asi 85 rôznych vitamínov a minerálov.
Shilajit nie je ľahko dostupný v obchode s potravinami - dovážané múmio je však možné zakúpiť u rôznych online maloobchodníkov. Tri formy, v ktorých prichádza, sú prášok, živica a doplnky výživy - tabletky. Každá možnosť má svoje výhody, ale väčšina odborníkov všeobecne súhlasí s tým, že čistá živica je najčistejšou formou, ktorú si môžete kúpiť.
Poznámka autora: Väčšina ľudí si myslí, že názov múmio je ruský. K nám sa vo všebecnosti najviac dováža múmio z Ruska, avšak názov mumio pochádza od arabov, ktorí poznali jeho liečivé účinky a hojne ho používali. Tu by som tiež chcela upozorniť na jeden z najväčších omylov v dejinách medicíny. Keď arabi obsadili Egypt nabalzamované ostatky im veľmi pripomínali tú ich liečivú živicu múmio a tak vznikol názov múmia pre nabalzamované ostatky. Následným zlým prekladom sa stalo, že v stredoveku sa namiesto liečivej živice používali namleté egyptské múmie...viac o tomto omyle si prečítate tu.